یک کار غیراخلاقی با میهمان ماه عسل

 راز مجرد ماندن «احسان علیخانی»
باشگاه خبرنگاران جوان: احسان علیخانی راز ازدواج نکردنش را در برنامه «ماه عسل» شب گذشته فاش کرد.

شب گذشته در چهاردهمین شب از ماه مبارک رمضان، برنامه «ماه عسل» در لحظات طلایی منتهی به افطار شریک لحظات ناب مخاطبان خود شد.

احسان علیخانی مجری این برنامه با همان بیان و روال همیشگی اش آغازگر چهاردهمین برگ از «ماه عسل» شد.

پس از باز شدن دکور، یک زوج میانسال به همراه 6 مهمان دیگر در قاب کهکشانی «ماه عسل» جای گرفتند.

زوج میانسال با سن ٨٩ و ٩۴، هفتاد و دو سال در کنار هم عاشقانه زندگی می کردند.

زمانی که خانم اعلام کرد که متولد ١۴تیر ١٣٠۵است، علیخانی گفت که "پس ۴ روز دیگر تولد شماست" و از مهمانان و عوامل پشت صحنه خواست تا برای تولد مادر دست بزنند. بعد از اتمام دست زدن افراد داخل قاب دوربین، گویا دست زدن عوامل پشت صحنه هنوز ادامه داشت، علیخانی با اشاره به این مطلب گفت: فاصله زیاد است و دوستان متوجه قطع دست زدن ما نمی شوند البته دوستان من کمی هم "خنگ" تشریف دارند بعد از پایان دست زدن ما کف می زنند موج مکزیکی ایجاد می شود.

این زوج میانسال، رمز موفقیت زندگی مشترکشان را در طی این ٧٢سال،  عشق بدون آلایش و تشریفات تلقی کردند و به همراه پسر و نوه شان به برنامه آمده بودند. نکته ی مهم دیگر اینکه مادر در سن ٨٩ سالگی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده بود.

مهمان بعدی، مرد ٧۴ ساله و کوهنورد بود که قله های زیادی چون دماوند و آرارات فتح کرده بود.

مهمان دیگر «ماه عسل» یک مرد ٨۴ ساله به همراه دو نوه اش بود، این  مرد میانسال با داشتن دو مدرک لیسانس در رشته فلسفه و علوم تربیتی همچنان در رشته حقوق به تحصیل می پرداخت.

یکی از نوه های او مشغول تحصیل در رشته پزشکی و دیگری دارای مدرک دیپلم بود. علیخانی به نوه ای که تحصیلات دیپلم داشت ، گفت :با داشتن چنین پدربزرگی چرا شما درس را ادامه ندادید، کمی از او یاد می گرفتید نوه ی پیرمرد در برابر صحبتهای علیخانی کمی سکوت کرد و بعد افزود: من به دلیل فوت پدرم مجبور بودم کار کنم. علیخانی از صحبت مهمان جا خورد و خجالت زده گفت: جواب دندان شکنی به من دادی.

بعد پخش آیتمی از جشن عروسی یک زوج ٩٢ و ۶٧ساله، مهمانان بعدی مشخص شدند، این زوج به همراه برخی از نوه ها و فرزندانشان بر روی صحنه «ماه عسل» حضور یافتند. حدود یک ماه از ازدواج این زوج میانسال می گذشت.

مادر ۶٧ساله که بیان زیبایی در طبع شعر داشت شروع به خواندن چند بیت شعر عاشقانه کرد. بعد علیخانی از او سوال کرد این شعر را برای همسرتان می خوانید؟ او گفت: نه برای شما می خوانم. علیخانی که شاید به بازخوردهای بعد از این امر فکر می کرد با تکان دادن سر به همراه لبخند گفت آخ آخ.

در بین صحبتهای مهمانان علیخانی از زوج میانسال ابتدایی برنامه پرسید: چرا  ازدواجهای جوانان امروزی دوام ندارد؟ زن میانسال پاسخ داد: خانم ها مقصر هستند چون زمانی که مردها خسته از سر کار به خانه می آیند مدام غر می زنند. علیخانی با توجه به انتقادهای زیاد خانم ها از لحن صحبتهای خود علیخانی در مورد خانم ها  در برنامه های قبلی  «ماه عسل»، لبخند زد و گفت :خانم ها به اندازه ی کافی از ما شاکی هستند البته آقایون هم یادشان می رود که مشکلات بیرون را داخل خانه نیاورند.

بعد یکی از مهمانان از علیخانی پرسید: چرا شما ازدواج نمی کنید؟ علیخانی پاسخ داد: ما گرفتار کار هستیم البته با دیدن این بزرگواران فهمیدیم ما تا سن ٩٢ سالگی برای ازدواج فرصت داریم.

