گردنتان را خواهد شکست.....

 
هشدار صریح آیت الله یزدی به دولت روحانی
 
رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: مسئولان و مدیران مسائل جاری و روزمره را به مذاکرات گره نزنند و کار خود را ادامه دهند، اینکه همه کارها را به مذاکرات گره بزنیم، صحیح نیست.
 
 • خبرگزاری تسنیم: آیت‌الله محمد یزدی صبح امروز در اجلاس هیئت رئیسه و روسای کمیسیون‌های مجلس خبرگان رهبری که با حضور آیت‌الله حسینی‌بوشهری، آیت‌الله سیداحمد خاتمی، آیت‌الله دری نجف‌آبادی و جمعی دیگر از اعضای مجلس خبرگان رهبری در حال برگزاری است، به مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 اشاره کرد و اظهار داشت: مذاکرات هسته‌ای ذهن مردم را به خود مشغول کرده است، این مسلم است که گروه مذاکره‌کننده مورد اعتماد رهبر معظم انقلاب هستند.

  وی افزود: اکنون از مرحله مذاکره گذشته‌ و به مرحله کتابت و نوشتن توافقنامه رسیده‌اند. در این مرحله طرف مقابل از برخی از توافقات سر باز زده و چیزهای جدیدی خواسته است که بازرسی از مراکز تحقیقاتی و نظامی جزیی از آن‌ها است؛ خوشبختانه رهبر معظم انقلاب با هوشمندی زیاده‌طلبی غرب را افشا و خطوط اصلی را مشخص کردند.

  رئیس مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: با مواضع اخیر گروه مقابل و تخلف در مرحله دوم مذاکرات نسبت به توافقات مرحله اول، اعتماد ما به آن‌ها در حال حاضر کاهش یافته و بی‌اعتمادی ما به آن‌ها اضافه شده است که در راستا باید توجه داشت همواره خطوط قرمز رعایت شود.

  آیت‌الله یزدی افزود: رهبر معظم انقلاب جان مطلب را در یک سخن بیان کرده‌ و فرموده‌اند که فعالیت‌های جمهوری اسلامی در زمینه تحقیق و توسعه انرژی هسته‌ای به هیچ‌وجه متوقف نمی‌شود و این مذاکرات نیز باید ادامه یابد اما هیچ یک از دستاوردهای هسته‌ای تعطیل‌پذیر نیست.

  وی با اشاره گره‌زدن مسائل جاری توسط دولت به مذاکرات گفت: مسئولان و مدیران باید مسائل جاری و روزمره را به مسئله مذاکرات گره نزنند و کار خود را ادامه دهند، اینکه همه کارها را به مذاکرات گره بزنیم، درست نیست.

  رئیس مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: نظر مقام معظم رهبری این است که وابستگی به نفت کم شده و قطع شود؛ باید به سمت این هدف حرکت کرد. اقتصاد مقاومتی سفارش مؤکد رهبر معظم انقلاب است درحالی که اخیراً برخی مسئولان دولتی در اجلاس اوپک چیز دیگری بیان کرده بودند.

  وی افزود: در زمینه مسائل بانکی، باید دقت شود که پول کالا نیست، بلکه واسطه تسریع معاملات است و نباید با عرضه و تقاضا با آن برخورد شود.

  آیت‌الله یزدی با تاکید بر لزوم مقابله با فرهنگ مصرف‌گرایی و تجمل‌گرایی خاطرنشان کرد: مصرف‌گرایی و تجمل‌گرایی جامعه باید در این زمینه کاهش یابد چراکه برخی از جشن‌ها و همایش‌ها مغایر با اقتصاد مقاومتی است.

  رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تاکید کرد: دیروز شنیدم که آئین بازگشایی ارکستر ملی توسط وزارت ارشاد صورت گرفت یا تجلیل سینماگران از سوی وزیر ارشاد که انجام این کارها با هزینه‌های بالا و همچنین مسئله عادی‌کردن موسیقی صحیح نیست.

