دیپلمات‌های غربی: توافق تاریخی نردیک است

 
ظریف با اشاره به فیلم منتشر شده از منازعه کلامی بین او و یکی از نمایندگان مجلس گفت: در فیلم منتشره در این ماجرا نیز مشخص است که من تا قبل از این صحبت ، کاملاً خنده بر لبانم دارم .البته خواست خدا بود که این فیلم منتشر شد، چون تا قبل از این ماجرا مرا متهم می کردند که در آن جلسه من بی جهت تندی کردم. بحمدالله فیلم نشان داد که ماجرا چه بوده است.
 
پایگاه خبری انتخاب: محمدجواد ظریف وزیر خارجه ماجرای جنجالی اخیر در مجلس را بازگو کرد.

ظریف گفت که «همیشه در هیچ موردی، جز مواردی که کسی از رهبری مایه بگذارد»  واکنش تند نشان نمی دهد و معتقد است انتشار فیلم تنش لفظی بین او و کوچک زاده خواست خدا بوده است.

وزیر خارجه در پاسخ به سئوالی در مورد ماجرای جنجالی اخیر در مجلس و تنش لفظی بین او و کوچک زاده گفت: من ارتباط دوستانه زیادی با این افراد و دیگر نمایندگان مجلس دارم ، مباحث مختلفی آنجا مطرح شد و من کاملا آرام بودم اما وقتی که دیدم دارند مطلبی را به رهبری نسبت می دهند ، آنهم خلاف ، واکنش نشان دادم.

وی افزود: رهبری خودشان حضور دارند و هرزمان که مصلحت بدانند به صورت خصوصی و هر جا صلاح بدانند با شجاعت نظراتشان را به صورت علنی مطرح می کنند و نیازی ندارند کسی سخنگویی ایشان را بکند ، آنهم به خلاف. برای همین من در آن صحنه واکنش نشان دادم.

وزیر خارجه تاکید کرد: من همیشه در هیچ موردی ، جز مواردی که کسی از رهبری مایه بگذارد ، واکنش تند نشان نمی دهم. هم در این ماجرا و هم در روزی که مجادله ای با آقای کریمی قدوسی شد ، به خاطر این بود که سخن خلافی را به رهبری معظم انقلاب نسبت دادند.

ظریف با اشاره به فیلم منتشر شده از منازعه کلامی بین او و یکی از نمایندگان مجلس گفت: در فیلم منتشره در این ماجرا نیز مشخص است که من تا قبل از این صحبت ، کاملاً خنده بر لبانم دارم و دائماً اقای کوچک زاده می گوید که چرا می خندی؟

وزیر خارجه در پاسخ به این سئوال که چه کسی از ماجرای اخیر در مجلس فیلمبرداری کرده است، گفت: واقعاً یادم نمی آید در آن فضا چه کسی فیلم را گرفت و واقعا ما و دوستان همراهمان، چنین کاری نکردیم.

وی تصریح کرد: من حواسم بود که ممکن است سخنان ما ضبط شود. چون در ابتدای جلسه ، یکی از نمایندگان مجلس آمد به سوی من و گفت: فکر نکن چون جلسه غیرعلنی است می توانی همه چیز بگویی ، خیلی از نمایندگان صدا و تصویر شما را ضبط می کنند. دیدیم که بعد از آن روز نیز آقای رسایی، صورتجلسه ی این جلسه غیرعلنی را که گفته بودند از روی نوار پیاده کرده اند منتشر کرد.

ظریف افزود: من با این کار موافق نیستم و آنرا امانت داری نمی دانم و لذا خودم و همکاران هیچگاه جلسات را ضبط نمی کنیم.

وی اضافه کرد: البته خواست خدا بود که این فیلم منتشر شد ، چون تا قبل از این ماجرا مرا متهم می کردند که در آن جلسه من بی جهت تندی کردم. بحمدالله فیلم نشان داد که ماجرا چه بوده است


حمله کیهان به منتقدان حاشیه تشییع شهدا
 
«حسین شریعتمداری» در سرمقاله کیهان» نوشت: مگر آمریکا قاتل اصلی شهدای مظلوم ما نبوده است؟ بنابراین چرا از شعار مردم علیه قاتل شهدا برافروخته‌اید و رگ‌های گردنتان به نشانه عصبانیت بیرون زده است؟ آیا انتظار داشتید مردم در مراسم تشییع شهدایشان شعار «درود بر آمریکا»! و «زنده باد کدخدا»! سر بدهند؟!
 