پس از خروج از قاب کهکشانی علیخانی خاطر نشان کرد: زندگی جریان دارد و باید خودمان فردا را بسازیم و قدر ثانیه هایمان را بدانیم.

مخالفت صدا و سیما با درخواست علیخانی
 
باشگاه خبرنگاران جوان: با پخش مستندی که گروه «ماه عسل» از معتادان کارتن خواب تهیه کرده بودند مشخص شد یکی از همان معتادان همانجا تصمیم به ترک مواد می کند و همراه آنها به کمپ می رود و هم اکنون به مدت ۴٧ روز از مصرف هر نوع موادی پاک شده بود.

شب گذشته در دهمین روز از ماه مبارک رمضان، ویژه برنامه «ماه عسل» دریچه ی دیگری از قصه هایش را به روی مخاطبان گشود و احسان علیخانی پس از سلام و احوالپرسی برنامه خود را آغاز کرد.

پس از پخش آیتم روز گذشته علیخانی ذکر این مطلب را لازم دانست و افزود: ناصر کریمان مدیر گروه اجتماعی شبکه سه کسالت دارند و امیدوارم هرچه زودتر کسالتشان رفع شود. البته من اهل پاچه خواری نیستم و معمولا مدیران از من خوششان نمی آید ولی باید این مطلب را می گفتم چراکه وی در ثانیه ثانیه های این برنامه با ما همراهند و برای به ثمر رسیدن «ماه عسل» خیلی به ما کمک کردند و ما شرمنده ایشون هستیم، بنابراین خواستم ازشون تشکر کنم.

مجری با این عنوان که قصه ی امروز، موضوع مهمی است به سراغ مهمانان برنامه رفت. دو مهمان در انتهای دکور «ماه عسل» و یک مهمان اصلی روبروی علیخانی نشستند.

مهمان اصلی برنامه به خانمی اختصاص داشت که همسرش معتاد و حدود ١۵سال بیکار بود و 4 فرزند پسر داشتند. این خانم از ترک اعتیاد همسرش قطع امید کرده بود و علت حضورش در «ماه عسل» اعتیاد پسر ٢۴ساله اش بود که ٨سال درگیر آن است و حتی برای ترک اعتیاد او ١٠بار فرزندش را در کمپ برده است ولی پسرش مجدد اعتیادش را شروع کرده و به گفته ی خودش مدتی بود از فرزندش هیچ اطلاعی نداشت.

پس از پخش وله محمد پسر ٢۴ساله این خانم به کنار مادرش آمد و دستانش را بوسید به قول خودش حدود شش ماه و ١۵روز از ترک اعتیادش می گذشت و در حال حاضر پاک بود.

محمد دلیل نرفتن نزد مادرش را در طی این مدت اینگونه عنوان کرد: با خرابکاری هایی که کردم روی نگاه کردن به مادرم را نداشتم و منتظر بودم خودم را بهش ثابت کنم.

لیلا مهمان دیگر برنامه حدود یازده سال مواد مصرف می کرد و سی بار هم اقدام به ترک مواد کرده بود اما هر بار دوباره به سمت مواد باز می گشت تا جایی که دو سال با فرزندش کسری کارتن خواب بوده اما هم اکنون حدود دو سال و پنج ماه مواد مصرف نمی کند.

رستم مهمان دیگر هم که مدتها شیشه مصرف می کرد در حال حاضر مدتها از ترک موادش می گذشت اما حدود ده سال همسر و دو فرزندش را ندیده بود.

پس از پخش مستندی که گروه «ماه عسل» از معتادان کارتن خواب تهیه کرده بودند مشخص شد یکی از همان معتادان همانجا تصمیم به ترک مواد می کند و همراه آنها به کمپ می رود و هم اکنون به مدت ۴٧ روز از مصرف هر نوع موادی پاک شده بود.

علیخانی این مهمان را به برنامه دعوت کرد. این فرد حدود ٣۴ سال  با مصرف مواد مصرف تمام خلاهای خود را جبران می کرده ولی در حال حاضر با اراده ی خود به زندگی بازگشته بود.

علیخانی در خصوص پخش چهره ی معتادان در پخش مستند گفت: ما می خواستیم چهره ی این افراد در مستند نشان داده شود چرا که از آنها اجازه گرفته بودیم، ولی مسئولان پخش موافقت نکردند. البته خیلی از مواقع حرف هم را قبول نمی کنیم ولی یک مطلب خوب گفتند و آن هم اینکه این افراد در هنگام مصرف متوجه گفته های خود نمی شوند ولی ممکنه بعد از پخش تصاویرشان ناراحت شوند. بعد با تاکید عنوان کرد:آفرین به دقت پخش برنامه های خودمان.