  وی با اشاره به شعار سال، خاطرنشان کرد: هم‌زبانی دولت و ملت باید دو طرفه باشد، دولت هم باید با مردم همدل و همزبان باشد نه اینکه فقط ملت با دولت همزبان باشد.

  آیت‌الله یزدی در بخش دیگری از سخنانش به جنایات تکفیری‌ها اشاره کرد و گفت: جنایات وحشیانه‌ای از سوی گروهی که متاسفانه اسم خود را دولت اسلامی گذاشته و به «داعش» معروف شده است، صورت گرفته است. ارتکاب این جنایت‌ها نشان داده که هیچ ارتباطی با اسلام و مسلمانان ندارند.

  رئیس مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: هدف اصلی این گروه ایجاد اختلاف بین مسلمانان و کشورهای اسلامی است تا امنیت رژیم صهیونیستی ایجاد شود و بنابراین برای تحقق هدف، امنیت همه کشورهای اسلامی را به‌هم می‌ریزند. ائتلاف غربی ادعای مبارزه با داعش را می‌کند اما در عمل به آن‌ها کمک می‌کند و تنها ادعای مبارزه دارد.

  آیت‌الله یزدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تجاوز رژیم آل‌سعود به یمن، اظهار داشت: حمله عربستان به یمن با چراغ سبز آمریکا صورت گرفت و با هیچ منطقی قابل توجیه نیست. هدف اصلی آنان تضعیف مسلمانان است و آن چه در عراق و افغانستان نیز می‌گذرد، نقشه اصلی دشمنان اسلام برای تضعیف مسلمانان است.

  وی تافزود: جمهوری اسلامی استراتژی و اصل اساسی سیاست داخلی و خارجی خود را کمک به مظلومان قرار داده است و آنچه که در غزه و دیگر کشورها عمل شده نیز بر مبنای این اصل است.

  رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان باید به محرومان توجه کرد و از برکات این ماه استفاده کنیم، گفت: ما با افطاری‌های تشریفاتی دستگاه‌های دولتی موافق نیستیم بلکه با افطاری‌های 100 درصد مردمی موافق هستیم.

  رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بخش پایانی سخنانش به ‌ارتحال آیت‌الله امینیان نماینده مردم استان گیلان در مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد و اظهار داشت: این خبر ما را متأثر کرد، آیت‌الله آملی از طرف هیئت رئیسه در تشییع این عالم ربانی شرکت کنند.

  وی افزود: ضایعه درگذشت آیت‌الله امینیان را تسلیت می‌گوئیم و برای ایشان از خداوند متعال طلب علو درجات را داریم.

   پس از سخنان آیت‌الله یزدی، جلسه هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری وارد دستور اصلی شد و بدون حضور خبرنگاران ادامه یافت

سکوت احمدی‌ نژادی‌ها پس از بازداشت بقایی
 
   
سایت اصولگرای صراط نیوز:  اعلام خبر بازداشت حمید بقایی معاون محمود احمدی نژاد و یکی از نزدیک ترین یاران وی، رسانه های حامی رییس جمهور سابق، در سکوتی عمیق فرورفته اند.

سخنگوی قوه قضاییه با اعلام خبر بازداشت بقایی گفت: متاسفانه به دلیل مسائل قانونی از بیان جزئیات اتهامی این فرد معذور هستم.

محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در جلسه مطرح کردید که پرونده بقایی در دادسرای انقلاب مطرح می‌شود، حال این سوال مطرح می‌شود که آیا پرونده ایشان امنیتی بوده است یا خیر، گفت: صلاحیت دادسراهای عمومی و انقلاب یکی است و جزئیات آن بعداً مشخص می‌شود.

پس از این خبر، رسانه های حامی محمود احمدی نژاد بدون تحلیل خاصی درباره دستگیری بقایی، در سکوتی عمیق فرورفتند.

این در حالی است که رسانه های مذکور، در پوشش اخبار احمدی نژاد و اطرافیان او در ماه های اخیر سنگ تمام گذاشته اند و جزیی ترین اخبار و تصاویر مربوط به سفرها و برنامه های رییس جمهور سابق را بلافاصله مخابره کرده اند.

