زیباکلام: برای جشن هسته‌ای آماده شوید

پیام یوتیوبی ظریف از وین
 
محمد جواد ظریف در پیامی به امریکا و متحدین غربی آن خود تاکید کرد علی رغم پیشرفت هایی که در دوسال گذشته طرفین به آن دست یافته اند، هیچ تضمینی به خاطر ادامه دلبستگی آنها به تداوم فشار وجود ندارد و آنها می بایست بین توافق و فشار یکی را انتخاب کنند.
 
خبرگزاری فارس: رییس تیم هسته ای ایران هشدار داد اگر طرف های غربی و آمریکایی فاقد شجاعت برای مصالحه، خودباوری برای انعطاف، پختگی برای اتخاذ تصمیمات منطقی، خردمندی برای کنار گذاشتن توهمات و جسارت برای عبور از عادت های کهنه باشند، هیچ توافقی در کار نخواهد بود.

ظریف با اشاره به تجربه ملت سرافراز ایران در جریان مقاومت در برابر تحریم ها و مقابله با تجاوز و جنگ تحمیلی هشت ساله صدام به ایران که با حمایت و پشتیبانی آمریکا و متحدین غربی اش همراه بود، خاطرنشان ساخت که توهمات غیرمنطقی جنگ طلبان غربی صرفا به افزایش تنش و دشمنی ها می انجامد.

متن کامل پیام بشرح ذیل است:

من در وین هستم تا به یک بحران غیرضروری و طولانی که مدت ها قبل می بایست خاتمه می یافتپایان دهم. علی رغم برخی اختلافات باقیمانده در این ساعات آخرین، هیچگاه به این اندازه به دستیابی به یک راه حل پایدار نزدیک نبوده ایم. با این حال هنوز رسیدن به راه حل قطعی نیست.

دستیابی به توافق نیازمند شجاعت برای مصالحه، خودباوری برای انعطاف، پختگی برای تصمیمات منطقی، خردمندی برای کنار گذاشتن توهمات و جسارت برای عبور از عادت های کهنه است.

برخی لجوجانه معتقدند که فشار اقتصادی و نظامی به تسلیم می انجامد. آنها فکر می کنند که می توانند کماکان به هزینه جان و مال دیگران، خیال پردازی های موهوم خود را دنبال نمایند.

با این حال من امیدوار هستم؛ چراکه نشانه های غلبه منطق بر توهم را مشاهده می کنم. احساس می کنم که طرف های مذاکراتی ما بالاخره درک کرده اند که فشار و تهدید نه تنها هیچگاه به راهحل های پایدار نمی انجامد، بلکه تنش ها و دشمنی ها را افزایش می دهد. آنها شاهد بوده اند که تجاوز هشت ساله صدام و حامیانش به ایران، نتوانست ملت ایران را -- که در برابر همه این کشورها به تنهایی ایستاده بود -- به زانو درآورد.

آنها متوجه شده اند که کورترین و ظالمانه ترین تحریم های اقتصادی علیه کشور من، آنها را به هیچ یک از اهداف اعلام شده شان نرسانده و در عوض باعث آسیب افراد بی گناه و خشم ملتی صلح طلب و با گذشت شده است.

به همین دلیل آنها میز مذاکره را انتخاب کرده اند. ولی هنوز باید یک تصمیم حساس و تاریخی بگیرند: توافق یا تحمیل. در سیاست -همچون زندگی- نمی توان به هزینه دیگران به اهداف خود رسید، چرا که عمر چنین دستاوردهایی همواره کوتاه خواهد بود. تنها توافقات متوازن هستند که می توانند از آزمون زمان سربلند بیرون آیند.

ما آماده دستیابی به یک توافق خوب و متوازن و گشودن افق های جدیدی برای برخورد با چالش های مهم و مشترک هستیم.