در پایان روایت قصه ی مهمانان «ماه عسل»، علیخانی خاطر نشان کرد: سعی کردیم قضاوت نکنیم و حکمی صادر نکنیم.
 
علیخانی: من گفتم شوهر کم است چون...!
 
باشگاه خبرنگاران جوان: احسان علیخانی نسبت به انتقادات درخصوص نوع بیانش در توهین به دختران را به نوعی توجیه کرد.

شب گذشته در هشتمین روز از ماه مبارک رمضان برگ دیگری از «ماه عسل» ورق خورد.

احسان علیخانی پس از سلام به هموطنان عزیز و مخاطبان پر تامل برنامه خود، افزود:خوش آمدید ثانیه های «ماه عسل» نوش جانتان باشد.

پس از پخش تیتراژ ابتدایی علیخانی درخصوص برنامه شب گذشته عنوان کرد: ما تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا حامد و عاطفه برای عید فطر در برنامه «ماه عسل» حضور پیدا کنند.

پس از پخش آیتم روز گذشته علیخانی با توجه به انتقادات وارده به نوع بیانش درخصوص خواستگاری از عاطفه، ذکر این مطلب را لازم دانست و افزود: در مراسم خواستگاری تلفنی از عاطفه خانم من گفتم شوهر کم است و گویا دخترخانم ها از نوع بیان من ناراحت شدند.

 من این مطلب را بدین علت گفتم که جنس خودم را بیشتر می شناسم، نسل افرادی مثل پدران شما در این زمانه کم است.

هرچند پسران درجه یک، مرد، مسئولیت پذیر و متعهد در کشور فراوان داریم اما تعدادشان نسبت به نسل پدرانتان کم تر است و امیدوارم منقرض نشوند. ب

نابراین اگر می خواهید ناز کنید حواستان به این بازار باشد چراکه فراوانی در آن نیست.
 
خواستگاری در برنامه زنده «ماه عسل»
 
سایت هفت صبح: انتقادها به احسان علیخانی بالاخره در برنامه امشب ماه عسل کمی تاثیر گذاشت و با وجود دعوت از بچه های تحت سرپرستی سازمان بهزیستی، برنامه چندان به سمت دلسوزی و غم و اندوه نرفت و علیخانی حتی توانست با سماجت، خواستگاری یکی از پسرها را به صورت زنده روی آنتن ببرد.

خواستگاری در برنامه زنده «ماه عسل»

این برنامه هدفش نمایش زندگی موفق بچه های بهزیستی پس از ترخیص از مراکز بود و یکی از خیرین مشهدی هم که با ایجاد مراکزی سعی کرده بود بچه های بی سرپرست را بعد از ترخیص برای تحصیل ، اشتغال و ازدواج کمک کند ، در برنامه حضور داشت.

لحظه دیدنی این برنامه این بود که مجری وقتی در مورد ازدواج بین این دختران و پسران سوال پرسید ، با سماجت توانست علاقه حامد یکی از پسران حاضر در برنامه را نسبت به یکی از دختران تحت سرپرستی همان مرکز روی آنتن به نمایش بگذارد و با اجازه سرپرست مرکز توانست به صورت تلفنی با دختر هم صحبت کند و به نوعی جواب مثبت او را هم بگیرد.
 
واکنش تند علیخانی به انتقادات از «ماه عسل»
 
باشگاه خبرنگاران جوان: احسان علیخانی به پاره‌ای از این انتقادات از درآمد «ماه عسل» پاسخ داد.

علیخانی گفت: در حال حاضر درامد فیلم برداری مجالس عروسی از یک تهیه کننده با سابقه ی تلویزیون بیشتر است، برخی گمان می کنند تلویزیون خانه ی پدر بنده است.

تلویزیون بودجه ندارد ولی تا دلتان بخواهد کارشناس دارد بعضی ها می گویند علیخانی هر کاری بخواهد می تواند انجام دهد و دستمان در پول بیت المال است این برنامه هزینه ای در دست بیت المال ندارد ولی با نظارت سازمان صداوسیما است.

این مطلب را باید می گفتم چراکه حالم با شنیدن این حرفها بد می شود.

 بی معرفتی و صحبت‌هایی که در اطرافمان می بینیم ومی شنویم دل انسان را به درد می آورد.

حرفهایی که منطبق با واقعیت نیست. من نباید در مورد بحث مالی برنامه حرفی می زدم چراکه سازمانی داریم که قاعده ی ان مشخص است.
 
جنگ احسان علیخانی در فضای مجازی
 
خبرآنلاین: مهمان غیرمنتظره احسان علیخانی در برنامه «ماه عسل» واکنش‌های گسترده‌ای را در فضای مجازی به همراه داشت.