خبرگزاری فارس: «حسین شریعتمداری» در سرمقاله «کیهان» نوشت:

1- چند سال قبل در گرماگرم یک مناظره وقتی سخن از درس‌آموز بودن قیام عاشورا به میان آمد و بر ضرورت الگو گرفتن از مقاومت سالارشهیدان تاکید شد، طرف مقابل به اعتراض گفت: چرا از ماجرای عاشورا که به سوگواری برای شهدای کربلا اختصاص دارد استفاده ابزاری می‌شود؟ و چرا عاشورای حسینی(ع) را سیاسی می‌کنید؟! به ایشان گفته شد، مگر حضرت اباعبدالله علیه‌السلام و یارانش در تصادف اتومبیل و یا سانحه سیل و زلزله کشته شده‌اند؟! سیاست به مفهوم واقعی آن، اداره امور جامعه است و از این روی نمی‌تواند بیرون از دایره وظایف و تکالیف یک مسلمان باشد.

 مخصوصا، حضرت امام حسین(ع) که امام مسلمین بوده‌اند. بنی‌امیه برای پیشگیری از حاکمیت سیدالشهدا(ع) که عدالت‌پرور و در تضاد با حاکمیت ظالمانه و اشرافی آنان بود، آن حضرت را به شهادت رساندند. بنابراین اگر در عزای آن بزرگوار بر ضرورت مبارزه با سلطه‌گران تأکید نشود و از نیاز به حاکمیت اسلام که خواسته آن حضرت بود، سخنی به میان نیاید، مراسم و مجالس سوگواری و عزاداری آن امام مظلوم و شهید، آنگونه که باید، برپا نشده است.

2- روز سه‌شنبه هفته گذشته و به دنبال حماسه کم‌نظیری که در تشییع پیکرهای مطهر 270 شهید غواص و گمنام خلق شد، یک جریان سیاسی که متاسفانه برخی از کرسی‌های مسئولیت نظام را در اختیار دارد، به جای همدلی و همزبانی با توده‌های عظیم مردم و افتخار به برخورداری از یک ملت هوشیار و مقاوم، زبان به گلایه گشود که چرا مراسم تشییع پیکر شهدا به «میتینگ سیاسی»!  تبدیل شده و کسانی تلاش کرده بودند پیام شهدا را به نفع یک جریان سیاسی خاص مصادره کنند!

طیف مورد اشاره که اندک و کم‌شمار نیز هستند ولی از یکسو، برخی مناصب دولتی را برعهده دارند و از سوی دیگر علاوه بر رسانه‌های فراوان داخلی، از حمایت گسترده رسانه‌ها و محافل بیگانه نیز برخوردارند، در گلایه و اعتراض به تشییع باشکوه یاد شده آورده بودند؛

«هنوز مردم در راه معراج شهدا بودند که آنها که هیچ نسبتی با شهیدان ندارند، شروع به نفرت‌پراکنی و عقده‌گشایی کردند و کینه‌ها و بغض‌هایشان دوباره سر باز کرد»... و توضیح ندادند که کینه و نفرت آن روز علیه چه‌کسانی و در مخالفت با کدام مراکز قدرت سر باز کرده بود؟!

دیگری که بر کرسی معاونت رئیس‌جمهور تکیه زده است، با نوشتن یک‌متن - و به قول خودش دلنوشته- در فضای مجازی، آورده بود؛

«ای کاش شهدا توسط عده‌ای مصادره به مطلوب نمی‌شدند، در هیچ جای دنیا، با این سرمایه‌ها چنین نمی‌کنند. امشب بارها از خودم سؤال کردم که آیا شهدا و خانواده‌هایشان راضی هستند که دستمایه تسویه‌حساب‌های سیاسی شوند»؟! این معاون محترم رئیس‌جمهور توضیح نداده بود که «تسویه‌حساب سیاسی» با چه کسانی؟!

دیگری که او نیز از منصب و مسئولیتی در دولت محترم برخوردار است نوشته بود «ای کاش عده‌ای، حداقل با تشییع این پیکرهای مطهر کاسبی نمی‌کردند»!...

یک مقام دولتی دیگر گلایه کرده و گفته بود که «برگزاری میتینگ سیاسی در سایه نام بلند پاکترین فرزندان این مرز و بوم، نه گام زدن در صراط مستقیم، که پیمودن راه نفاق و خیانت به آمال این شهیدان همیشه مظلوم تاریخ است»!

و اظهارنظرهای مشابه دیگری از همین دست.

3- حالا باید از طیف یاد شده که لکه ننگ همسویی با دشمنان این مرز و بوم در فتنه آمریکایی اسرائیلی 88 در کارنامه سیاسی برخی از آنان ثبت شده است پرسید؛ مگر شعارهای مردم که در مراسم کم‌نظیر تشییع شهدای سه‌شنبه سر داده شده و یا بر صفحه پلاکاردها و پرچم‌ها نقش بسته بود، چه بود که تا این اندازه شما را عصبانی کرده است؟!

