بالاخره رسایی «دل آرام» شد


کنایه آیت الله مصباح به برخی از بستگان امام
 
رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: در سال‌های ابتدای بعثت بسیاری از بستگان و اصحاب پیامبر رفوزه شدند. آن زمان برخی بستگان پیامبر عامل انحراف بودند و رفوزه شدند و اکنون برخی بستگان امام خمینی(ره).
 
فرارو: آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدیرئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی در گفتگویی مشروح با عصر اندیشه به تبیین مهمترین مسائل پیش روی نخبگان و خواص در ایران امروز از جمله «تحریف امام خمینی» و «سازش با غرب» پرداخت.  

وی گفت: امروز جامعه و خواص ما بر سر یک دو راهی قرار دارند. یا باید حرف قرآن را بپذیریم که اگر همه علیه شما باشند، خداوند می‌تواند شما را پیروز کند و نصرت دهد، کما اینکه این اتفاق افتاده است؛ یا باید بگوییم این‌ها تعارفات است و واقعیت امر چیزی جز سازش نیست. متاسفانه امروز کسانی که امروز دنبال سازش با همه دنیا هستند، کم نیستند و بخشی از جامعه و سیاستمداران ما به این سو تمایل دارند.  

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: در این شرایط، راهی جز هدایت نداریم. ما نمی خواهیم با مخالفان و جاهلین برخوردی متعصبانه، زورمدارانه و برتری‌طلبانه داشته باشیم؛ ما باید کاری کنیم که خدا دوست دارد و جامعه حقایق را بهتر بفهمد تا با فکر خودش تحلیل و انتخاب کند. در این میان باید جاهلینِ بدون غرض و مرض را با احسان، صمیمیت، مدارا، مهربانی و حتی دادن مقداری زکات، جذب و هدایت کرد.  

آیت‌الله مصباح یزدی در پاسخ به سؤال پیام فضلی‌نژاد مبنی بر اینکه اخیرا آقای هاشمی رفسنجانی گفت «تمدنی که امام می‌خواست این انقلاب ایجاد کند، دچار انحراف شده است» و حتی از شما به عنوان یکی از تحریف گران امام نام می برند، اظهار داشت: کسانی که ما را متهم به تحریف می‌کنند [آقای هاشمی رفسنجانی]، در واقع افترا می‌زنند و افترا از قدیمی ترین شگردهای شیطانی است. یکی از نعمت های الهی که خدا در این قرن به ما داد، وجود امام بود. اگر امام را تحریف کنند، یعنی دارو را تبدیل به سم کرده اند. نتیجه این است که به جای بهبود، مرگ خواهد بود. کفران نعمت نتیجه ای جز این ندارد و این یک قاعده قطعی و استثناناپذیر الهی است. برای همین، همانطور که رهبری فرمودند اگر راه امام گم شود، ملت ایران سیلی می خورد. جامعه ما در حال رشد است و هر قدر جامعه رشد میکند، امتحان ها و فتنه های آن پیچیده تر و سنگین تر می شود.  

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به «رفوزه شدن برخی بستگان امام» گفت: در سال‌های ابتدای بعثت، از جمله ماجرای وفات رسول خدا، بسیاری از بستگان و اصحاب پیامبر رفوزه شدند. آن امتحان برای ١۴٠٠ سال پیش بود و از آن زمان جامعه رشد بیشتری کرده است. آن زمان برخی بستگان پیامبر عامل انحراف بودند و رفوزه شدند و اکنون برخی بستگان امام خمینی (ره). برخی حق را می شناسند، اما مانند ابوجهل تا پای جان آن را انکار میکنند. روح برتری طلبی، قانع نشدن به حق خود و تسلیم نشدن در برابر حق از عوامل روانی است که برخی آگاهانه و عامدانه حق را انکار می کنند، و حتی در مقابل حق سرمایه گزاری میکنند. ما منطق، ارزش ها، سیره پیامبر و اهل بیت را داریم، اما آسیبی که همه این ها را مخدوش می کند، تحریف است.  

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه «گاهی برای تحریف امام به متشابهات کلام امام استناد و شأن نزول آن را انکار می کنند»، اذعان کرد: تحریف‌گران با ابزارهای مختلف از جمله جنگ روانی و افترا و تهمت به میدان آمده اند و برای آنها هدف وسیله را توجیه می‌کند، اما ما جز حق را نباید ترویج کنیم و جز از وسیله حق نمی‌توانیم استفاده کنیم. دشواری مهم این است که تحریف‌گران از تاکتیک های متنوعی استفاده میکنند که می تواند عموم مردم و خصوصا جوانان را تحت تاثیر قرار دهد و بفریبد.  