خبر حضور الهام عرب در «ماه عسل» که به عنوان مدل لباس عروس فعالیت می‌کند، در خبرآنلاین، کامنت‌های متعدد کاربران را به همراه داشت.

حضور او در برنامه و در عین حال انتشار عکس‌های او در سایت‌‌ها بدون حجاب رسمی، موضوعاتی بود که در کامنت کاربران مورد توجه قرار گرفت، حالا اینکه حضور او به عنوان مهمان در «ماه عسل» چه ضرورتی داشته و همچنین انتشار عکس‌های او که ابتدا خودش در صفحات اجتماعی‌اش منتشر کرده، اقدامی درست بوده یا نه موضوعی بود که در کامنت کاربران خبرآنلاین مورد بررسی قرار گرفت.

کاربری به نام مجتبی نوشت: «در هر صورت توزیع عکس و اطلاعات یک فرد بر خلاف میل خودش کار غیر انسانی و غیر اخلاقی است. گذشته از اینکه ما ادعای مسلمانی داریم و این روزها ماه مبارک رمضان و به ادعای ما ماه حرام است و گناهش دوچندان. حال انتخاب خیر و شر بدست کاربران شبکه مجازی....»

اما راحله نگاهی کاملا متفاوت با مجتبی دارد: «ای بابا چی میگید شماها؟ این خانوم از قبل هم یک مدل معروف بود و از قبل هم عکساش با رضایت خودش همه جا پخش بود. من تا دیدیمش تو تلویزیون شناختم چون قبلا همیشه عکساشو می دیدیم.»

مانی هم با نگاهی نزدیک به راحله نوشت: «خب خودش که از شغلش و شرایطش تو ایران خبر داره،میدونه کلیا میشناسنش چرا میاد تو برنامه،اگرم تقصیری باشه متوجه خودشه.»

زهرا هم نظر خود را چنین مطرح کرد: «ذات شغل این خانم همین هستش، نکه شخصیت بدی داشته باشن یا .... اما من فکر نمیکنم اهمیتی داشته باشه براشون که عکسشون دست به دست بشه ... گذشته ازین ؛ ایراد از احسان علیخانی هست که همچین سوژه هایی رو انتخاب میکنه. مردم همیشه دوست دارن واقعیات رو ببینن، واقعیت این خانم محجبه در نقش پزر هم همون عکسایی هست که داره پخش میشه. من موندم صدا سیما چه اصراری به حجاب به این شکل داره ؛ میشد همین خانم با همون تیپی که اکثریت دخترای جامعه میگردن دیده بشه ... بعد این فکر نمیکنم این همه حاشیه ساخته میشد.»

پریناز با نگاهی متفاوت نسبت به کاربرانی که در بالا دیدگاه‌هایشان مطرح شد، نوشت: «برای طرز فکرتون متآسفم... مهم نیست که آن خانم چه گذشته ای داشته و الان چه کار می‌کنه... مهم اینه که بعد از ماه عسل دلش نمی خواسته کسی عکساش رو ببینه ... و دین ماه هم میگه اگر شبی اشتباهی رو ، گناهی رو از کسی دیدی فرداش حق نداری اون را برای کسی بازگوکنی... شاید توبه کرده باشه... و بعضی ها چه کردند... حریم شخصی کسی را در انظار قرار دادند و باعث بردن ابرویش شدند.... انقدر دنبال حاشیه اید که باعث میشه کار بد آن عده پوشیده بماند و ودشان را محق بدونن برای بردن آبروی مردم.»

کاربری با نام علیرضا این فضاسازی را با هدف تحت فشار قرار دادن علیخانی ارزیابی کرد و نوشت: «اینقدر احسان علیخانی رو بکوبید تا مجبور بشیم سال های آینده مجری های درجه 2 و 3 رو ببینیم و تحمل کنیم.»

سعید خیلی کوتاه تحلیل خود را این‌طور بیان کرد: «سلام، این حاشیه نیست بلکه رسم زندگی امروز جامعه من است.»

نوع پوشش این مدل لباس عروس از دیگر موضوعات مورد بحث بود که مینا کریمی درباره آن چنین نوشت: «الان توی صدا سیما هر کسی هدبند سرش کنه و ساق دست بپوشه میشه خدای تقدس خود این ادما تو زندگی واقعیشون ایا هدبند سر میکنن ؟ ایا ساق دست میپوشن ؟ چرا صدا سیما بزور داره این نوع پوشش رو سر بانوان میکنه ؟ هر کسی از در صدا سیما وارد بشه بهش یه هدبند با یه جفت ساق دست میدن متاسفم براتون ..خودتون کاری میکنین که جوونا زده بشن از حجاب.»