امروز تهدید مشترک ما رشد سریع افراط گرایی خشن و بربریت افسارگسیخته است. ایران اولین کشوری بود که در مقابل این چالش ایستاد و با طرح "جهان علیه خشونت و افراط" پیشنهاد داد مقابله با این تهدید به یک اولویت جهانی تبدیل شود. تهدیدی که "ما" با آن رو به رو هستیم در قالب مردانی نقاب دار نمود یافته است که مهد تمدن را هدف گرفته اند. از "ما" صحبت می کنم چرا که هیچ کس از این خطر جهانی در امان نیست. برای مقابله با این چالش های جدید، روش های جدید هم به شدت مورد نیاز است. ایران همواره در خط مقدم مبارزه با افراط حاضر بوده است. امیدوارم همتایان من نیز توجه خود را به این موضوع متمرکز نموده و منابع خود را برای مقابله با این تهدید حیاتی متمرکز کنند.

هزار سال پیش، فردوسی شاعر ایرانی گفت:

"بکوشید نیکی به کار آورید

چو دیدید سرما بهار آورید"

من جواد ظریف هستم و این همواره پیام ایران بوده است.
-------------------------------------------------------------------------------

خبر آنلاین: نشست روز گذشته تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با تیم مذاکره کننده ایالات متحده آمریکا را مشاهده می کنید.

مذاکرات ایران و آمریکا به روایت تصاویر

مذاکرات ایران و آمریکا به روایت تصاویر

مذاکرات ایران و آمریکا به روایت تصاویر


مذاکرات ایران و آمریکا به روایت تصاویر

مذاکرات ایران و آمریکا به روایت تصاویر

مذاکرات ایران و آمریکا به روایت تصاویر

مذاکرات ایران و آمریکا به روایت تصاویر
رئیس جمهور بعدی توافق را بر هم می زند؟
 
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب: گرت پورتر تحلیلگر مشهور مسائل بین الملل در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی «امید هسته ای»گفت: رئیس جمهوری بعدی آمریکا قدرت بر هم زدن توافق هسته ای را ندارد.

وی در این گفت وگو با امید هسته ای افزود: لابی های رسانه ای و رسمی نیز علیه مذاکرات هسته ای و توافق نهایی احتمالی میان ایران و اعضای 1+5 فعال هستند. نتانیاهو نیز مخالفت های خاص خود را در این زمینه دارد. آنها در صددند فضای مذاکرات را تحت تاثیر خود قرار دهند و نهایت تلاش خود را در این خصوص خواهند کرد اما در نهایت توان بر هم زدن توافق نهایی و ممانعت از آن را ندارند.

تحلیلگر مشهور مسائل بین المللی تاکید کرد که حتی در صورت حضور یک رئیس جمهوری جمهوریخواه در راس دولت، بر هم زدن توافق نهایی برای واشنگتن هزینه بر خواهد بود.

وی تاکید کرد: رئیس جمهوری بعدی آمریکا، اعم از اینکه دموکرات یا جمهوریخواه باشد در عمل قدرت بر هم زدن توافق هسته ای احتمالی میان ایران و اعضای 1+5 را ندارد زیرا این اقدام برای وی بسیار هزینه بر خواهد بود.اگرچه ممکن است نامزدهای حزب جمهوریخواه تحت تاثیر فضای حاکم بر حزب برای مذاکرات و توافق نهایی خط و نشان بکشند اما در عمل قدرت مانور بسیار محدودی در این حوزه خواهند داشت.بر هم زدن توافق نهایی با مخالفت بازیگران دیگر از جمله کشورهای اروپایی و بازیگران اقتصادی داخلی در ایالات متحده مواجه خواهد شد.

این تحلیلگر مسائل بین المللی افزود: طی ساعات اخیر امید من نسبت به توافق هسته ای بیشتر شده است. در عین حال باید در خصوص موضوع مهم رفع تحریم ها علیه ایران میان دو طرف اتفاق نظر حاصل شود. در این میان، لابی های رسانه ای و رسمی نیز علیه مذاکرات هسته ای و توافق نهایی احتمالی میان ایران و اعضای 1+5 فعال هستند. نتانیاهو نیز مخالفت های خاص خود را در این زمینه دارد. آنها درصددند فضای مذاکرات را تحت تاثیر خود قرار دهند و نهایت تلاش خود را در این خصوص خواهند کرد اما در نهایت توان بر هم زدن توافق نهایی و ممانعت از آن را ندارند.
 