وی ادامه داد: این معادله نابرابر، می تواند اراده طرفداران حق را تضعیف کند و سبب می‌شود کسانی که به حق باور دارند و می‌خواهند خدمت کنند، تصور نمایند که نمی‌توان کاری کرد، اما ما یک چیز داریم که اهل باطل ندارند و آن پشتیبانی الهی و از جمله آن امدادهای غیبی است.  

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود گفت: حمله به یمن حماقتی است که راه نابودی عربستان را باز کرد و این حمله برای آل سعود بسیار بدعاقبت و بدفرجام خواهد بود.

وی در پاسخ به سردبیر عصر اندیشه که از تشییع غواصان شهید به عنوان «٩ دی هسته‌ای» نیز یاد می شود، اظهار داشت: جمله مقام معظم رهبری که «خطاب الهی را شنیدید» بسیار پرمعنی بود که اشارتی به همین موضوع داشت. هیچ کس باور نمی کرد که تشییع غواصان با چنین استقبالی مواجه شود و کسی حرکت عظیم مردم را تصور نمی کرد. 
 


پاسخ جالب یادگار امام به سخنان تند مصباح
 
پایگاه خبری انتخاب: آیت الله سید حسن خمینی در واکنش به اظهارات تند آیت الله مصباح یزدی، اطرافیان و نزدیکان رسانه ای خود را به «حفظ شأن و جایگاه و سن و سال آیت الله مصباح» سفارش کرده است.

یکی از شاگردان سید حسن خمینی در این مورد نوشته است: دیروز غروب وقتی خدمت ایشان رسیدم، در اثنای گفتگو، نظرشان را در مورد سخنان اخیر آیت الله مصباح یزدی جویا شدم؛ از لابلای سخنان استاد متوجه شدم که ایشان به اطرافیان و رسانه های منتسب به بیت امام گفته اند که ـ جهت حفظ شأن و جایگاه و سن و سال آیت الله مصباح ـ به هیچ وجه واکنشی نشان ندهند»

حجت الاسلام رشید داودی افزوده است: و تازه متوجه شدم که هنوز میان شناخت من از استاد تا آنکه هست هنوز فاصله بسیار است.

قابل ذکر است، آیت الله مصباح یزدی چندی قبل گفته بود: در سال‌های ابتدای بعثت، از جمله ماجرای وفات رسول خدا، بسیاری از بستگان و اصحاب پیامبر رفوزه شدند. آن امتحان برای ١۴٠٠ سال پیش بود و از آن زمان جامعه رشد بیشتری کرده است.

آن زمان برخی بستگان پیامبر عامل انحراف بودند و رفوزه شدند و اکنون برخی بستگان امام خمینی (ره). برخی حق را می شناسند، اما مانند ابوجهل تا پای جان آن را انکار میکنند. روح برتری طلبی، قانع نشدن به حق خود و تسلیم نشدن در برابر حق از عوامل روانی است که برخی آگاهانه و عامدانه حق را انکار می کنند، و حتی در مقابل حق سرمایه گزاری میکنند.

ما منطق، ارزش ها، سیره پیامبر و اهل بیت را داریم، اما آسیبی که همه این ها را مخدوش می کند، تحریف است.
 
انتقاد از اظهارات اخیر آیت‌ الله مصباح یزدی
 
اظهارات تند آیت‌الله مصباح‌یزدی درباره خاندان امام خمینی (ره) و تشبیه برخی از اعضای بیت امام به ابوجهل در مصاحبه‌ای با نشریه محافظه‌کار عصراندیشه واکنش یکی از شاگردان سابق وی را برانگیخت.
 
روزنامه اعتماد: محسن غرویان، عضو هیات علمی جامعه‌المصطفی که سال‌ها شاگرد آیت‌الله مصباح بود و در مقطعی راه خود را از وی جدا کرد حالا یکی از رسانه‌ای‌ترین منتقدان استاد سابق است. او روز گذشته در مصاحبه‌ای با «آنا» نسبت به اظهارات اخیر آیت‌الله مصباح واکنش نشان داد.

 به نظر من این‌گونه سخنان از شخصیت آیت‌الله مصباح جالب نیست. ایشان حکیم و فیلسوف هستند و باید با استدلال و برهان مسائل را تبیین کنند. نسبت‌ ابوجهل دادن در شأن و تراز شخصیت ایشان نیست و من به عنوان شاگرد ایشان، این انتقاد را دارم.

 البته همه افراد می‌فهمند که مراد، یادگار امام (ره) و نوه ایشان یعنی سیدحسن‌آقاست. سید حسن آقا استاد حوزه هستند و درس خارج فقه و اصول دارند. ایشان مجتهد و صاحب نظر است. بحث‌های علمی هم باید بر اساس استدلال و برهان علمی باشد، این نسبت، نسبت جالبی نیست.