دیدگاه محسن درباره انتشار عکس‌های این مدل لباس این‌طور مطرح شد: «طرف خودش عکس هاش رو در اینستا گذاشته، می‌خواسته خودش رو نشون بده. حالا چی شد ملت که اومدن ببینند ، شد مریم مقدس؟؟؟؟ من که فکر میکنم خیلی هم دوست داره که معروفتر شده. راه صد ساله رو یک ربعه طی کرده. کسانی هم هستند که علاقه به تحمیق و تحقیر ایرانی ها البته این رو معمولا برای بقیه می‌گن دارند، با چند تا جمله آبدار و یک ژست روشن مابانه. شما برو خودت رو درست کن داداش.»

مهرداد این جوسازی را حاصل علاقه علیخانی به حاشیه دانست: «احسان علیخانی کلا با حاشیه موافق هستش ، یعنی حاشیه بوده که اونو به یه مجری از نظره خودش موفق تبدیل کرده و متاسفانه مردم در سراسر دنیا به علت ذات شخصیشون عاشقه مطالب حاشیه ساز هستن ، بدا به حال این خانم مدلینگ و خیلیا دیگه که به خاطره این شخصیتها و برنامه هاشون در بهترین حالت شاید از زندگی روزمره محروم بشن و امثال مستر علیخانی معروفتر میشن...»

کار بر بی‌نامی هم نظری مشابه مهرداد داشت: «اصلا خود احسان علیخانی اصل حاشیه است دوست داره تو چشم باشه.»

محمد هم نوشت: «این احسان علیخانی خودش دنبال حاشیه است .چندی پیش هم شخصی را به نام بیژن علم نمود وچه تهمت هایی که به معلمین نزد.وجلوی آقای تنابنده در فیلم پایتخت خواست معلمین را خوار وسبک کند.انشاله روزی خودش خوار خواهد شد.»

کاربر بی‌نامی که خود را بی‌طرف دانست از علیخانی چنین دفاع کرد: «به عنوان یک بی طرف که نه طرفدار علیخانی هستم نه مخالفش باید بگویم مشخصه که عده ای چشم دیدن او را ندارند . همه ما برنامه ماه عسل رو می بینیم و بعد یک عده که توی شبکه های اجتماعی جک و مسخره بازی در می آورند یک عده هم با پز روشنفکری برنامه رو می کوبند. اون برنامه بیژن و تنابنده که مهمان بودند رو من هم دیدم . علیخانی سربسته یک چیزی درمورد معلم گفت ولی مشخص بود نیت اون معلمه و با اون کارش چه بلایی سر بیژن طفلی آورد که او را از درس و مدرسه انداخت.»

پرسش امیرحسین از کسانی که این مدل را به یک برنامه تلویزیونی دعوت کردند، این بود: «اصلا یکی نیست بپرسه با خط قرمزهای موجود در جامعه ما چرا این خانم به این برنامه پر مخاطب میان که بعدا تبعاتی داشته باشه؟ضمنا این همه سوژه توی مملکت آقای علیخانی چرا دنبال این موارد هست؟»

کاربر بی‌نامی هم نوشت: «واقعامتاسفم....کجاییم ما؟؟؟البته نمیشه گفت ماه عسل عالی خوب وبی نقص..من خودم بیننده هرسالشم فقط اجرای علیخانی رومیبینم.ولی بایدبگم این برنامه باقصدخوبی ساخته شده بایکی دوموردبد،نبایدکل برنامه روزیرسوال ببریم..این برنامه هم مثل همه برنامه هادارای نقصه..ولی نکات خوبی روهم منتقل میکنه..اینکه بدونی کنارت ادمایی زندگی میکنن که چقدرازشون بیخبرودوری خودش کم چیزیه؟اینکه قدرت درکت روبالاترمیبره که حداقل هرچه هستی به کسی انگ وبرچسب نچسبونی وقضاوتش نکنی.البته مفاهیمی روکه علیخانی بازبانی دیگه به مامیگه مفاهیم جدیدی نیست ارزشهای انسانیه ودینی فقط نوع بیان علیخانی شایدکمی متفاوتترباشه ..علیخانی توی این 8یا9سال داره دادمیزنه مردم همدیگه روقضاوت نکنیم ولی کو گوش شنوا...»

آرزو هم با دفاع از علیخانی نوشت: «برای تک تک دوستانی که تقصیر هارو گردن یه نفر میندازن متاسفم برای اون دسته از عزیزانی که همه چیز و نقد میکنن بدون اینکه چیزی و با چشم باز و تمامی جوانبش ببینن.واقعا شماها چه فکری کردید که همرو نقد میکنید؟چطور و با چه اجازه ای؟هرانسانی ایرادی داره و کاری ممکنه جای نقص داشته باشه.علیخانی به تنهایی اون خانوم رو دعوت نکرده یک تیم بزرگ برنامه ماه عسل رو میسازن خود علیخانی نرفته تق تق در خونه مردم و بزنه.دوم فضای معنوی میخوای بزن کانال قرآن اینهمه شبکه واسه چی میشینی نگاه میکنی که بعد بشینی نقدش کنی و کلی حرف بار یه برنامه کنی. نمیخواید نگاه نکنید بس کنید این حرفای بی موردو همه توجهشون به حواشی یک برنامست.»