اطلاعیه صدا و سیما درباره «صلح امام حسن»
 
مدیر روابط عمومی سازمان صدا و سیما خبر 'صدور بخشنامه نپرداختن به موضوع صلح امام حسن(ع) 'توسط این رسانه را تکذیب کرد و گفت: سیاست این سازمان حمایت کامل و جدی از تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان است.
 
خبرگزاری ایرنا: داوود نعمتی انارکی مدیر روابط عمومی سازمان صدا و سیما با اشاره به شایعاتی مبنی بر صدور بخشنامه ای به مدیران صدا و سیما برای نپرداختن به موضوع صلح امام حسن (ع) گفت: این موضع صحت نداشته و کاملا تکذیب می کنم. شایعه معلوم نیست از چه منشاء و با چه اهدافی در فضای مجازی منتشر شده است.

وی با بیان اینکه مصمم به حمایت و پشتیبانی از تیم مذاکره کننده کشورمان هستیم، افزود: ملاک کار ما در امر خبر و اطلاع رسانی، صحت، سرعت، شفافیت و دقت است.

مدیر روابط عمومی سازمان صدا و سیما ادامه داد: سازمان با جدیت مباحث هسته ای را پیگیری می کند و این گونه مباحث کذب محض است.

نعمتی در پایان خاطرنشان کرد: سیاست سازمان صدا و سیما همچون گذشته در راستای منویات رهبری و حمایت از دولت بوده و کماکان این روند در مذاکرات ایران با طرف های غربی نیز ادامه دارد.
 
صدا و سیما: از صلح امام حسن چیزی نگویید!
 
خبرگزاری ایسنا: مذاکرات هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های بزرگ جهانی در حالی انجام می‌گیرد که احتمال حصول توافق بیش از هر زمان دیگری است، اما گویا این مسأله برای صداوسیما به گونه‌ای دیگر دنبال می‌شود.

خبرآنلاین با انتقاد از رویکرد صداوسیما در رابطه با نحوه پوشش و تحلیل اخبار مذاکرات هسته‌ای، مدعی شد: تهیه‌کنندگان برنامه‌های صدا و سیما از برنامه‌سازی درباره صلح امام حسن مجتبی منع شده‌اند.

با توجه به نزدیک شدن به حصول توافق هسته‌ای در وین، صدا و سیما جهت‌گیری‌هایی بر خلاف نظر مذاکره‌کنندگان اتخاذ کرده‌اند. طبق آخرین اخبار، مدیران صدا و سیما به تهیه‌کنندگان برنامه‌های مذهبی رادیو و تلویزیون و نیز بخش‌های خبری دستور اکید داده‌اند که درباره صلح امام حسن مجتبی (ع) برنامه‌سازی نکنند. در روزهای اخیر برخی از حامیان تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای توافق جامع هسته‌ای را به صلح مدبرانه امام حسن مجتبی (ع) تشبیه کرده بودند.

چندی پیش حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی در یک برنامه تلویزیونی از عملکرد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای دفاع کرده بود و تهیه‌کننده این برنامه از سوی مدیران سازمان صدا و سیما توبیخ شد.

خبرآنلاین در مطلبی دیگر با عنوان «"سیاه‌نما"ترین صداوسیمایی که دیده‌ایم» نیز در همین رابطه نوشته است: آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در وین در حال برگزاری است. همه اخبار از وین حاکی از آن است که دو طرف در حال تدوین متن نهایی مذاکرات هستند و تلاش دارند پرانتزها در متن را کمتر و کمتر کنند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که روز یکشنبه یعنی روز آخر مذاکرات روز سرنوشت‌سازی برای مذاکرات خواهد بود و به احتمال زیاد یک اتفاق در هتل کوبورگ وین روی خواهد داد. حضور نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور نیز بر اهمیت این دور از مذاکرات افزوده است.