 نکته دیگر این است که خاندان امام (ره) با این نسبت‌ها مورد توهین قرار گرفتند. من کاری ندارم که اینها می‌توانند از حق خودشان و شخصیت‌شان دفاع کنند یا نه، اما به هر حال تطبیق صدر اسلام با امام خمینی (ره) و خاندان‌شان آثار اجتماعی خوبی ندارد. عده‌ای دل‌شان نسبت به خاندان و بیت و یادگار امام متزلزل می‌شود.

 بزرگانی مانند آیت‌الله جوادی آملی احترام یادگار امام(ره) سیدحسن آقا را بسیار نگه می‌دارند و دایما هم سفارش می‌دهند که بیت امام باید محترم نگه‌ داشته شود؛ ولی سخنان آیت‌الله مصباح درست ضد این موضع و سخنان شخصیت‌هایی مانند آیت‌الله جوادی آملی است که این هم باعث تحیر مردم می‌شود.

 از همه اینها مهم‌تر این است که مقام معظم رهبری دیدگاه‌شان نسبت به بیت امام و حاج حسن آقا، نگاه بسیار مثبتی است. همه دیدند که رهبری، ایشان را در مراسم سالگرد ارتحال امام بسیار محترم شمردند، حتی چند سال پیش که عده‌ای سخنرانی حاج حسن آقا را برهم زدند مقام معظم رهبری شخصا موضع گرفتند و گفتند که این کارها کارهای بدی است که انجام می‌شود و تاکید کردند که به این کارها راضی نیستم.

ما اکنون در فضای داخلی کشورمان باید براساس تاکیدات رهبری فضای همدلی و همزبانی را حاکم کنیم اما بیان چنین نظراتی از آیت‌الله مصباح با فضای همدلی و همزبانی سازگاری ندارد، فضای آرامش کشور را به هم می‌ریزد.

 بنده به عنوان شاگرد آیت‌الله مصباح می‌خواهم که ایشان توضیح دهند آیا این نتایج ناگواری که بعد از فرمایش ایشان مطرح می‌شود، مورد قبول ایشان هست یا نه؟ ما باید احترام بزرگان را داشته باشیم ولی این سوالات مطرح است.
 
علم‌الهدی: منتقدان مصباح،مشرکان قریش اند
 
پایگاه خبری انتخاب: حجت الاسلام علم الهدی گفت: آیت‌الله مصباح یزدی سرمایه ای در نظام ما هستند که برخی به خاطر مسائل سیاسی به ایشان بی حرمتی می کنند و عده ای هم تحت تأثیر قرار می گیرند؛ این روشِ مشرکان قریش است.

سید احمد علم الهدی ظهر در سومین جلسه از سلسله جلسات تفسیر روزانه قرآن کریم در ماه مبارک رمضان که در مهدیه مشهد برگزار شد، به تبیین عبارت قرآنی «صد عن سبیل الله» به عنوان یکی از اقدامات کفار در برابر مؤمنان پرداخت و گفت: اصل فطرت مردم بر خداشناسی است و اگر کسی خودش جلوی کشش باطنی اش را گرفته و هرکار بخواهد انجام دهد، خودش «صد عن سبیل الله» کرده است از این رو برخی مفسران می گویند هر کافری صد عن سبیل الله کرده است.

وی مانع شدن از راه خدا با استفاده از زور را یکی از انواع این حربه کفار معرفی کرد و افزود: صد عن سبیل الله گاهی به زور است، مانند کاری که رؤسای قبایل عرب در صدر اسلام انجام می دادند و هر کس به خدا ایمان می آورد را شکنجه می کردند؛ معمولا کسانی که در ابتدا به اسلام می گرویدند، بردگانی بودند که در اسارت رؤسای قبایل عرب بودند مانند بلال حبشی که اربابش او را به میدان مکه آورد و دستور داد لباس های او را کندند و سنگ بزرگی را در گرمای داغ هوا روی سینه اش گذاشتند و گفت آن قدر شلاقش بزنید که یا جان دهد یا از اسلام و پیامبر(ص) دست بردارد.

امام جمعه مشهد مقدس سیاست های مستکبران در عصر حاضر را ادامه راه کفار صدر اسلام دانست و خاطرنشان کرد: کار ما در مقابله با قدرت های استکباری دنیا به جایی رسیده که تمام طرح هایشان بسته شده و متوسل به زور شده اند تا جلوی راه خدا را بگیرند.

علم الهدی اظهار داشت: نوع دیگر «صد عن سبیل الله»، این است که فضایی را به وجود می آورند که اگر کسی خواست به خدا ایمان آورد مردم او را تخطئه کنند، که این عملیات روانی است و در «صد عن سبیل الله» جز زور هیچ رفتار دیگری مؤثر تر از عملیات روانی نیست.