مونا با انتقاد از حفظ نشدن حریم شخصی افراد نوشت: «من فقط میتونم بگم متاسفم واسه مردم خودمون که هیچ حریمی از هیچ لحاظی برای دیگران قائل نیستند. فرهنگ مردم ما از فرهنگ دوران جاهلیت هم پایینتره. اولا که اگه کسی به خودش اجازه بده که عکساش تو اینترنت باشه، ما حق نداریم به این عنوان بریم عکساشو پخش کنیم مخصوصا وقتی طرف به هر دلیلی خواسته یا ناخواسته تو شرایطی قرار میگیره که شناخته میشه. دوما بحث این نیست که قبلا خودش عکساشو تو اینترنت گذاشته یا نه، خیلیا هم هستن که عکس و فیلمای غیر اخلاقیشون تو اینترنت پخش میشه و با اینکه خودشونم نمیخوان متاسفانه مردم دست به دست میچرخوننش. اونا که خودشون نخواستن. این ریشه در جاهلیت و فرهنگ غلط ما داره و اصلا دلیل توجیه کننده ای نیست که بگیم چون خودش عکساشو گذاشته یا خواسته یا هرچی پس ما مجاز به پخش کردنشون باشیم.»

زهرا دعوت از یک مدل را برای حضور در برنامه‌ای تلویزیونی نادرست دانست و نوشت: «دعوت از این خانم داخل تلوزیون اسلامی ایران اشتباه محض بود مگه نمیگیم مسلمونیم، مگه الان ماه رمضان نیست؟مگه ماه تقرب درگاه الهی نیست؟ما اینجوری با این تبلیغات ماه عسل میخایم مقرب بشیم؟؟اونی که این خانم رو آورده و دعوت کرده و اونایی که مخالف نکردن با این دعوت، همگییی اشتباه و غلط محض کردن تعجب میکنم از برنامه ای که پرمخاطبه و اینچنین افرادی رو میاره.»

کاربری با عنوان سلام هم نوشت: «پرو بال دادن بیش از حد رسانه به آقای علیخانی و اطمینان از اینکه هر سال برنامه روی آنتن هست نتیجه ای بهتر از این نداره. تا سال بعد هم مدیران محترم همه چیز رو فراموش کردن و مردم باید شاهد مشکلات فاجعه بار بیشتری از این برنامه باشن. اگر رسانه شهامت داشت و این برنامه رو یک سال تعطیل میکرد آقای علیخانی هم میفهمید که چطوری باید برنامه ساخت.»

به اعتقاد عارفه علیخانی از جزئیات شغل مهمان برنامه خود بی‌خبر بوده: «این خانم دستکش دستش بود چون خالکوبی داشت رو دستش هدشم خودش سر کرده اگه زوری بود که همه مهمونای زن توبرنامه ماه عسل باید با هد و دستکش میومدن درحالیکه اینجوری نبود. من فکنم خودشونم نمیدونستن کیو آوردن برای همینم دختره صفحه اینستاشو بسته. بهتره انقدر زود قضاوت نکنیم. اقای علیخانی از کجا باید این دخترو میشناخت. خود من که دخترم نمیشناختم بعد اون بیچاره بشناسه.»

آریا ایرانی هم در مورد دلیل انتشار عکس‌های این مدل نوشت: «حالا از کجا معلوم که تمام قضیه نقشه خود این خانم نباشه و کی گفته کخ بدش اومده باشه از انتشار عکساش... کی از اول عکسهاش را منتشر کرد.. خودش.. بعد مردم عکسهایی که خودش منتشر کرده بود را بیشتر منتشر کردند... و این باعث شهرتش شد.. اصلا اگه نمیخواست این اتفاق بیافته که در برنامه زنده تلویزیون از شغلش حرفی نمیزد یا طور دیگه ای وانمود میکرد... ساده نباشید لطفا...»
 
همه حاشیه‌ های این روزهای «ماه عسل»
 
 
خبرآنلاین: «ماه عسل» با اجرای احسان علیخانی اصلا با حاشیه‌هایی که اطرافش ایجاد می‌شود، معنا و مفهوم می‌یابد، چندی‌است که حاشیه‌ها از اصل این برنامه پیشی گرفته است.