در حالی که مذاکره‎‌کنندگان هسته‌ای یا به تعبیر رهبر معظم انقلاب، فرزندان انقلاب، در وین مشغول تدوین متن نهایی توافقنامه جامع هسته‌ای هستند، اما در تهران صدا و سیما بدون در نظر گرفتن منافع ملی رویکرد متفاوتی را سر لوحه کار خود کرده است.

صدا و سیما با پوشش جهت‌دار رویدادهایی که در وین در جریان است سعی در القای این موضوع دارد که هر توافقی که روز یکشنبه به امضای طرفین برسد، قراردادی ننگین است. به عنوان مثال گزارشی با عنوان «توافق خوب ایرانی و توافق خوب آمریکایی» در همه بخش‌های خبری شبکه خبر پخش شد که در آن تمایزی بین توافق خوب از نظر ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها گذاشته می‌شد و عملا بازی برد - بردی را که مورد تایید رئیس‌جمهور بود زیر سوال می‌برد.

نگاهی به تیترهای دیگری که از شبکه خبر به سمع و نظر بینندگان رسید نیز به صورت واضحی تلاش صدا و سیما را در جهت عکس فعالیت مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران نشان می‌دهد.

به عنوان مثال به این تیترها توجه کنید:


«درباره مسئله پی ام دی، بازرسی‌ها و نیز بازه زمانی محدودیت ایران هنوز توافق حاصل نشده است»

«وزیر خارجه انگلیس: گشایشی در بحثها حاصل نشده»

«اشتون کارتر: ما هنوز گزینه نظامی را هم حفظ کرده‌ایم، این را رئیس‌جمهور به ما توصیه کرده است»

«آژانس توقعاتی از ما دارد که برای ما مقدور نیست»

«آژانس چگونه می‌خواهد سابقه منفی خود را جبران کند؟»

این‌ها تنها نمونه‌هایی از تیترها و اخباری بودند که در 24 ساعت گذشته از بخش‌های مختلف خبری صدا و سیما و از شبکه‌های مختلف روی آنتن رفت. از سوی دیگر چهره‌هایی نظیر فواد ایزدی، مهدی محمدی و فریدون عباسی که از مخالفان جدی روند مذاکرات بوده‌اند پای ثابت برنامه‌های تحلیلی صدا و سیما هستند و به بدون آنکه فرصت برابری برای مدافعان ظریف و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایجاد شود به تحلیل‌ها درباره شکست مذاکرات یا حصول یک توافق بد به مخاطب ارائه می‌شود.

در کنار این‌ها چند مستند نیز از شبکه‌های مختلف سیما پخش شد. مستندهایی با نام‌های «رژیم بازرسی‌ها»، «لبخند گرگ»، «هنوز نمی‌توانیم»، «فکت شیت ملت» و «بازرسی‌های بی‌سابقه» که همگی به موضوع مذاکرات هسته‌ای و در مخالفت با تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای روی آنتن رفت.

به نظر می‌رسد رویکرد مدیران صدا و سیما در برخورد با تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به شکل واضح و آشکاری حاکی از بی‌اعتمادی است و سعی در تخریب آن‌ها دارند؛ سیاه‌نمایی‌هایی که در روزهای اخیر و با نزدیک شدن به امضای نهایی توافق هسته‌ای روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شود.

نکته قابل توجه دیگر اینکه این اتفاقات در حالی می‌افتد که در دوره پیشین مذاکرات هیچ رسانه‌ای حق بررسی مذاکرات یا بازنشر مطالبی که رسانه‌های خارجی نداشت و این ابلاغیه شورای عالی امنیت ملی بود. لازم به ذکر است که معاون رسانه‌ای سعید جلیلی در دوران دبیری شورای عالی امنیت ملی، پیمان جبلی بود که هم‌اکنون معاون خبر صدا و سیما است.

احمدی نژاد: درباره من و دولتم دروغ می گویند
 
احمدی نژاد گفت: متاسفانه در رسانه ها ، حرف های دروغ و بی پایه و اساس زیاد می زنند . در رابطه با ما ظاهرا همه آزادند که هرچه می خواهند از دروغ و تهمت و افترا علیه دولت های نهم و دهم و اینجانب و دوستانم بگویند، بنویسند و منتشر کنند.
 