وی مبادرت به عملیات روانی علیه پیامبر اکرم(ص) را یکی از حربه های کفار برای مانع شدن از گرایش به دین خدا خواند و یادآور شد: از آن جا که کفار به واسطه حمایت جناب ابوطالب و حمزه سیدالشهدا(ع) حریف پیامبر(ص) نمی شدند، به ایشان لقب ساحر دادند تا هر کسی به ایشان ایمان آورد، وی را مسحور پیامبر(ص) معرفی کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر این که جاهلیت امروز بی دین ها از جاهلیت اعراب بدتر است، تصریح کرد: امروز هم وقتی در عرصه انقلاب کسی حرفی می زند، برخی به او ناروا می گویند و کسی هم حساب نمی کند که مگر این فرد چه کاری انجام داده است که به او اهانت کرده و مسخره اش می کنند؟

علم الهدی اظهار داشت: آیت‌الله مصباح یزدی سرمایه ای در نظام ما هستند که برخی به خاطر مسائل سیاسی به ایشان بی حرمتی می کنند و عده ای هم تحت تأثیر قرار می گیرند؛ این روش همان مشرکان قریش است که به پیامبر(ص) جادوگر می گفتند.
 
هاشمی: حقیقت را از مردم پنهان نکنید
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر می‌خواهیم مردم به ویژه جوانان همواره در صحنه باشند و حامی و وفادار انقلاب و نظام اسلامی باقی بمانند باید پاسخ سووالات آنها را بدهیم و شرایط و اوضاع کشور را بدون کتمان حقایق، برای آنان بازگو کنیم.
 
خبرگزاری ایسنا: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از علما، فضلا و دانشگاهیان با تبریک میلاد با سعادت امام حسن مجتبی(ع) و مقایسه چگونگی مبارزات ایشان و امام حسین(ه) در راه اسلام، خاطر نشان کرد: شیعیان مظلومیت امام حسن مجتبی(ع) را کمتر از امام حسین(ع) نمی‌دانند و هر دو این امام، متناسب با شرایط و مقتضیات زمانی خود راه صلح و مبارزه را در پیش گرفتند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امام حسن مجتبی(ه) به خاطر خدا، مردم و مصالح مسلمین متحمل اهانت‌ها و ناسزاگویی‌های فراوان شده بودند، گفت: ایشان کیان شیعه و اهل بیت(ع) را با حلم و صبر خود که بسیار دوران سخت و تلخی بود، حفظ کردند و مانع ریخته شدن خون بسیاری از افراد در زمان خود شدند.

هاشمی رفسنجانی، تأکید کرد: امام حسن و امام حسین (علیه السلام) به مقتضای زمان، هر دو به تکلیف عمل کردند و فرقی بین آنها نیست.

وی افزود: امام خمینی(ره) در زمان آیت‌الله العظمی بروجردی هیچ‌گونه اقدام و مبارزه‌ای نکردند و تنها به بیان و تشریح مسایل فقهی و حوزوی در کلاس‌های درس خویش بسنده می‌کردند.

وی به مبارزات آیت‌الله العظمی بروجردی در زمینه تقویت حوزه‌های علمیه اشاره و تصریح کرد: حوزه‌های علمیه در زمان رضاخان تعطیل و با اجازه وی، علما لباس روحانیت برتن می‌کردند که خوشبختانه با اقدامات این مرجع عالیقدر، کم کم فعالیت حوزه‌ها رونق گرفت و در سراسر کشور حوزه‌های علمیه کوچکی تأسیس و تقویت شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خویش حفظ وحدت و همبستگی را ضروری‌ترین اقدام در شرایط فعلی کشور دانست و افزود: تفرقه داخلی سم مهلکی است که در امت اسلامی روزنه‌ای ایجاد می‌کند که سبب ورود بسیاری از شرارت‌ها می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در حال حاضر مشکلاتی از قبیل بیکاری، تورم، مسائل فرهنگی، افزایش طلاق‌ها و فساد در کشور وجود دارد که مردم به دلیل وفاداری به انقلاب و نظام اسلامی، آنها را تحمل می‌کنند، گرچه ممکن است گلایه‌های به حقی هم داشته باشند.

هاشمی رفسنجانی با ابراز نارضایتی از بیکاری جوانان در کشور گفت: بیکاری حق جوان ایرانی که در کشوری با کلکسیونی از منابع طبیعی زندگی و با هزینه خود تحصیل می‌کند، نیست.

وی با تأکید بر اینکه مردم ولی نعمت و حاکم اصلی انقلاب اسلامی و ایران هستند، تصریح کرد: اگر مردم با تمام توان و همت خود کمک نمی‌کردند، قطعاً در جنگ آسیب جدی می‌دیدیم و امکان تجزیه کشور وجود داشت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: اگر می‌خواهیم مردم به ویژه جوانان همواره در صحنه باشند و حامی و وفادار انقلاب و نظام اسلامی باقی بمانند باید پاسخ سووالات آنها را بدهیم و شرایط و اوضاع کشور را بدون کتمان حقایق، برای آنان بازگو کنیم، زیرا اگر اوضاع و شرایط کشور به مردم بازگو شود، آنان نیز صادقانه‌تر و وفادارانه‌تر حامی کشور و مسؤولان در عرصه‌های داخلی و خارجی خواهند بود.