اگر در مراسم باشکوه آن روز حضور نداشته‌اید، می‌توانید با مراجعه به فیلم‌ها و عکس‌ها و یا پرس‌وجو از توده‌های عظیم شرکت‌کننده در مراسم یاد شده، به شعارهای آن روز پی ببرید، شعارهایی نظیر؛ «مرگ بر آمریکا»، «می‌جنگیم، می‌میریم، سازش نمی‌پذیریم»، «هیهات ‌مناالذله»، «عزت قابل‌مذاکره نیست، حتی اگر دست‌های ما بسته باشد»، «نه سازش، نه تسلیم، نبرد با آمریکا»، «تا آخر‌ایستاده‌ایم»، «خون شهیدان ما قابل اکسید نیست»، «در منطق شهادت، تحریم حرف مفت است»، «لب تشنه جان دهیم، سازش نمی‌کنیم»، «آب‌خوردن ما وابسته به سلام بر حسین است، نه تحریم‌ها» و...

کدامیک از شعارهای یاد شده، با بینش و منش و راهی که شهدای بزرگوار و مظلوم این مرز و بوم طی کرده‌اند همخوانی ندارد؟! و از نگاه طیف مورد اشاره «سیاسی بازی»! «نفاق»! «مخالفت با منافع ملی»! «سوءاستفاده از خون شهدا»! و... تلقی می‌شود؟!

4- آیا شعار «مرگ بر آمریکا» جای گلایه دارد؟ و آیا عصبانیت جریان یاد شده از سردادن این شعار غیر از وابستگی آنان به شیطان بزرگ می‌تواند هیچ معنا و مفهوم دیگری داشته باشد؟ مگر آمریکا قاتل اصلی شهدای مظلوم ما نبوده است؟ بنابراین چرا از شعار مردم علیه قاتل شهدا برافروخته‌اید و رگ‌های گردنتان به نشانه عصبانیت بیرون زده است؟ آیا انتظار داشتید مردم در مراسم تشییع شهدایشان شعار «درود بر آمریکا»! و «زنده باد کدخدا»! سر بدهند؟! شاید هم عصبانی هستید که چرا مردم داستان جعلی مخالفت حضرت امام با شعار مرگ بر آمریکا را باور نکرده‌اند؟!... می‌توانید بفرمائید کدامیک از شهدا شعار «درود بر آمریکا»! سر داده‌ بودند که شما «مرگ بر آمریکا» را مصادره شهدا تلقی کرده‌اید؟!

5- مردم چه گناهی دارند که حاضر نیستند تن به ذلت بدهند؟! و با شعار «هیهات منا‌الذله» بر ادامه راه شهیدان که پیروی از سالار شهیدان است تاکید ورزیده‌اند؟! راستی اگر شما روز عاشورا حضور داشتید - نستجیربالله- به امام حسین(ع) اعتراض نمی‌کردید که چرا به ذلت سازش با یزید تن نداده و با سردادن فریاد «هیهات مناالذله» از حاکمان ظلم برائت جسته است؟!

6- مگر شما در پی سازش با دشمنان و تسلیم در مقابل زورگویی و باج‌خواهی آنها بوده‌اید که از شعارهایی نظیر «تا آخر ایستاده‌ایم»، و «نه‌سازش نه تسلیم» برآشفته‌اید؟! و مگر در مذاکرات به دنبال فروش عزت مردم و نظام هستید که از شعار «عزت قابل مذاکره نیست» عصبانی شده‌اید؟! تیم مذاکره‌کننده کشورمان که بارها بر حفظ عزت ایران اسلامی در مذاکرات تاکید ورزیده است، پس، شما از کدام قبیله‌اید که نسخه‌ وطن‌فروشی می‌پیچید؟! و...

7- و اما، جان کلام آن که طیف مورد اشاره به یقین می‌داند و می‌دانسته است که مخالفت با شعارهای روز سه‌شنبه مردم، برای این طیف هزینه سنگینی به دنبال خواهد داشت و عاقلانه آن بود که برای حفظ موقعیت خود هم که شده، دست به مخالفت نزند. ولی چرا با سراسیمگی و عصبانیت به مقابله با آن شعارها برخاسته است؟! پاسخ این سوال را فقط می‌توان در تدارک یک توطئه  احتمالی علیه مردم این مرزوبوم دانست که با «حضور به موقع» 270 شهید غواص و گمنام و حماسه بی‌نظیر تشییع پیکرهای مطهر آنان، نقش بر آب شده است.

توضیح آن که وقتی برخی از مشاوران رئیس‌جمهور محترم به ایشان توصیه می‌کنند که حتی «آب‌خوردن» مردم را هم به رفع تحریم‌ها گره بزند، به آسانی می‌توان درک کرد که جریان نفوذ کرده در اطراف رئیس‌جمهور محترم از این طریق در پی آن است که توافق با حریف را به هر قیمتی موجه و ضروری قلمداد کند! چرا که وقتی از یکسو آب خوردن مردم هم به رفع تحریم‌ها وابسته باشد و از سوی دیگر آمریکا و متحدانش رفع تحریم‌ها را موکول به پذیرش شرایطی کنند که به یقین و بدون کمترین تردیدی، ذلت و تحقیر ایران اسلامی و مردم این مرز و بوم را در پی خواهد داشت به طور طبیعی، این توهم به مردم القاء می‌شود که اگر شرایط ذلت‌بار حریف را نپذیرید، حتی از آب خوردن هم محروم خواهید شد! چنین است که حضور به موقع پیکرهای مطهر شهدا آنهم به قول حضرت آقا «در لحظه‌های نیاز این ملت خداجوی و خداباور، بشارتهای تردید‌ناپذیر را بر دل‌های بیدار نازل می‌فرماید و غبارها را می‌زداید»...