خبرآنلاین: سایت دولت بهار که وابسته به احمدی نژاد است متن سخنان وی در جمع برخی مدیران دولتش را که چهارشنبه شب برگزار شد،منتشر کرد.

بخشهایی از سخنان وی را می خوانید:


* فشار بر جمع ما برای حضور در برنامه های سیاسی مثل انتخابات مجلس و دولت  زیاد است. من می خواهم خدمت آن دسته از عزیزانی که اطلاع ندارند عرض کنم که ما در اینجا به طور مطلق هیچ برنامه ای و علاقه ای برای فعالیت های انتخاباتی نداریم.

*ما و جمعی از دوستان ، بر اساس یک بررسی دقیق به این نتیجه رسیده ایم که مهمترین کاری که می توانیم انجام دهیم ، بازخوانی خط نورانی امام خمینی (ره) است. خوشبختانه مقام معظم رهبری در سالگرد امام راحل ، این امر مهم را مورد تاکید قرار دادند و اعلام کردند که همه باید به آن توجه کنند.

*متاسفانه در رسانه ها ، حرف های دروغ و بی پایه و اساس زیاد می زنند . در رابطه با ما ظاهرا همه آزادند که هرچه می خواهند از دروغ و تهمت و افترا علیه دولت های نهم و دهم و اینجانب و دوستانم بگویند، بنویسند و منتشر کنند. خبرهای جعلی را در بولتن ها، سایت ها و روزنامه ها منتشر می کنند و حتی به داستان سرایی می پردازند. یکی از دوستان امروز متن مفصلی را از یک روزنامه نقل کرد که از صفر تا صد آن کاملا ساختگی بود . ابتدا خبرهای دروغ را منتشر می کنند و سپس برپایه القائات سوء ، در باره آنها به داستان سرایی می پردازند. این وضعیت خیلی بدی است که برای مواجهه با آن و پاسخ به دروغ پردازیها، نیاز به استخدام دهها کارمند است تا تمام این رسانه ها را رصد کرده و هر روز مطالب آنها را تکذیب نمایند و آنها هم حتی تکذیبیه ها را منتشر نکنند! و البته ما هزینه انجام این کار را نداریم.

*در مورد تبیین آرمانهای انقلاب اسلامی و خط امام ، من خدمت مقام معظم رهبری ، برنامه را عرض کرده ام و تشریح نمودم و ایشان هم بزرگواری فرمودند و راهنمایی و سفارش و تاکید کردند. کار ما در اینجا فقط تبیین مجدد و بازخوانی آرمانها و مبانی انقلاب و خط امام و آن وظایفی است که انسان در مقابل ارزشهای الهی بر عهده دارد.

*به کار سیاسی معمول هم ، نه علاقه و نه انگیزه ای داریم . جلساتی که در اینجا برگزار می شود، همانطور که گفتم در زمینه بازخوانی خط امام ، مبانی انقلاب ، آرمانها و ارزشهای انقلاب است. مطلق راجع به مسائل دیگر اینجا بحثی نیست. البته شما من را می شناسید. اگر تصمیم یا تکلیفی داشتم که کاری را انجام دهم، در آن صورت خودم صراحتا به ملت اعلام می کردم. بنده با سیاسی کاری هایی که معمولادر گروه های سیاسی مطرح است میانه ای ندارم ، اما تشخیص بنده و جمعی از دوستانمان این است که مهم ترین کار برای ما الان بازخوانی خط امام است .مشغول همین کار هستیم و هر کس بخواهد در این برنامه مشارکت کند، قدمش روی چشم ماست.

 
ادعای یک نماینده مجلس درباره احمدی نژاد
 
نامه نیوز: یک نماینده مجلس اعتقاد دارد که احمدی نژاد در جریان فسادهای دولت بوده است.

جت الاسلام حسین سبحانی نیا ،عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی در مورد فسادهای اقتصادی مسئولان در دولت احمدی نژاد گفت:باید دستگاه قضا به همه این موارد رسیدگی کند و افرادی که در دولت قبل از بیت المال برداشت کردند و به پرونده های اقتصادی که به سرنوشت بیت المال و دستگاه قضا برمی گردد رسیدگی کنند .