هاشمی رفسنجانی در ادامه با تأکید بر ضرورت جلب رضایت مردم و جلوگیری از تفرقه، گفت: ما باید در برابر نسل جوان به ویژه تحصیل کرده و دانشگاهی که سوالات و شبهات متعددی درباره‌ی مسائل مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در ذهن دارد و هر روز در برابر هزاران اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی قرار می‌گیرد، صادقانه پاسخگو باشیم و به شیوه‌ی معقول و منطقی رفتار کنیم تا آنها دچار تناقض و دوگانگی نشوند.

ووی با بیان اینکه ایران با تلاش دانشمندان و جوانان خود به پیچیده‌ترین دانش جهان یعنی هسته‌ای دست پیدا کرده است، گفت: هدف ما از دستیابی به این دانش، صرفاً استفاده مسالمت آمیز در فعالیت‌های صلح آمیز، بهداشت و کشاورزی است و هرگز به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم چرا که رهبر معظم انقلاب فتوا دادند و تولید بمب و سلاح هسته‌ای را حرام اعلام کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت: در این شرایط با توجه به حمایت رهبری، یک امت عاقل و ملت هوشیار و بالغ، جهادگران میدان نبرد دیپلماتیک را تضعیف نکرده و آنها را تنها نمی‌گذارند.

هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: دنیا این واقعیت را درک کرده است که برای حل مسائل خود راهی جز مذاکره و گفت‌وگوی احترام آمیز با جمهوری اسلامی ایران ندارد.

در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین رستگاری به بیان شرح مختصری از زندگی امام حسن مجتبی(ع) و شرایط و مقتضیات سیاسی، اجتماعی آن زمان و شیوه حکومت و سیاست در سیره‌ی ایشان پرداخت.

 
نقویان: دولت احمدی نژاد باید عذرخواهی کند
 
خبرآنلاین: استاد حوزه و دانشگاه در یزد با اشاره به نمایان شدن فسادهای مالی در دولت گذشته گفت: حداقل مرد باشید و عذرخواهی کنید.

حجت الاسلام والمسلمین ناصر نقویان طی سخنانی در مهدیه سرچشمه منطقه زارچ یزد با تقبیح دروغ و دروغگویی و عصبانیت و حسادت و ضرورت کنترل خشم به طور ضمنی از احمدی نژاد و حامیانش خواست تا حداقل مرد باشند و به خاطر اشتباهاتشان از مردم عذرخواهی کنند.

وی که شب گذشته (نهم تیرماه) در جوار مزار شهدای سرچشمه زارچ یزد سخن می‌گفت با اشاره به این که امروز آنچه از امنیت و آرامش و عظمت داریم مربوط به شهیدان است و هر چه گرفتاری و مشکل و گره در کارمان داریم مال خودمان است، خاطرنشان ساخت: شهیدان مثل خورشید مرامشان، زندگی‌شان، روش‌شان، منش‌شان ثابت است و همه در یک مسیر هستند، حتی آن ززتشتی که به جبهه رفته شهید است، آن مسیحی یا یهودی که رفته جبهه همه در یک مسیر هستند.

وی افزود: ایران اگر عظمت داشته باشد، ایرانی اگر انصاف و تعهد داشته باشد، خوشحال می‌شویم و همین طور اگر خفیف و ذلیل شود ناراحت می‌شویم.

نقویان گفت: از خدا می خواهیم به حق خون و آرمان مقدس شهیدان کشور ما را از هر بلایی به ویژه دروغ و بلاهای مادی و معنوی حفظ کن.

این خطیب مشهور با بیان آیاتی از قرآن و احادیثی از پیامبر و امام علی(ع) پیرامون مرگ، اظهار داشت: خدا در قرآن مرگ را به غذا تشبیه کرده و می‌گوید مزه‌ی مرگ را می‌چشید، اما این که مرگ چه مزه‌ای می دهد، باید گفت که مرگ غذای از پیش آماده‌ای نیست، ما خودمان آن را آماده می‌کنیم، خداوند فقط به ما دستور پخت می‌دهد.