حالا به آسانی می‌توان فهمید که شهدای غواص و گمنام با حضور به‌موقع و بصیرت‌افزای خود آنهم دقیقا «در لحظه‌های نیاز»،  «کاسبی»! چه کسانی را کساد کرده و باعث «دلواپسی»! چه کسانی شده‌اند؟! تا آنجا که انگار با زبان بی‌زبانی خطاب به شهدا می‌گویند؛

این چه وقت آمدن بود؟!

بار دیگر شعارهای آن روز را مرور کنید؛ «آب خوردن ما وابسته به سلام بر حسین(ع) است، نه تحریم‌ها»، «لب تشنه جان دهیم، سازش نمی‌کنیم» و...
 
علم‌الهدی: شهدا مشکلات را حل می‌کنند
 
 
خبرگزاری ایسنا: خطیب جمعه مشهد با بیان این‌که روند مذاکرات از طرف آمریکایی‌ها و جریانات غربی به طرفی پیش نمی‌رود که ایران را به عنوان یک قدرت تثبیت شده شناسایی کند، اظهار کرد: روند مذاکرات روند کلاهبرداری است.

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی در ادامه افزود: آنها از این موضع با ما برخورد می‌کنند، حال که توطئه‌ها و تحریم‌ها جواب نداده، باید با کلاهبرداری به هدف خود برسند.

وی ادامه داد: روند مذاکرات، روند تفاهم با یک قدرت نیست. آنها با نیت براندازی پس از این‌که از توطئه‌های پیشین خود هیچ جوابی نگرفته‌اند، به دنبال کلاهبرداری هستند.

علم‌الهدی تصریح کرد: اگر جریان دوساله مذاکرات را از طرف دشمن بازخوانی کنیم متوجه این مسأله می‌شویم.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تشییع جنازه 175 شهید غواص، خاطرنشان کرد: تشییع شهدای غواص نمادی به یادماندنی از وفاداری مردم به ارزش‌های انقلاب را به نمایش گذاشت. امروز 27 سال از شهادت این شهدا می‌گذرد.امروز این سوال پیش می‌آید که چرا در بین تمام تفحص‌های قبور و اجساد شهدا، اجساد مطهر این 175 شهید امروز پیدا می‌شود. این به این دلیل است که مشکلات نظام و انقلاب را خود شهدا حل می‌کنند.

علم‌الهدی تأکید کرد: هر وقت شهدا خون خود و پاسداری از آن را در معرض خطر ببینند به سراغ پاسداری از این خون و حفاظت و صیانت از اصول انقلاب اسلامی ‌می‌روند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: در این موقعیت نیز این شهدا آمدند که نشان دهند شرایطی که ما در آن قرار گرفته‌ایم شدیدتر از شرایط آنها نبود. لحظه‌ای که این شهدا می‌خواستند از اروندرود بیرون بیایند خود را در محاصره دشمن دیده و دست بسته زنده به گور شدند اما دست بسته تسلیم نشدند.

امام جمعه مشهد با بیان این‌که شما چطور می‌خواهید دست بسته تسلیم آمریکا شوید، اظهار کرد: این در حالی است که ما در وضعیت این شهدا نیستیم. ما که دست بسته نیستیم که بخواهیم تسلیم شویم. خوشبختانه این پیام به گوش مردم رسید و مردم هم به دنبال این شهدا رفتند.

علم‌الهدی افزود: اگر امروز می‌گوییم حل مشکلات ما به رفع تحریم‌ها وابسته است و یا آن آقایی که می‌گوید استخوان مردم زیر بار تحریم‌ها خرد شده که حرفی بی‌ربط است، اگر این استخوان‌ها خرد شود ما باز هم پیرو این شهدا هستیم.

وی تأکید کرد: دست بسته جان دادن را به دست بسته تسلیم شدن ترجیح می‌دهیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خاطره‌ای از امام خمینی (ره)، اظهار کرد: سال 61 موقعیت حساسی در کشور بود و دشمن بخش عمدهای از کشور را تصرف کرده و ما به دلیل نداشتند تجهیزات توان دفاع نداشتیم. از سوی دیگر منافقین نیز شرایط داخلی را ناامن کرده بودند و مشکلات اقتصادی هم زیاد بود.