وی اظهار داشت: دردولت قبل ما شاهد تخلفات اقتصادی برخی مسئولان بودیم اما ادعاهای در بالا می شد که این تخلفات دروغ است و آنچه در عمل بود غیر از این بود و در عمل مواردی می‌دیدیم که خلاف آن شعاری بود که دولت می داد .

سبحانی نیا بیان کرد:مهم این است که عزم جدی برای برخورد با این گونه فسادها وجود داشته باشد.

وی با اشاره به این سخنان احمدی نزاد که ادعای پاک دست ترین دولت را داشت گفت:احمدی نژاد خیلی از این شعارها می داد و مسئله دولت پاک دستان نیز از ان جمله شعارها بود اما ما دیدیم در همین دولت پاک دستان چه خلافهای بزرگی رقم خورد و نمونه های آن پرونده رحیمی و بقایی است.

این عضو فراکسیون رهروان ولایت گفت:مگر می شود در دولت مسائلی اتفاق بیفتد خیلی افراد بدانند ولی به ریس دولت و احمدی نزاد این مسائل و برداشت ها منتقل نشود ،قطعا وی در جریان بوده است.
احمدی‌ نژاد می‌خواست «البرادعی» را بخرد!
 
مشرق نیوز: حسن روحانی در کتاب خاطرات خود درباره پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و دغدغه رییس جمهور سابق در روزهای اول شروع به‌کار خود برای خریدن کل آژانس انرژی اتمی، می‌نویسد: در تاریخ 84/5/18 قرار بود در آژانس، جلسه اضطراری شورای حکام تشکیل شود؛ آقای احمدی‌نژاد دو روز قبل از آن (84/5/16) به من زنگ زدند و خواستند ملاقاتی با هم داشته باشیم و لذا به ریاست جمهوری رفتم.

در آن ملاقات بحث ما عمدتاً پیرامون مسئله هسته‌ای و اجلاس آتی شورای حکام بود. ایشان گفتند چرا آژانس می‌خواهد جلسه فوق‌العاده تشکیل دهد؟ گفتم می‌خواهند مسئله راه‌اندازی اصفهان را بررسی کنند. گفتند آژانس حق ندارد چنین کاری بکند، چون ما کار خلافی نکرده‌ایم، خوب است با البرادعی تلفنی صحبت کنید. گفتم این‌طور نیست که مدیرکل همه‌کاره باشد، اعضای شورای حکام آژانس، سفرای 35 کشور هستند که بر اساس گزارش مدیرکل تصمیم می‌گیرند. بعد بحث شد که آژانس تحت نفوذ غرب است. پرسیدند چرا آژانس تحت نفوذ آن‌هاست؟ گفتم برای اینکه هم بیشتر بودجه آژانس را آن‌ها می‌دهند و هم بر اکثر کشورهای عضو نفوذ دارند.

[آقای احمدی‌نژاد] گفت: هزینه‌های آژانس در سال چقدر است؟ گفتم نمی‌دانم. مثلاً چند صد میلیون دلار. گفتند شما همین حالا به البرادعی زنگ بزنید و بگویید ما کل مخارج آژانس را پرداخت می‌کنیم. گفتم اولاً آژانس نمی‌تواند بپذیرد، چون برای مخارج آژانس و بودجه آن، مقرراتی وجود دارد و ثانیاً ما همچنین اختیاری نداریم، چون اگر به‌جایی بخواهیم کمک بلاعوض کنیم، مجلس باید تصویب کند. [آقای احمدی‌نژاد] گفتند: من به شما می‌گویم، شما چه‌کار دارید! گفتم روش کاری من این‌طور نیست و من چنین کاری نمی‌کنم. اگر اصرار دارید، خودتان با البرادعی صحبت کنید.