از سوی دیگر، تعدادی از رسانه های نزدیک به احمدی نژاد نیز با طرح مباحثی چون خوشحالی اصلاح طلبان از بازداشت بقایی یا مصاحبه بقایی قبل از دستگیری، تلاش کردند تا اصل ماجرای بازداشت معاون احمدی نژاد و نیز علت آن را به حاشیه بکشانند.

همچنین پس از دستگیری بقایی دو تن از نزدیکان احمدی نژاد، پاسخ های عجیبی درباره وضعیت او داده اند.

عبدالرضا داوری از چهره های نزدیک به احمدی نژاد گفت: آقای بقایی در دفتر ولنجک زیاد فعال نبودند و خودم در ایام اخیر ایشان را در دفتر ندیدم.

داوری در ادامه گفت: ارتباط من با بقایی زیاد نزدیک نبود و هیچ وقت صحبتی در این باره با ایشان نکردم.

او البته در مصاحبه دیگری اعلام کرد که از کلمه "ولنجک" استفاده نکرده بود.

همچنین مرتضی تمدن رئیس دفتر احمدی نژاد در مورد بازداشت معاون رئیس جمهور سابق گفت: بنده اطلاعی از هیچ مسئله ای ندارم و درس و کلاس و دانشگاه دارم و فرصت این طور صحبت ها را ندارم.
 
 •  
  یک کارشناس اقتصادی گفت: دولت روحانی هم از حوزه تحریمها و هم از میراث دولت قبل ضربه های فراوانی خورده است.
   
  خبرگزاری ایرنا:  یک کارشناس اقتصادی گفت: دولت روحانی هم از حوزه تحریمها و هم از میراث دولت قبل ضربه های فراوانی خورده است.

  حسین عبدو تبریزی کارشناس امور اقتصادی که به همراه احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در برنامه تیتر چهارشنبه شب شبکه خبر سیما با محوریت موضوع تحریمها و گزینه اقتصاد مقاومتی حضور داشت افزود: اگر تحریم نبودیم فشار بر روی مردم کمتر بود.

  عبدو تبریزی با اشاره به مشکلات ناشی از تحریمها گفت: شرایط تحریم بسیار گسترده تر از آن است که بخواهیم محدود به یکی دو مساله اش کنیم.

  وی افزود: هزینه های دولت به 14 درصد رسیده است و ما نمی توانیم اجناس مورد نیاز را به قیمت وارد کنیم. تحریمها شامل بخش گسترده ای شده که ما را مجبور می کند تا توسط واسطه ها اجناس خود را گرانتر وارد کنیم.

  عبدو با بیان اینکه دولت در شرایط کنونی با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند گفت: با رفع تحریمها مسائل بنیادی رفع نمی شود زیرا بودجه محدود و قیمت نفت بسیار پایین آمده است.

  این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه پایان تحریمها پایان مشکلات داخلی کشور نیست، افزود: درآمدهای نفتی پایین آمده و مشکلات اقتصادی بانکها و بازار سرمایه محرز است، با پایان تحریمها همه نیازها رفع نمی شود فقط انتظارات تغییر می کند و جو بازارهای مالی کمی اصلاح می شود.

  وی گفت: دولت اصلاح نرخ تورم را شروع که با این اقدام در بازار بانکی و بازار سرمایه مشکلاتی بروز کرده است.

  عبدو تبریزی با بیان اینکه بهره وری کشور نسبت به سی سال قبل کاهش یافته و دلیل آن افزایش نیروی کار و کاهش اشتغال است، گفت: اگر درآمد نفتی دولت روحانی مشابه دولت قبل بود باز هم نمی توانستیم باریکه 4 درصدی کنونی را جبران کنیم.

  وی خاطر نشان کرد: درست است که حجم تعریف شده در زیربناهای کارخانجات ما بیشتر از خیلی از کشورهای پیشرفته دنیاست اما باید بپذیریم که تحریمها مشکلات زیادی بر شانه اقتصاد کشور گذاشته است.