علم‌الهدی اضافه کرد: همان زمان هم زمزمه‌هایی وجود داشت که مشکلات ما زیر سر آمریکا است پس باید برویم و با آن مشکلات‌مان را حل کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به سفر نمایندگان مجلس آن دوره به اجلاس بین‌المجالس در رم، خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس آن زمان می‌خواستند به رم بروند که آقای روحانی رئیس جمهور کنونی نیز در بین این نمایندگان بود. آنها پیش از سفر به رم تصمیم گرفتند دیداری با امام (ره) داشته باشند. در آن دیدار امام (ره) گفته بود "ملت ایران اگر می‌خواست صلح آمریکایی کند از همان ابتدا از آمریکا جدا نمی‌شد". اگر تسلیم می‌شدیم شاید وضع ظاهری ما درست می‌شد ولی استقلال، آزادی و شرافت ما از بین می‌رفت. آیا ما باید تسلیم دولت‌های استکبار شویم تا کشته ندهیم. ملت ایران پیروز است.

امام جمعه مشهد یادآور شد: این جملات در صفحه 35 از جلد 17 صحیفه نور موجود است و امام (ره) و این سخنان را به جمعی گفت که رئیس جمهور ما هم در بین آنها بود.

وی تصریح کرد: ما امت دنباله‌رو این امام هستیم و تمام دلدادگی ما به رهبری است که این خط امام (ره) را ادامه داده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص نرمش قهرمانانه، بیان کرد: همان زمان که مقام معظم رهبری این صحبت را انجام داد برخی رسانه‌های خارجی ادعا کردند که مقام معظم رهبری در حال بازگشت از اصول انقلاب است. ایشان در واکنش به این صحبت‌ها گفته بود ما این تعبیر را به کار بردیم و یک عده آن را به معنای دست برداشتن از آرمان‌های انقلاب معنا کردند. اینها خلاف بود و بدفهمی.

وی با اشاره به ادامه سخنان مقام معظم رهبری، اظهار کرد: نرمش به معنای مانور هنرمندانه برای دستیابی به یک هدف است. هرگونه حرکتی چه به سمت جلو و چه به سمت عقب باشد باید مانند یک میدان نظامی به دنبال رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده باشد.

علم‌الهدی تأکید کرد: اگر امروز در این کشور هر کسی بخواهد مسئولیت کارگزاری را عهده‌دار شود باید بداند امام (ره) و رهبر ما این است و مردم نیز دنبال‌رو 175 شهید غواص هستند.


چرا اجازه دادید احمدی نژاد بالای سن بیاید؟
 
پایگاه خبری تیک: حجت السلام زائری طی یادداشتی در مورد حضور احمدی نژاد در مراسم تشیع شهدا نوشت: این عکس ها را ندیده بودم و از حضور احمدی نژاد در مراسم تشییع جنازه شهدا در بهارستان خبر نداشتم.

وی در ادامه آورده است: من هم مثل صدها هزار نفر دیگر بین جمعیتی بودم که وسط بی برنامگی و بی نظمی متصدیان امور عرق می ریختند و لگد می شدند ولی به احترام شهدا به روی خود نمی آوردند.
شب هم در برنامه گفتگوی ویژه خبری از سردار باقرزاده تشکر کردم و از این یوم الله گفتم چون این عکس را ندیده بودم. راستش فکر می کنم اگر سرسوزنی تدبیر و هوشمندی در برنامه ریزان این تشییع جنازه بود نباید اجازه می دادند احمدی نژاد بالای سن بیاید. 
عقل و ذکاوت و تدبیر که هیچ ( ظاهرا باید دیگر در افسانه ها دنبالش بگردیم ) اگر اندکی غیرت به این شهدا و جنازه هایشان داشتیم نباید اجازه می دادیم او بیاید بالای سن و با پررویی ذاتی و همیشگی اش این حضور با شکوه و معنوی را به سخره بگیرد و بی ادبانه حتى هنگام سخنرانی محسن رضایی متوهمانه برای مردم دست تکان بدهد. 
لااقل بعد از این افتضاحات سریالی و دستگیری حلقه اولش نباید اجازه می دادیم. ما که وسط امت شهید پرور بودیم ولی کسانی که دور و بر سن بودند آیا به غیرتشان برنخورد و دلشان نلرزید ؟ آنهایی که آنجا بودند چه طور اجازه دادند این آقا بیاید بالای سن ؟ تردیدی نیست که ما جماعت استادان ضایع کردن فرصت ها و لجن مال کردن موقعیت ها هستیم ! بعد از سالها به برکت شهیدان فضایی برای ایجاد همبستگی و ترمیم فاصله ها و پیوند زدن عموم به ارزشها به وجود آمده ، آن هم در سالی که رهبر بزرگوارمان نامش را همدلی و همراهی میان دولت و ملت گذاشته اند. آن وقت این جوری ضایعش می کنیم و این فرصت طلایی را لگدمال می کنیم برود ! آیا واقعا هیچکس نیست که سرسوزنی حرص بخورد و نگران بشود ؟
 

ماجرای حضور احمدی نژاد در تشییع غواصان
 
روزنامه آرمان: روز تشییع پیکرهای شهدا، روزی یگانگی ملی بود ولی با سوء استفاده تاریخی دلواپسان از آن، رنگ و بوی میتینگ سیاسی جریانی خودخواه را گرفت تا بار دیگر مقابل چشمان همه، ثابت شود که برای آنها، مراسم‌های مختلف فرقی نمی‌کند.