در ادامه گفتم شما من را خواستید تا به من چنین توصیه‌ای بکنید یا مسائل مربوط به هسته‌ای را از من بپرسید؟! گفتند من نظرم را به شما می‌گویم. گفتم من فکر کردم من را خواسته‌اید تا به شما مشورت بدهم. اگر می‌خواهید چنین دستوراتی را بدون مشورت و تصویب در جلسه سران بدهید، خوب است زودتر، دبیر جدیدی را منصوب کنید و این دستورات را به او بدهید و با او خداحافظی کردم.
 قاضی پور: بقایی برای خانواده‌اش ویزا گرفت
 
روزنامه شرق: از سفر احمدی‌نژاد و یارانش به نیویورک و حاشیه‌های آن، زمان زیادی گذشته، اما پرونده شکایت نمایندگان از این پرونده هنوز در مراحل رسیدگی است.

 نادر قاضی‌پور، از نمایندگان پیگیر این پرونده، خبر داده که بارها از رئیس کمیسیون اصل ٩٠ درباره پیگیری این پرونده سؤال پرسیده و با آنچه «پاسخ بی‌محتوای پورمختار» می‌نامد مواجه شده است.

محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل ٩٠ مجلس نهم است و این پرونده نیز برای پیگیری به این کمیسیون فرستاده شد.قاضی‌پور همچنین گفته که «شکایت بحث نیویورک به اصل ٩٠ رفته و پورمختار هم به ما گفته که دیوان بررسی کرده، اما نهاد ریاست‌جمهوری وقت اسامی را نداده است.

 از سوی دیگر اختلاف هزینه یورو و دلار نیز مطرح بود و ما اعتراض کردیم تا پرونده به دادگاه برود و هنوز مشخص نیست وضعیت پرونده به چه شکل است».در پرونده سفر احمدی‌نژادی‌ها به نیویورک، دو ماجرا حاشیه‌ساز شد، یکی سفر فرزندان و خانواده مسئولان وقت و دیگری هزینه‌های سرسام‌آور این سفر.

در موضوع نخست در تصاویر منتشرشده به‌راحتی می‌توان تصویر فرزندان محمود احمدی‌نژاد را به چشم دید، بر اساس گزارش ارائه‌شده از سوی کمیسیون اصل ٩٠، بسیاری از اعضای خانواده مسئولان، هیأت اعزام‌شده به نیویورک را همراهی می‌کردند، اما حمید بقایی پس از ورود مجلس و درج اسم اعضای خانواده از نمایندگان پیگیر شکایت کرد و در نهایت نیز رئیس کمیسیون اصل ٩٠ خبر داد که فرزندان بقایی در آن سفر همراه او نبوده‌اند.

قاضی‌پور در همین زمینه می‌گوید: «کاغذها را دیدیم، حمید بقایی برای اعضای خانواده‌اش ویزا گرفته بود. حالا اینکه بعدا آنها در سفر او را همراهی نکرده‌اند، حرف دیگری است، اما تا بخش اخذ ویزا پیش رفته بودند و همین ماجرا نیت به تخلف را تأیید می‌کند».

بر اساس جزئیات ارائه‌شده از سفر به نیویورک، تعداد ویزاهای درخواستی ١٧۵ عدد بود و ویزاهای درخواست‌شده شامل حدود ۵٠ عدد برای گروه پرواز و ١٢۵ عدد برای باقی افراد می‌شد. در مجموع ٨۴ نفر از ١٢۵ عدد ویزای درخواست‌شده (به غیر از کادر پرواز)، در سفر هیأت اعزامی همراه رئیس‌ دولت وقت بودند که شامل هیأت اصلی، هیأت همراه، اعضای خانواده، گروه خبری، گروه حفاظت و سایر عوامل دست‌اندرکار می‌شود.
 
کارتون: یه دکل اینقدی ندیدی؟!
 
 
روزنامه شرق: در حاشیه خبر مفقود شدن یک دکل نفتی در دولت احمدی نژاد.

کارتون: یه دکل اینقدی ندیدی؟!
«چند» دکل نفتی گمشده است نه یکی!
 
روزنامه فرهیختگان: «دکل دیگری هم وجود دارد که برای چند سال قبل از این جریان است. یکی از این دکل‌ها متعلق به شرکت گلوبال است که زیرمجموعه تاسیسات دریایی بوده است. آن هم تقریبا چنین جریانی داشته است.»