وی با تقبیح دروغ و دروغگویی و اسراف و عصبانیت و حسادت بر تصویرسازی در ذهن برای کنترل خشم و پرخاشگری احتمالی در روابط خانوادگی و اجتماعی تاکید کرد و خاطرنشان ساخت: اگر غذایی به نام مرگ را که دست پخت خودمان است، غذای خوشمزه‌ای تدارک ببینیم بسیار به مرگ مشتاق هستیم و امام علی(ع) اینگونه بود و می‌فرمود به خدا سوگند میل و علاقه من پسر ابیطالب به مرگ همانند میل بچه به شیر مادر است.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان نمونه‌هایی از سیره‌ی امام علی در عرصه های اجتماعی، جهاد و حکومتداری، با اشاره به این که علی پاکباخته بود، اما بعضی‌ها پاک باخته‌اند! اظهار داشت: امام علی(ع) حتی در خلوت خود هم به کسی خیانت نکرده است، لذا از مرگ واهمه‌ای ندارد.

وی با بازگویی ماجرای برخورد امام علی(ع) با برادر خود عقیل در هنگام درخواست سهم بیشتری از بیت‌ المال اذعان داشت: علی(ع) به مرگ باور داشت و اهل حقه‌بازی نبود، اما برخی دروغ می‌گویند و حقه‌ بازی می‌کنند، بعد به من می‌گویند چرا می‌گویی فلانی که دعای اللهم عجل لولیک‌الفرج می‌خواند، حقه‌بازی است، معلوم است که حقه‌بازی است!

نقویان با خواندن این شعر حافظ که می گوید: می خور که شیخ و حافظ و مفتی و محتسب، چون نیک بنگری همه تزویر می‌کنند، با انتقاد ضمنی از مسئولان دولت قبل و حامیانش، گفت: حداقل مرد باشید و به خاطر اشتباهاتتان از مردم عذرخواهی کنید، اما مرد نیستید!

وی افزود: حالا هی در سایت تان بنویسید شیخ نقویان فلان موضوع را گفت! امام زمان(عج) بیشترین سختگیری را به حلقه اول ارتباطی شان دارند، اما حلقه اول برخی را یکی یکی دارند دستگیر می‌کنند و خط قرمزی که برای خود ترسیم کردند الان در زندان هستند!
پردرآمدترین و بدهکار ترین دولت تاریخ ایران
 
خبرآنلاین:  بررسی روند افزایش بدهی دولت های نهم و دهم به بانک مرکزی بر پیچیدگی های این معما که درآمدهای سرشار و بی سابقه ارزی آن سال ها چگونه و کجا خرج شده است، می افزاید.

افزایش بدهی دولت ها به بانک مرکزی معلول عدم انضباط مالی و شلختگی در تنظیم روابط میان درآمد ها و هزینه هاست.

به عبارت دیگر دولت ها خصوصاً در کشورهایی که درآمدهای حاصل از فروش منابع طبیعی مانند نفت و گاز سهم عمده ای در تأمین هزینه ها دارند در مواقعی که دچار کسر بودجه ئ عدم توازن میان هزینه ها و درآمدها می شوند ناگزیر به سراغ منابع بانک های مرکزی می روند. در چنین شرایطی استقراض دولت از بانک مرکزی به معنای فروش مجدد ارز حاصل از صادرات نفت به بانک مرکزی و دریافت ریال است.

معنای این فروش مجدد چیزی جز همان اتفاق معروف و نامبارک افزایش پایه پولی نیست. نگاهی به روند تغییرات بدهی دولت های نهم و دهم  به بانک مرکزی طی سال های 85 تا 92 نمونه بارزی از استقراض مستمر و روبه افزایش دولت از بانک مرکزی را به نمایش می گذارد.

نکته جالب و در عین حال تاسف آور این است که افزایش بدهی های دولت طی این سال ها به بانک مرکزی در شرایطی اتفاق افتاد که درامدهای نفتی کشور به طور متوسط از روند رو به افزایشی برخوردار بوده است.

اما با وجود این افزایش نه تنها شاهد کاهش بدهی دولت به بانک مرکزی نبودیم بلکه در مواردی مقدار این بدهی گاهی به بیش از سه برابر نیز افزایش داشته است.

اکنون پس از اینکه دو سال از پایان فعالیت دولت دهم می گذرد به راحتی می توان عمق و گستره تأثیرات نامطلوبی را که بدهی های دولت نهم و دهم به بانک مرکزی بر جای گذاشته است را مشاهده و محاسبه کرد.

روند کند کاهش پایه پولی و تأثیراتی که سیاست های بانک مرکزی طی دو سال گذشته در بخش واقعی اقتصاد داشته، نشاندهنده مشکلات فراوانی است که تغییر عادت اقتصاد ایران از استقراض مدام تا انضباط پولی برای فعالان اقتصادی کشور به دنبال داشته است.

سال 85 افزایش درآمد نفتی و کسر بودجه دوبرابری


بر اساس گزارش های منتشر شده توسط بانک مرکزی آغاز به کار دولت نهم مواجه بود با بدهی کمتر از 3 هزار و 500 میلیارد تومانی دولت هشتم به بانک مرکزی. اما به فاصله یک سال از روی کار آمدن دولت نهم این بدهی با رشدی فزاینده از عدد 3 هزار و 500 میلیارد تومان به 5 هزار و 488 میلیارد تومان رسید .