مهم این است که کاسبی‌شان همیشه به‌راه باشد، مهم این است که قدرت از دست رفته را بار دیگر به دست گیرند، مهم این است که خود را به ظاهر مقید به ارزش‌ها بدانند و هر که جز خود را مورد هجمه قرار دهند.

روز تشییع شهدا به ویژه 175شهید غواص که نحوه شهادت‌شان، غم بسیاری را موجب شد برای اینان، فرصت مغتنمی بود تا به جای تکریم شهدا، بساط سیاسی خود را پهن کنند و به جای پرچم وحدت ملی، چماق جناحی‌شان را بالا ببرند. گو این که نمی‌دانستند آنجا، ضیافت الهی شهداست. سه‌شنبه روز اشک و افتخار بود، روزی که پیکرهای 175غواص شهید بعد از 30سال به خانه بازگشتند تا در خاک ایران که برای حفظ آن از جان گذشتند آرام بگیرند اما برخی رسم خوشامدگویی را آنطور که شایسته شهدا بود به‌جا نیاوردند.

در همین راستا حجت‌الاسلام قدرت‌ا... علیخانی گفت: مراسم تشییع پیکر غواصان شهید، روز سه‌شنبه با حضور گسترده مردم برگزار شد اما برخی جریانات با طرح شعارهای سیاسی و اهانت به سران دو قوه، در پی سوء استفاده از این تجمع ملی برآمدند و متأسفانه در حاشیه این مراسم، رویدادهایی رخ داد که هم دون شأن شهدا و هم دون شأن مراسم بود. چنان‌که پلاکاردهایی که در مخالفت با مذاکرات هسته‌ای و مذاکره کنندگان حمل می‌شد، بیشتر از پلاکاردهایی بود که برای شهدا آورده شده بود.

وی ادامه داد: اهانت علیه رئیس‌جمهوری و رئیس مجلس در شرایطی صورت گرفت که گردانندگان مراسم، محمود احمدی‌نژاد را به سوی جایگاه ویژه هدایت کردند. با کنار هم گذاشتن این رویدادها، بیراهه نرفته‌ایم اگر تصور کنیم که حواشی این مراسم از قبل هماهنگ شده بود. علیخانی که اخیرا برای حضور در انتخابات دور دهم مجلس شورای اسلامی از معاونت پارلمانی مجمع تشخیص مصلحت نظام استعفا داده است، گفت: افرادی که روز سه‌شنبه گذشته علیه رؤسای قوا شعار دادند، در شرایط دشوار جنگ کجا بودند؟

 برنامه‌ریزان حاشیه‌سازی در مراسم شهدا، زمانی که آقای روحانی در کنار آقای ‌هاشمی در جبهه‌های نبرد بود، کجا بودند؟ بی‌تردید افکار عمومی هیچ گاه اجازه چنین سوء استفاده‌هایی را نمی‌دهد و تحرکاتی که دون شأن شهدا و آن مراسم بود را شدیداً محکوم می‌کند؛ چرا که مراسم شهدا، قداست دارد و این قداست باید حفظ شود.
 

بقایی: احمدی نژاد کوروش زمان است!
 
 
هفته نامه پنجره: «حمید بقایی بازداشت شد»؛ تک خطی بود که در هفته گذشته سروصدای زیادی در فضای رسانه ای کشور برپا کرد. در گزارش پیش رو به این اتفاق نگاهی انداخته ایم.

دولت جدید پیگیر تخلفات دولت قبل

غلامحسین محسنی اژه ای در هشتادمین نشست خبری خود با خبرنگاران در دوشنبه گذشته با اعلام خبر بازداشت حمید بقایی در این باره این چنین اظهار کرد: «حمید بقایی، معاون رئیس جمهور سابق، پرونده ای اتهامی در قوه قضاییه داشت که بازپرس پرونده این فرد را امروز برای بازجویی احضار کرد.

بقایی: احمدی نژاد کوروش زمان است!

پس از برگزاری جلسه، بازپرس پرونده برای این شخص قرار بازداشت صادر کرد و به این ترتیب این فرد اکنون در بازداشت به سر می برد. متاسفانه به دلیل مسائل قانونی از بیان جزئیات اتهامی این فرد معذور هستم».

بقایی شاکی بود یا متهم؟!

یکی از وکلای حمید بقایی، بدون ذکر نام به مصاحبه با برخی از پایگاه های خبری پرداخت و علت این بازداشت را شکایت نهاد ریاست جمهوری دولت یازدهم از حمید بقایی درباره صندوق شهیدان رجایی و باهنر عنوان کرد. این گمانه زنی در حالی در فضای خبری مطرح شده که حمید بقایی نیز پیش از این از نهاد ریاست جمهوری درباره صندوق یادشده شکایت به عمل آورده بود. بقایی یک روز پیش از بازداشت نیز مصاحبه ای در این باره انجام داده بود که در آن مصاحبه به نکات زیادی درباره نحوه عملکرد صندوق شهیدان رجایی و باهنر اشاره شده است.