شروع پخش «ماه عسل» در ماه مبارک رمضان از سرگیری حاشیه‌های این برنامه بود؛ حاشیه‌هایی که پیش از آغاز پخش برنامه راه خود را باز کرده بود و در جریان پخش روز به روز به ابعاد آن اضافه شد تا جایی که علیخانی در یکی از شب‌های اجرای برنامه میزبان یک خانم مدل لباس عروس شد. این میهمان حاشیه‌های برنامه را وارد فاز تازه‌ای کرد.

در ادامه مروری به حاشیه‌های «ماه عسل» صورت می‌گیرد:


-  الهام عرب مدل لباس عروس است. اینکه چطور او سر از صداوسیما و برنامه علیخانی درآورده خود سئوال برانگیز است، اما نکته قابل توجه مخاطبان روی برنامه‌های صداوسیما و حساسیت روی آن‌هاست. بعد از پایان پخش این برنامه شبکه‌های مجازی و سایت‌های خبری سرشار از اخبار و عکس‌های مربوط به این مهمان شد؛ حاشیه‌ای که شاید از برنامه‌ای مناسبتی و مرتبط با ماه مبارک رمضان دور از انتظار بود.

- حاشیه دیگر این برنامه زمانی شکل گرفت که علیخانی نگرانی خود را از همسریابی دختران مجرد مطرح کرد. او در یکی از برنامه‌هایش درباره دختران مجرد صحبت کرد و به آنها گوشزد کرد که به دلیل کمبود شوهر به خواستگاران خود جواب مثبت دهند. این سخنان پیام‌های اعتراض‌آمیز متعددی را برای این برنامه به همراه داشت تا جایی که علیخانی مجبور شد توضیحاتی را در مورد این توصیه خود مطرح کند.

-   ماجرای دستمزد احسان علیخانی، اسپانسر برنامه، تناسب دستمزد تهیه‌کننده برنامه از دیگر حواشی «ماه عسل» بود. براساس گزارش‌های منتشر شده، میزان پرداختی سازمان صدا و سیما به تهیه‌کننده در برنامه‌های مشارکتی عظیم و با بیننده بالا در بهترین حالت به دقیقه‌ای ۵٠ هزار تومان می‌رسد، که این رقم در مورد برنامه‌های مناسبتی و ویژه برنامه‌ها به دقیقه ای ١٠٠ هزار تومان برای یک دقیقه می‌رسد، یعنی در کل ماه مبارک رمضان ٢۵٠ میلیون تومان. خبرهایی که از گوشه و کنار شنیده می‌شود حکایت از درآمد یک میلیارد و دویست میلیون تومانی دارد. اخباری که واکنش علیخانی به انتشار آن چنین بود: «غیرمنصفانه انگشت اتهام را به سمت تیم سازنده ماه عسل نشانه گرفته‌اند و از هرگونه تهمت، توهین و افترا فروگذار نکرده‌اند.»

- دغدغه علیخانی برای یادآوری اینکه ازدواج برای دختران کار دشواری شده، در برنامه‌های مختلف او نمایان شد و هر بار واکنش‌های متعددی به همراه داشت. او در یکی از قسمت‌های برنامه میزبان جوانانی بود که از کودکی بی‌سرپرست بزرگ شده بود و در فضای بهزیستی پرورش یافته بود. او در برنامه «ماه عسل» ابراز علاقه می‌کند که مایل با دختری که بوده و توسط بهزیستی سرپرستی شدند و امروز به سن ازدواج رسیده اند. یکی از پسرهایی که مهمان برنامه بود اظهار کرد که موقعیتی مشابه خود دارد ازدواج کند. احسان علیخانی در جریان برنامه تصمیم می‌گیرد با دختر تماس بگیرد و جواب بله را بگیرد، او در مقابل تردید دختر پای تلفن باز هم حرف قبلی خود را تکرار کرد که شوهر نیست.

- شباهت دکور برنامه علیخانی به دکور یکی از کنسرت‌های مدونا از دیگر حواشی برنامه علیخانی است.

برنامه علیخانی همچنان بر مدار حواشی می‌چرخد و به نظر می‌رسد این مسیر چندان دور از انتظار سازندگان برنامه نیست.
 
پُزرهایی که به مدد تلویزیون، مشهور شدند
 
تابناک: «پزر»؛ باور کنید تا یکی دو روز اخیر، خواندن این لغت هم برای بسیاری ساده نبود، چه برسد به اینکه بخواهیم معنایش کنیم! ولی حالا اوضاع فرق کرده و هم خواندن و معنا کردن پزر ساده تر شده و هم اغلبمان با یک پزر مشهور آشنا شده‌ایم!