  عبدو تبریزی در ادامه تصریح کرد: بعد از رفع تحریمها می توانیم در زمینه صادرات، منطقه را در اختیار بگیریم و بازار منطقه را تصاحب کنیم اما در حال حاضر برای صادرات به بازارهای غیرشفاف وابسته ایم و این خود زمینه ساز فساد است زیرا ما باید از طریق اشخاص نامعتبر و غیرضروری صادرات و واردات خود را صورت دهیم که برای ما گرانتر و هم پرریسک تر تمام می شود.

  وی از آمادگی جذب سرمایه های خارجی در بازار داخلی خبر داد و گفت: فارغ از اینکه چه زمانی نتیجه مذاکرات هسته ای مثبت خواهد شد ما باید به سمت اصلاح ساختار اقتصادی داخل کشور برویم گرچه اگر تحریمها نبود این کار راحت تر صورت می گرفت.

  وی ادامه داد: جدا شدن از اقتصاد نفتی تمرکز بر بهره وری بنگاههای کوچک معاملاتی و ایجاد اشتغال برای نیروی انسانی کشور و تمرکز بر بازارهای خارجی بعنوان یک هدف از راهکارهایی است که می توان برای برون رفت از تأثیرات تحریمها بکار گرفت تا فشار تحریمها را کمتر بر شانه های اقتصادی کشور احساس کنیم.

   *فقط یک سوم مشکلات اقتصادی ناشی ازتحریم هاست

  در ادامه این برنامه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: یک سوم شرایط اقتصادی ما متأثر از تحریمها است.

  احمد توکلی افزود: در زمان تحریم هزینه انتقال و جابجایی کالاهای صادراتی و وارداتی که حجمشان بسیار محدود شده بالا رفت ، واردات گرانتر و درآمد نفتی کم شد و دولت با بودجه کمتری مواجه است.

  وی افزود: با چنین وضعیتی ریسک در جامعه افزایش می یابد و بهره وری کم می شود شرایط اقتصادی ما یک سومش متأثر از تحریمهاست که اگر به آن بی تفاوت باشیم با رفع تحریمها هم همچنان مشکلاتمان باقی خواهد ماند.

  توکلی در ادامه افزود: با دقت و تمرکز بر مسائل داخلی می توان از رفع تحریمها با عنوان یک وسیله و فرصت استفاده کرد تا به حل مشکلات داخلی پرداخت.

  وی افزود: عواملی همچون عملکرد نامناسب مجلس و وجود شبکه های فساد هم ضد رشد است و هم ضد سرمایه گذاری و بهره وری و فرهنگ دینی که سبب کاهش اشتغال نیز می شود.

  نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سالانه 34 میلیارد دلار هزینه فساد می شود گفت: با فرار سرمایه از کشور هم سرمایه گذاری داخلی و خارجی کم می شود و هم زمینه های فساد و شبکه های فسادخیز گسترش می یابد و این به تحریمها ربطی ندارد فقط وجود تحریمها آنرا زیادتر می کند.

  توکلی با اشاره به دومین معضل اقتصادی کشور گفت: اینکه اقتصاد داخلی دولتی است از زمینه های ایجاد فساد است، وابسته به نفت بودن اقتصاد کشور هم از دیگر مسائل ایجاد فساد به شمار می رود.

  وی ادامه داد: زمانی که سیاستهای بین المللی پولی بوجود آمد شکاف طبقاتی در کشور بیشتر که در دولت احمدی نژاد این داستان پررنگتر از قبل شد.

  توکلی با بیان اینکه طرح بودجه نویسی کشور نامناسب است گفت: با نگارش نادرست، بودجه کم می شود و هزینه ها بالا می رود، در کشور طرحهای عمرانی زیادی از جمله هشت طرح فولادی بدون کارشناسی پایه ریزی شده که اگر به مرحله اجرا برسد آغاز گرفتاریهاست.

  احمد توکلی در ادامه این برنامه افزود: خوش بینی خوب اما خوش خیالی بد است نباید فقط چشم بدوزیم به نتایج مذاکرات و توافقات احتمالی آن ما باید اول ریشه های فساد در داخل کشور را از بین ببریم، عدم کارآیی مجلس و وجود فساد از مشکلات پایه ای دولت است که علاوه بر برخورد با آنها باید به آنها رسیدگی کنیم.
   