بقایی در مصاحبه ای که یک روز قبل از بازداشت با باشگاه خبرنگاران انجام داده به مواردی درباره عملکرد صندوق شهیدان رجایی و باهنر اشاره کرده که ردپای بسیاری از چهره های مهم دولت یازدهم در آن نکات هویداست.

وی درخصوص غیردولتی و غیرقانونی بدون عملکرد این صندوق به باشگاه خبرنگاران این چنین گفته است: «یک صندوقی غیردولتی به نام صندوق قرض الحسنه شهیدان رجایی و باهنر وجود دارد که برخی از مقامات دولت یازدهم از جمله آقایان جهانگیری، فریدون، نوبخت و تعداد دیگری از این عزیزان آمده اند با تغییر اسناد و مدارک این صندوق، نسبت به انتقال صندوق به نام حقیقی خودشان اقدام  کردند و بعدش رفته اند و به صورت غیرقانونی آن را تصرف کرده، بعد هم برای اینکه رد گم کنند، مرتب به جای اینکه مستندات متقن را منتشر کنند، مدعی هستند که این صندوق دولتی بوده، در دولت گذشته از دولتی به خصوصی تبدیل شده و در دوره ما مجددا از خصوصی به دولتی برگشته است و سعی می کنند با چنین اتهاماتی فرار به جلو کنند در حالی که برای این مورد هیچ سندی هم ارائه نمی کنند.»

بقایی: احمدی نژاد کوروش زمان است!

معاون اجرایی رئیس جمهور دولت دهم تصریح کرد: «ما می خواهیم از جهانگیری به اتهام جا به جایی اسناد و مدارک و ثبت صندوق به نام خودشان شکایت کنیم. از این آقایان به خاطر اینکه به دروغ مدعی هستند که این صندوق دولتی است و ما آن را به دولت برگرداندیم و همین طور اتهامات و ایرادات واهی که دارند انجام می دهند شکایت می کنیم».

وی در پایان مصاحبه به این نکته اشاره کرد که: «بحث ما صندوق نیست، موضوع نفس عمل است. اگر قرار باشد یک عده مسئول دولتی بیایند یک چنین کاری را انجام دهند آن وقت چه تضمینی وجود دارد که موارد مشابه دیگری در کشور اتفاق نیفتد؟

حالا شد بگیر و ببندها!


اما پس از بازداشت بقایی، واکنش های متفاوتی درباره علت بازداشت و اصل موضوع بازداشت و ارتباط مصاحبه پیش از بازداشت وی با صدور قرار بازداشت از سوی بازپرس پرونده و مواردی از این دست در فضای رسانه ها مطرح شد. در همین راستا بود که خبرنگاران به سراغ عده ای از نزدیکان و مرتبطبان با معاون رئیس جمهور سابق رفتند و به کنکاش بیشتر در این باره پرداختند. علی اکبر جوانفکر از نزدیکان و همکاران حمید بقایی در دولت نهم و دهم، در پاسخ به این سوال که علت بازداشت حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهور سابق چه بوده است؟ گفت: «باید از دستگاه قضای سوال کنید که علت این بگیر و ببندها چیست؟»

مشاور مطبوعاتی و رسانه ای  رئیس جمهور سابق گفت: «چطور ممکن است سخنگوی دستگاه قضا از بازداشت معاون اجرایی رئیس جمهور سابق خبر داشته باشد، اما نداند که چرا او را بازداشت کرده اند؟! سکوت ایشان نسبت به دلیل بازداشت باعث شده است تا بداندیشان در سطوح رسانه ای به طرح اتهامات واهی علیه بقایی بپردازند. مسئولیت این رفتار غیراخلاقی با کیست؟!»

وی تاکید کرد: «گاهی جای شاکی و متهم عوض می شود و دور از ذهن نیست که در موضوع بقایی چنین اتفاقی افتاده باشد... در هیچ مقطعی از سال های پس از انقلاب، دستگاه قضایی تا این اندازه مقتدر و حاکم نبوده است». جوانفکر اضافه کرد: «سفر هفته پیش محمود احمدی نژاد به همدان و استقبال بی سابقه مردم از ایشان، نمی توانست بدون تبعات باشد».

بقایی: احمدی نژاد کوروش زمان است!

ملت ایران با احمدی نژاد حشر و نشر دارند

مرتضی تمدن، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد در پاسخ به اینکه «بقایی با احمدی نژاد حشر و نشر دارد، پس شما باید از این موضوع آگاهی داشته باشید». این چنین گفت: «کل ملت ایران با احمدی نژاد حشر و نشر دارند چون این طور است باید از کل مسائل اطلاع داشته باشند؟! خود شما هم با آقای احمدی نژاد حشر و نشر دارید، پس باید از تمامی مسائل آگاه باشید؟ من از شما به آقای احمدی نژاد نزدیک تر نیستم. بنده اطلاعی از هیچ مسئله ای ندارم و درس  و کلاس و دانشگاه دارم و فرصت این طور صحبت ها را ندارم».