این افزایش 52.8 درصدی بدهی به بانک مرکزی در حالی اتفاق افتاد که درآمد حاصل از فروش نفت در سال 85 حدود 8 میلیارد دلار افزایش داشت. در سال 85 قیمت نفت ایران نسبت به سال 84 با افزایش بیش از 20‌درصدی مواجه شد. نفت هر بشکه 60‌ دلاری در حالی صادر شد که تولید و صادرات ایران بیش از شش‌درصد هم نسبت به سال گذشته کاهش و به دوهزارو433‌هزار بشکه در روز رسیده بود.

از طرفی دولت نهم در سال 85 رکورد دو برابری کسر بودجه را زد. بدین معنی که در پایان سال 84 کسر بودجه دولت حدود 6 هزار میلیارد تومان بود اما در پایان سال 85 کسر بودجه دولت به بیش از 14 هزار میلیارد تومان رسید که این کسر بودجه نشان از افزایش هزینه های جاری دولت بود.

سال86  افزایش 19 میلیارد دلاری درآمد نفتی و 150 درصدی بدهی به بانک مرکزی


در دومین سال از آغاز به کار دولت نهم در سال 1386 درآمد نفت ایران برابر 81.6 ‌میلیارد‌دلار بود. در این سال پس از کاهش بیش از شش‌درصدی تولید روزانه، صادرات نفت ایران به دوهزار و480‌ بشکه در روز بود و همزمان قیمت نفت ایران با بیش از 13‌درصد افزایش نسبت به سال قبل به 69.3 ‌دلار در هر بشکه رسید.

اما در همین سال بالاترین رکورد بدهی دولت نهم و دهم به بانک مرکزی ثبت شد. دولت نهم در سال 86 با افزایش 150.9 درصدی بدهی خود به بانک مرکزی رقم این بدهی را به بیش از 13 هزار و 769 میلیارد تومان رساند.

موضوع قابل توجه در سال 86 کسر بودجه دولت بود که نسبت به سال قبل تنها 2 هزار میلیارد تومان کاهش داشت. در آن سال دولت 12 هزار میلیارد تومان کسر بودجه اعلام کرد.

عامل افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی در سال87 همزمان با رشد قیمت نفت ایران چه بود؟

در سال 87 در پی کاهش 17‌درصدی تولید نفت، تولید روزانه نفت ایران به دوهزار و 56‌ هزار بشکه در روز رسید اما از دیگر سو، با افزایش نزدیک به 37 ‌درصدی قیمت نفت، هر بشکه نفت ایران به قیمت  94.66 ‌دلار فروخته شد. درآمد حاصل از فروش نفت در سال 87 در حدود 82 میلیارد دلار بود.

آغاز دوران طلایی قیمت نفت که می توانست یک فرصت برای کشور باشد اما به افزایش 74.1 درصدی دوباره بدهی دولت به بانک مرکزی انجامید. در این سال دولت با استقراض مبلغی در حدود 23 هزار و 969 میلیارد تومان بدهی خود را به بانک مرکزی باز هم افزایش داد.

اما با وجود افزایش درآمد نفتی 82 میلیارد دلاری و استقراض 23 هزار میلیارد تومانی باز هم دولت با کسر بودجه 12 هزار میلیارد تومانی سال را به پایان رساند.

 سال 88 ، تنها سالی که بدهی ها کاهش داشت


در سال پایانی دولت نهم این دولت بالاخره تصمیم به بازپرداخت بخشی از بدهی خود به بانک مرکزی گرفت. در این سال حدود 29.5 درصد از بدهی های دولت به بانک مرکزی کاهش یافت و به 16 هزار و 932 میلیارد تومان رسید. از طرفی کسر بودجه سال 88 نیز کاهش دو هزار میلیارد تومانی داشته و به 10 هزار میلیارد تومان رسید.

اما نکته عجیب در این سال کاهش درآمدهای حاصل از فروش نفت است. قیمت نفت ایران در سال 88 با بیش  از 35‌ درصد کاهش به 61.25 ‌دلار در هر بشکه رسید، تولید با 7‌درصد افزایش به صادرات روزانه دو هزار و 202 ‌بشکه ارتقا یافت که منجر به درآمد 62‌میلیارد‌ دلاری شد.

پردرآمدترین و بدهکار ترین دولت تاریخ ایران

آغاز دوران تاریخی درآمدهای نفتی با دولت دهم

سال 89 قیمت هر بشکه نفت ایران به 76‌ دلار رسیده بود و افزایشی بیش از 24‌ درصد نسبت به سال قبل داشت، در این حال تولید و صادرات نفت ایران تنها نزدیک به 3 درصد افزایش داشت. در سال 89 دولت از محل فروش نفت بیش از 74 میلیارد دلار درآمد کسب کرد.