   
   
   
  روزنامه هفت صبح: صادق زیبا کلام از بازداشت حمید بقایی، وضعیت حلقه نزدیکان احمدی نژاد، نقش احمدی نژاد در انتخابات مجلس و... می گوید.

  خبر کوتاه بود: حمید بقایی بازداشت شد. جرم او: نامشخص. این خبر داغ را حجت الاسلام محسنی اژه ای بیان کرد. هرچند هنوز اتهام حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی در دولت احمدی نژاد و معاون اجرایی او به طور مشخص اعلام نشده است اما بعد از اعلام این خبر بازار حدس و گمان در رسانه ها داغ است. رسانه های اصلاح طلب روی پرونده های مالی برخی از افراد دولت نهم و دهم مانور می دهند و آن را نشانه ای از فساد مالی قلمداد می کنند. حملاتی که در بطن خود جایگاه احمدی نژاد را نشانه رفته اند.

  آنها اشاره می کنند که پیش از این «محمدرضا رحیمی» معاون اول او در دادگاه محکوم شده بود. «محمدشریف ملک زاده»، «علی اکبر جوانفکر» ، «بهمن شریف زاده»، «محمد رویانیان»، «مسعود زریبافان»، «آزاده اردکانی» و «علیرضا عامری» همه از چهره های نزدیک به رئیس جمهوری پیشین هستند که پایشان به دادگاه و بعضا زندان باز شده است. در حالیکه سخنگوی قوه قضاییه اشاره ای به اتهامات بقایی نکرده اما حدس و گمان ها در بالاترین سطح هستند.

   از طرفی در بعضی از بحث های منتشرشده در این باره می خوانیم که اگرچه این تخلفات در دولت های نهم و دهم اتفاق افتاده و امروز اولین کسی که مورد نقد قرار می گیرد محمود احمدی نژاد است که این بستر را فراهم کرده و این متخلفان را در راس امور مهم و اساسی کشور قرار داده است.

  زیباکلام: مبادا احمدی نژاد را دست کم بگیرید

   این روزها اطرافیان احمدی نژاد شاید بیشتر از خود او در معرض این اخبارند و به خاطر همین اغلب آنها از مرتضی تمدن رئیس دفتر احمدی نژاد در این روزها تا علی اکبر جوانفکر- از نزدیکان حمید بقایی- در پاسخ به این پرسش که علت بازداشت حمید بقایی معاون اجرایی رئیس جمهور سابق چه بوده است؟ می گویند از آن بی اطلاعند و باید از دستگاه قضایی سوال کرد که علت چیست؟

  اما همه می دانیم که آنچه برای اصلاح طلبان، اصولگرایان و دیگر گروه ها مهم خواهدبود سرنوشت احمدی نژاد به عنوان یکی از بازیگران مهم صحنه سیاست کشور بعد از این اتفاقات خواهدبود. برای بررسی این سوژه به سراغ صادق زیباکلام، کارشناس سیاسی و یکی از منتقدین سرسخت محمود احمدی نژاد رفته ایم.

  آقای زیباکلام با توجه به بازداشت حمید بقایی در چند روز گذشته، به نظر شما تبعات این اتفاق در حضور سیاسی احمدی نژاد چه خواهدبود؟

  آنچه مسلم است این که آقای بقایی جزو نزدیک ترین افراد به محمود احمدی نژاد در آن هشت سالی که او رئیس جمهور بود، بود. یعنی فکر نمی کنم از آقای بقایی ما واقعا بتوانیم کسی را نزدیک تر آدرس بدهیم که به آقای احمدی نژاد در آن هشت سال نزدیک بودند. نکته بعدی این است که برخلاف خیلی ها که وقتی احمدی نژاد دیگر رئیس جمهور نبود به آرامی به او پشت کردند و او را رها کردند، بقایی به همراه آقاین عبدالرضا داوری، محمدرضا رحیمی و غلامسحین الهام همچنان به احمدی نژاد وفادار ماندند و حاضر نشدند به صرف اینکه احمدی نژاد دیگر رئیس جمهور نیست و قدرت و نفوذی ندارد، دست از احمدی نژاد بکشند و همچنان به احمدی نژاد به خصوص در چهار سال دوم ریاست جمهوری اش نشان داد که خیلی حال و حوصله نظم و انضباط و قوانین و مقررات را ندارد.