عبدالرضا داوری از دیگر چهره های نزدیک به تیم دولت نهم و دهم نیز در این باره گفت که حمید بقایی اخیرا در دفتر ولنجک فعال نبوده است. داوری در واکنش به خبر بازداشت حمید بقایی گفت: «من هم خبر بازداشت بقایی را از سایت ها شنیدم و اصلا از آن اطلاع نداشتم». وی افزود: «آقای بقایی در دفتر ولنجک زیاد فعال نبودند و خودم در ایام اخیر ایشان را در دفتر ندیدم». داوری در پاسخ به سوالی در مورد ارتباط بازداشت بقایی با ماجرای خبر دستگیری او در سال 90 گفت: «من اطلاعی در این باره ندارم و دلیلی اصلی را نمی دانم. ارتباط من با بقایی زیاد نزدیک نبود و هیچ وقت صحبتی در این باره با ایشان نکردم».

بقایی هم چنان باقی!

نیم نگاهی به سابقه فعالیت های بقایی در دولت های نهم و دهم نشان از آن دارد که روند کاری وی همواره با فراز و نشیب های بسیار و البته جنجال آفرینی های زیادی همراه بوده است.

بقایی در دوران مسئولیت خود در سازمان میراث فرهنگی، شاکیان زیادی داشت. علت اصلی این شکایت ها، محدود کردن مالکیت مالکان خصوصی بر امکان و بناهایی است که سازمان میراث فرهنگی مدعی بود برای حفاظت از تاریخ و فرهنگ ایران، آن ها را در لیست حفاظتی خود قرار داده است. در همان زمان بود که رئیس دیوان عدالت اداری معتقد بود: «به دلیل انجام ندادن اقدامات در چارچوب قانون، به سازمان میراث فرهنگی اعتراض داریم زیرا برای مردم ایجاد مشکل می کنند که منجر به طرح شکایت می شود، ما نیز در چارچوب قوانین و مقررات عمل می کنیم و در نتیجه یک سری از اقدامات میراث فرهنگی نقض می شود».

این چنین بود که دیوان عدالت در این پرونده رای نهایی را علیه بقایی صادر کرد و به این دلیل که وی از اجرای آن استنکاف می ورزید، به چهار سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد.

اما احمدی نژاد پس از انتشار این خبر، درباره ادامه حضور وی در دولت در پیام صریحی برای دیوان عدالت اداری تاکید کرد: «ان شاءالله خدمات وی در حوزه معاونت اجرایی و مسئولیت های گوناگون به ملت و اسلام عزیز ادامه پیدا می کند».

بقایی: احمدی نژاد کوروش زمان است!

این حمایت های احمدی نژاد از بقایی و البته شرایط سیاسی کشور در آن زمان، باعث شد که حکم دیوان عدالت برای دو سال پایانی کار دولت نیز روی زمین بماند و بقایی هم چنان در سمت خود باقی! منهای نقض حکم دیوان عدالت اما، بقایی به پشتوانه حمایت های بی حساب و کتاب رئیس جمهور وقت، در برابر سازمان بازرسی کل کشور نیز ایستاد! بدین شرح که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، از تخلف 450 میلیون یورویی در یک مناقصه که پای بقایی هم در آن در میان بود خبر داده و گفته بود که حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهور در نامه ای به یکی دیگر از معاونت های ریاست جمهوری دستور داده است تا با «ترک تشریفات مناقصه» قرارداد 450 میلیون یورویی احداث سالن اجلاس کیش، به یک شرکت خصوصی واگذار شود.

دفتر معاون اجرایی رئیس جمهور وقت از سازمان بازرسی خواست که اسناد این ادعا را منتشر کند و دفتر پورمحمدی در سازمان بازرسی کل کشور هم بخش های از اسناد این مناقصه را منتشر کرد، اما بار دیگر پاسخی از دفتر حمید بقایی منتشر شد که در آن مصطفی پورمحمدی به «کشف خیالی» متهم شده بود.

ماجرای جنجال ها و بی قانونی تیم احمدی نژاد و خصوصا حمید بقایی پس از پایان دولت های نهم و دهم نیز ادامه داشت. آخرین نمونه این کشمکش ها ماجرای 16 میلیاردی است که از حساب ریاست جمهوری به حساب دانشگاه ایرانیان منتقل شده و ساختمان هایی که در مناطق آزاد به این دانشگاه اجازه داده شده است.

اکبر ترکان، مشاور حسن روحانی در یک برنامه تلویزیونی به این موضوع اشاره کرد و خواستار رسیدگی به این مسئله شد. اما حمید بقایی در نامه ای خطاب به ترکان این ادعا
/ 0 نظر / 50 بازدید