علیرغم افزایش درآمدهای نفتی در سال 89 دولت دهم باز هم رقم استقراض از بانک مرکزی را بیش از 95 درصد افزایش داد و بیش از 32 هزار و 972 میلیارد تومان به این بانک بدهکار شد.

از طرف دیگر در پایان سال مبلغ کسر بودجه دولت 7 هزار میلیارد تومان اعلام شد.

نفت 110 دلاری سال 90 هم به اقتصاد کشور کمکی نکرد

در سال 90 قیمت نفت به بالاترین نرخ در تاریخ فروش نفت کشور رسید . قیمت هر بشکه 110‌دلار! یعنی در سال 90 قیمت هر بشکه نفت 44‌ درصد رشد داشته که نسبت به سال قبل نزدیک 56 ‌درصد درآمد نفت کشور را بالا برد. کل درآمد نفتی دولت در این سال از فروش نفت 113 میلیارد دلار بود.

اما این درآمد تاریخی هم نه تنها به دولت در بازپرداخت بدهی کمک نکرد بلکه کسر بودجه دولت با رشد بیش از 4 برابر مواجه شد. دولت دهم در سال 90 مبلغی حدود 29 هزار میلیارد تومان کسر بودجه داشت.

میزان بدهی دولت به بانک مرکزی هم در این سال باز هم طبق سنوات گذشته با افزایشی بیش از 26 درصد مواجه شده و به 48 هزار و 830 میلیارد تومان رسید.

سال های پایانی دولت دهم و باز هم افزایش کسر بودجه و بدهی بانک مرکزی

در سال 91 با کاهش تولید و فروش و همچنین کاهش قیمت نفت ایران درآمد دولت با کاهش 50 درصدی مواجه شده و به 54 میلیارد دلار رسید. هر بشکه نفت ایران در آن سال 107‌دلار معامله شد.

در باره بدهی ها اما آنچه در سالهای پایانی دولت دهم رخ داد متفاوت از سال های دیگر نبود. در سال 91 دولت باز هم ناچار به دریافت ریال از بانک مرکزی بود که بیش از 16 درصد به بدهی دولت افزود و رقم کل بدهی دولت را در پایان سال 91 به 48 هزار و 813 میلیارد تومان رساند.

از طرف دیگر کسر بودجه دولت دهم هم در پایان این سال تقریبا دو برابر شد و سال 91 با کسر بودجه 54 هزار میلیارد تومانی به پایان رسید.
 
پردرآمدترین و بدهکار ترین دولت تاریخ ایران

آخرین سال بی انضباطی مالی دولت دهم؛افزایش درآمد و افزایش بدهی توأم

در سال پایانی دولت دهم کشور با افت صادرات نفت مواجه شد. صادرات نفت، میعانات گازی و گاز طبیعی ایران در سال 91 حدود 62.9 میلیارد دلار بود. بدین ترتیب درآمد کشور از محل فروش نفت با افزایش کمی مواجه شد اما این افزایش نتوانست از بار بدهی دولت به بانک مرکزی بکاهد.

 در پایان دوره فعالیت دولت دهم بدهی بیش از 59 هزار میلیارد تومان به دولت یازدهم رسید. از طرفی کسری بودجه آن سال بعد از تحویل به دولت یازدهم کاهش یافت و سال 92 را بدون کسر بودجه به اتمام رساندیم.
 
 
 
احمدی‌ نژاد: چرا مردم باید توسری خور باشند!
 
رئیس دولت های نهم و دهم با بیان اینکه همه باید در خدمت به مردم مستضعف و توده ها باشیم گفت: اگر تاریخ معاصر ایران را مطالعه کنید می بینید که هر وقت حکومتی یا مسئولی بخواهد به توده خدمت کند مورد بدترین و تندترین حملات و تهمت ها قرار گرفته است چرا که عده ای می خواهند توده مردم همیشه توسری خور باشند!
 
متن زیر توسط یکی از روزنامه نگاران حامی احمدی نژاد به نگارش درآمده و برای انتشار در اختیار عصرایران قرار گرفته است.

دوشنبه اول تیرماه بود که از دفتر دکتر احمدی نژاد تماس گرفتند و گفتند که برای افطاری روز چهارشنبه سوم تیرماه دعوت هستید.

سوم تیرماه یادآور پیروزی احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 است. تعدادی از دوستان رسانه ای دیگر حامی دکتر هم دعوت شده بودند . پس از مدتها دیداری
/ 1 نظر / 110 بازدید
م

در عجبم که بچه های دادستانی و بازرسی چه میکردند و چه میکنند انشاالله هر چی دزده به کیفرشان میرسند این همه جوان ندادیم که دزدان حاکم شوند