  اگر یادمان بیاید او با مجلس مشکل پیدا کرد و عملا لوایح مجلس را در چند مورد رد کرد و گفت من آنها را اجرا نمی کنم چون خلاف قانون اساسی است و کارهای دیگری که مبین این بود که او خیلی خودش را مقید و موظف به این نمی داند که قوانین را رعایت کند. بنابراین ممکن است پرونده هایی که دارند تشکیل می شوند برگردند به آن مقطعی که احمدی نژاد می خواسته کشور را بدون درنظر گرفتن اصول و قوانین و آن انضباطی که لازمه مقررات است، اداره کند.

  در عین حال درخصوص آقای بقایی هم ما نباید به شایعات دامن بزنیم تا بفهمیم که علت بازداشت او چه بوده است. آیا در مورد یک پرونده مشخص مالی بوده یا یک دلیل شخصی دیگر داشته است. لذا من فکر می کنم بهتر است هیچ گونه اظهارنظری صورت نگیرد.

  آقای زیباکلام می دانید که محمدرضا رحیمی ماه ها است در زندان به سر می برد، حمید بقایی که به قول شما از افراد بسیار نزدیک به احمدی نژاد است بازداشت شده است، سعید مرتضوی هم پرونده های بسیار سنگینی در نهادهای قضایی دارد. با این اوصاف آیا اصلا یار نزدیکی برای احمدی نژاد باقی مانده است که بتواند حلقه نزدیک او به مردم باشد؟

  اگر آقای رحیم مشایی، آقای عبدالرضا داوری و غلامحسین الهام را هم استثنا کنیم، احمدی نژاد یار غار دیگری برایش نمی ماند. چون همه یاران غاری که در میان اصولگرایان داشت همه را از دست داد. البته یک عده هستند که نزدیک به احمدی نژاد نبودند مثل آقایان روح الله حسینیان، رسایی، کوچک زاده، آیت الله کاظم صدیقی و حجت الاسلام آقاتهرانی، اما دوستدار احمدی نژاد بودند و همچنان دوستدار او هستند. رابطه سازمان یافته ای با او نداشتند اما همچنان از او حمایت می کنند. با این اوصاف به نظر می رسد یار چندان نزدیکی برای احمدی نژاد باقی نمانده است.

  زیباکلام: مبادا احمدی نژاد را دست کم بگیرید

  شما در پرسش قبلی به پشت کردن بعضی از یاران احمدی نژاد به او اشاره کردید. مثلا می بینیم که محمدرضا رحیمی قبل از رفتن به زندان، نامه بلندبالایی می نویسد و در آن احمدی  نژاد را متهم می کند. در حالی که او معاون اول دولت دهم بوده و فردی خیلی نزدیک به احمدی نژاد. آیا ممکن است همزمان با بازداشت شدن بقایی این اتفاق از سوی او هم دوباره تکرار شود؟

  آقای بقایی با آقای رحیمی فرق می کند و آن نکته ای که احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری اش بیان کرد و گفت اگر به حلقه نزدیک من نزدیک شوید من واکنش نشان می دهم، فکر می کنم که در این حلقه نزدیک نزدیک تر از بقایی وجود ندارد؛ بنابراین باید ببینیم که احمدی نژاد چه واکنشی نشان می دهد. درخصوص بازداشت بقایی، به خاطر همین هم هست که دفتر رئیس دولت نهم و دهم در ارتباط با دستگیری حمید بقایی دیروز بیانیه ای صادر و در آن تاکید کرده که از پاکی، پاک دستی و حقانیت بقایی تا آخر دفاع خواهدکرد.