 یک دکل، دو دکل و ... تعداد هر روز بیشتر می‌شود. دکل‌هایی که گم می‌شوند، یا بهتر بگوییم پول کشور و ملت که برای خرید آنها هزینه شده، اما به کشور وارد نشده است؛ آن هم در وضعیتی که تحریم‌ها، نامحسوس کمر مردم را خم کرده است. کم‌کاری‌های هر روزه در دولت قبل، در شرکت نفت و زیرمجموعه آن به اوج می‌رسد. میزان تخلفات باورنکردنی است، اما آنقدر تکرار شده که دیگر هزار میلیاردها هم تعجب کسی را برنمی‌انگیزد. حالا دیگر تخلفات سوژه طنز می‌شود. دکل‌هایی به وسعت یک باند فرودگاه که افراد به جیب می‌گذارند و فرار می‌کنند.

حسین دهدشتی، عضو کمیسیون انرژی اما اخبار جدیدی درباره هیاهو و پرواز دکل‌ها دارد؛ از شرکت‌های کاغذی می‌گوید و دکل‌های فرسوده.

گفته می‌شود علاوه‌بر دکلی که از شرکت «دین»ترکیه‌ای خریداری شده و به کشور نیامده، دکل‌های دیگری هم وجود دارند؟

داستان این دکل به دو تا سه سال پیش یعنی سال 91، 92 برمی‌گردد. واسطه خرید این دکل‌ها شرکت تاسیسات دریایی بود. در آن زمان رئیس سابق تاسیسات دریایی آقای طاهری‌مطلق را به کمیسیون احضار کردیم. ایشان هم گفتند که خریداری شده‌اند، اما هنوز به کشور وارد نشده‌اند و واسطه‌ها بدقولی کرده‌اند، و قول پیگیری دادند. اما در کل این شرکت تاسیسات دریایی، از ابتدای تاسیس ابهامات زیادی در عملکرد دارد. پارسال هم قرار شد تحقیق و تفحصی از این شرکت درباره شرکت‌های زیرمجموعه، دکل‌ها و عملکرد کل تاسیسات دریایی انجام شود.

 در همین جریان‌ها بود که سازمان بازرسی کل کشور هم به قضیه وارد شد. موضوع را پیگیری کردند، یکی از آنها هم همین قضیه شرکت ترکیه‌ای «دین» است که قرار بوده واسطه خرید دکل باشد. شرکت تاسیسات دریایی قرار بود پول را در چهار قسط به تدریج پرداخت کند و بعد از پرداخت نیمی از آن دکل تحویل داده شود که متاسفانه گویا همه پول را پرداخت کرده و خبری هم از دکل نشده بود. در واقع شرکت واسطه ترکیه‌ای (دین) یک شرکت صوری و کاغذی بوده و قضیه مانده تا الان.

یعنی این شرکت هویت حقیقی و حقوقی نداشته است؟

بله، این شرکتی بوده که ظاهرا در ترکیه به ثبت شده است و به بهانه دور زدن تحریم‌ها می‌خواستند مخفیانه کار را انجام دهند.

پس افراد ایرانی این شرکت را در ترکیه به ثبت رسانده‌اند؟

بله، گویا برخی افراد ایرانی هم بوده‌اند و شرکت را به ثبت رسانده‌اند. البته حرف‌های زیادی درباره اینکه دقیقا چه کسانی بوده‌اند مطرح است، اما چون هنوز چیزی مشخص نیست، نمی‌توان با قاطعیت گفت.

آیا دکل‌های دیگری هم وجود دارند؟

بله، دکل دیگری هم وجود دارد که برای چند سال قبل از این جریان است. این دکل متعلق به شرکت گلوبال است که زیرمجموعه تاسیسات دریایی بوده است. آن هم تقریبا چنین جریانی داشته است.

چند سال قبل یعنی در دولت‌های نهم و دهم؟


بله، اما قبل از آن هم جریاناتی وجود دارد. ابهامات در این شرکت همان‌طور که قبلا هم گفتم، زیاد ا
/ 0 نظر / 88 بازدید