  چون اگر ما بگوییم که آقای بقایی هم جزء آن حلقه نزدیک موردنظر احمدی نژاد نیست، پس آن حلقه نزدیک اگر شامل بقایی هم نشود شامل چه فردی می شود؟

  یعنی منظور شما این است که اگر احمدی نژاد در این زمینه هم اظهارنظر نمی کرد، تعداد افراد نزدیک او بیشتر از گذشته از او رویگردان می شدند؟


  قطعا همین اتفاق می افتاد و معلوم می شد که احمدی نژاد حاضر نیست که پشت افراد نزدیک خودش در مواقع بحران بایستد و همین موضوع هم نزدیکانش را بیشتر از گذشته از او دور خواهدکرد.

  این روی گرداندن افراد نزدیک احمدی نژاد از او، کسانی که این روزها به فکر تاسیس حزبی به نام «یکتا» هستند و همچنین بازداشت و زندانی شدن افراد نزدیک به احمدی نژاد، در روی گرداندن مردم از او و یارانش در تحرکات انتخاباتی و شرکت آن ها در انتخابات مجلس دهم و یا در انتخابات ریاست جمهوری سال 96، موثر خواهدبود؟

  به هر حال بی تاثیر نیست ولی من فکر نمی کنم که این بگیر و ببندها در رابطه با جلوگیری از نفوذ و ورود احمدی نژاد به انتخابات اسفندماه چندان تاثیرگذار باشد. چون بسیاری از اصولگرایان هستند که از ورود احمدی نژاد به انتخابات استقبال می کنند چون می دانند که اصولگرایان در بین مردم محبوبیت ندارند، سقف رایی که بتوانند جمع کنند با رای سعید جلیلی است. بنابراین آن ها به رای و محبوبیت احمدی نژاد نیاز دارند و اصلا اینگونه نیست که اصولگرایان بخواهند جلوی احمدی نژاد را بگیرند. به عکس آن ها می خواهند که احمدی نژاد در انتخابات شرکت کند. چون احمدی نژاد حداقل 10 میلیون رای دارد و می خواهند از محبوبیت او در بین اقشار کم درآمد جامعه استفاده کنند تا رای بیاورند.

  آقای زیباکلام، در این چند روز گذشته و بعد از اعلام خبر بازداشت حمید بقایی چندین گزارش و یادداشت در رسانه ها منتشر شد که در آن به سیستم اقتصادی رانت پرور کشور اشاره می کرد. در این نوشته ها اشاره شده بود که این موضوعات تنها به دولت نهم و دهم محدود نمی ماند و اگر همین سیستم اقتصادی در کشور ادامه داشته باشد، باید باز هم منتظر شنیدن بازداشت افرادی با فسادهای بزرگ مالی باشیم. شما با نظر این دسته از کارشناسان موافقید؟

  من این جمله شما را اینگونه اصلاح می کنم که اقتصاد ایران یک اقتصاد ناکارآمد دولتی است که هرکسی که در راس قوه مجریه هم قرار بگیرد به هر حال فساد وجود خواهدداشت. ما شاهد این بدیم که فساد در دوران آیت الله هاشمی بود، فساد در دوران دولت اصلاحات بود، فساد در دوران احمدی نژاد بود و من به هیچ وجه مطمئن نیستم که در دوران آقای روحانی نخواهدبود. برای اینکه اقتصاد ایران یک اقتصاد دولتی است و ما چه بخواهیم و چه نخواهیم وقتی همه چیز متوجه دولت می شود، نفس کشیدن شما هم منجر به گرفتن مجوز از دولت می شود.

  یعنی چیزی به اسم بخش خصوصی در ایران وجود ندارد، چیزی به اسم فعالیت های اقتصادی مستقل از دولت وجود ندارد، یعنی حتی نفس کشیدن بخش های خصوصی هم به بخش دولتی مرتبط می شود. بنابراین به صورت اجتناب ناپذیر فساد در کشور به وجود خواهد آمد. سال گذشته حزب کمونیسم چین یک کنگره برگزار کرد که خیلی از کشورها در آن شرکت کرده بود. بزرگ ترین چیزی که در آن کنگره از سوی حزب کمونیسم چین مطرح شد که از نظر آن ها باید چین با آن ها به مقابله می پرداخت، نه آمریکا بود و نه روسیه بلکه فساد بد. همان چیزی که ما مشابه آن را در ایران داریم. مانند آن چیزی که در زمان استالین بود، در زمان محمدرضا پهلوی هم بود.

  پس به نظر شما برای گریز از چنین اقتصادی با توجه به تجربه کشورهای مختلف چه باید کرد؟
   
   
  خبرگزاری ایسنا: دفتر رییس دولت نهم و دهم در ارتباط با دستگیری حمید بقایی معاون اجرایی دولت دهم بیانیه‌ای صادر و در آن تاکید کرد که رییس جمهور دوره‌های نهم و دهم به طور قاطع از پاکی، پاک‌دستی و حقانیت بقایی تا آخر دفاع خواهد کرد.

  متن این بیانیه به شرح زیر است:

  ملت بزرگوار ایران

  با سلام و آرزوی سلامتی، عزت و موفقیت آحاد مردم فهیم و خبیر ایران عزیز، در ارتباط با دستگیری جناب آقای حمید بقایی معاون محترم اجرایی رییس جمهور در دولت دهم نکاتی را به شرح زیر اعلام می‌دارد.

  1- جناب آقای حمید بقایی فردی مومن، انقلابی و کاملا پاک‌دست است و در تمام عمر پربرکت خود، خدمتگذاری صدیق و بی منت برای کشور، مردم و انقلاب اسلامی بوده و خواهد بود.

  2- مقایسه نحوه برخورد با ایشان و دیگران نشان‌دهنده آن است که رفتار با آقای بقایی تا چه میزان از ضوابط و مبانی حقوقی برخوردار بوده است.

  برخلاف فتوای صریح مقام معظم رهبری و قوانین و مقررات حاکم، یک مقام مسئول در مصاحبه‌ای مطبوعاتی از فردی دستگیر شده، نام می‌برد و علاوه بر آن، از بیان اتهام وی اجتناب می‌کند و فرصت‌طلبان با استفاده شرایط، انواع اتهامات کذب و ناجوانمردانه را نثار کسی می‌کنند که در حبس است و امکان پاسخگویی و دفاع از خود را ندارد، در حالی که مستند به مبانی حقوقی و اخلاقی، در فرایند اطلاع‌رسانی، باید عکس آن عمل شود.

  3- لازم به تاکید نیست که مسئولیت حفظ سلامت آقای بقایی و فراهم آوردن فرصت بایسته و شایسته برای استفاده ایشان از تمام حقوق قانونی و شهروندی خود، بر عهده مسئولان ذیربط است.

  4- رییس جمهور دوره‌های نهم و دهم براساس مبانی اخلاقی و انسانی، دفاع از حق و حقیقت را وظیفه خود می‌داند و به طور قاطع از پاکی، پاک‌دستی و حقانیت جناب آقای بقایی تا آخر دفاع خواهد کرد.

  از خداوند منان سلامتی و عزت ملت ایران و رهبری معظم انقلاب و توفیق همگان را در جلب رضای الهی و رعایت قوانین و حقوق مردم از سوی مسئولان ذیربط را مسئلت داریم.
   

  برای گریز از فساد و مفاسد اقتصادی تنها راهی که می شود پیشنهاد کرد راهکار آدام اسمیت (پیشروی اقتصاد سیاسی و پدر علم اقتصاد مدرن و اقتصاد آزاد) است. همانطور که در کشورهایی که اقتصاد آزاد دارند می بینیم مانند هند، برزیل و ترکیه میزان فساد یک صدم ایران و چین است. لذا ما اگر واقعا به دنبال مبارزه با مفاسد هستیم، مفاسد اقتصادی با بگیر و ببند و زندانی کردن افراد، اصلاح نمی شود. بلکه مفاسد اقتصادی را فقط و فقط از طریق اقتصاد آزاد آدام اسمیت می شود ریشه کن کرد.
   


/ 0 نظر / 64 بازدید