احسان علیخانی، مجری توانمندی که چندسالی است با برنامه پیش از افطار، ماه های رمضان میهمان منازل بسیاری از ایرانیان می‌شود، در «ماه عسل» امسال به گونه‌ای عمل کرده که گویا تمایل ندارد سال دیگر جایی در کنداکتور رسانه ملی داشته باشد چراکه ماه مبارک به نیمه نرسیده، دست اندرکاران این برنامه ثابت کرده‌اند دستشان از یافتن سوژه‌های ناب و همخوان با میهمانی خدا، خالی‌تر از همیشه است.

این را می‌شد از اولین قسمت این برنامه دریافت که میهمانانش قرار بود رنگ و بوی مجنون و لیلی داشته باشند ولی اینقدر دم دستی و بدرنگ بودند که هم خودشان دستمایه جوک شدند و هم برنامه ماه عسل را با تنزل اعتبار مواجه کردند. اتفاقی که شاید می‌شد یک خطای غیر عمد خواندش ولی حالا ثابت شده که بیش از یک خطاست چراکه کار به تبلیغات مانکن های عجیب و غریب و معرفی پدیده ای خاص به نام پزر در سطح ملی رسیده است!

ظاهرا سازندگان ماه عسل که همواره با این انتقاد مواجه بودند که ساعات نزدیک به افطار را با روایاتی به غایت تلخ به کام روزه‌داران تلخ می‌کنند، مسیر اصلاح روند خود را اشتباه تشخیص داده‌اند؛ اشتباهی که با دست به دست شدن تصاویر مرتبط با شغل یکی از میهمانان اخیر برنامه در شبکه های اجتماعی، مورد ریشخند واقع شده و نشان می‌دهد که مناسبتی خواندن برنامه ای چون ماه عسل، دیگر معنایی ندارد.

کافی است به این نکته توجه کنیم که ساعاتی مانده به افطار، در حالی که بسیاری با انرژی تحلیل رفته بر اثر روزه داری و فعالیت روزانه پای گیرنده های تلویزیونی خود نشسته بودند تا برنامه‌ای پرسابقه را تماشا کرده و راهشان تا اذان مغرب را کوتاه و مفید کنند، آقایانی را می‌بینند که مانکن هستند و ساعتی 200 هزارتومان درآمد دارند و مجری برنامه از سخت بودن کارشان سخن می‌گوید!

البته ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود چراکه در ادامه با مانکن دیگری مواجه می‌شویم که چند صد هزار تومان به ازای چند ساعت همراهی با دامادها دریافت می‌کند و اصطلاحا "ساقدوش" است تا این سوال پیش آید که آیا از این شغل ها عجیب تر و سخت تر وجود نداشت؟ آیا نمی‌شد کارگری که در اعماق معدن کار می‌کند یا جوشکاری که در این روزهای آتشین تابستانی انجام وظیفه می‌کند را میهمان ماه عسل کرد و از ایشان درباره سختی های کارشان پرسید؟

شاید این اشکال بنیادین برنامه علیخانی است که مانع از انتخابهایی از این دست می‌شود و به «استثنا» بودن اولویتی تا این اندازه بالا می‌دهد که پیش از افطار مردم را با مانکن هایی پر کند که شهرت نقش به سزایی در درآمدشان دارد و چه بسا بسیاری شان حاضرند مبالغ گزافی برای رسیدن به آن بپردازند.

ماجرا زمانی عجیب تر می‌شود که ویژه برنامه ماه رمضانی رسانه ملی در ادامه معرفی مانکن ها، به معرفی خانم مانکنی می‌رسد که کارش تخصصی تر از بقیه مانکن هاست و آن گونه که مجری می‌گوید، «پزر» است؛ یعنی به عروس و داماد ها یاد می‌دهد که چگونه مقابل دوربین ژست بگیرند تا عکس های عروسی و فیلمشان، شبیه فیلم‌های سینمایی شود و از دید علیخانی و همکارانش، کارش عجیب و سخت دسته بندی شده است!

ناگفته پیداست که هرچه مشاغلی از این دست برای بسیاری مان ناشناخته و متعجب کننده است، ولی برای قشری خاص و محدود، بسیارآشنا و منطبق با سبک زندگی شان به نظر می‌رسد و بر این اساس، معرفی یک پزر یا مانکن، به رشد و توسعه کسب و کار ایشان در آن طبقه و حتی توسعه بازار کاریشان منجر شود اما رهاورد حضور این تیپ میهمانان در رسانه ملی، آن هم در زمان پر مخاطبی چون ساعت پیش از اذان مغرب در ماه رمضان چه بوده؟

آیا اگر قرار بود رسانه ملی را از موهبت های این کسب و کارهای پول ساز بهره مند کرده و به همه نکات مهم، زنهار ها و هشدارها، باید و نبایدها پشت کنیم، نمی‌شد زمان دیگری را به این کار اختصاص داده و تبلیغ پدیده های نوینی چون پزرها را در برنامه ای که عنوان ماه خدا را یدک می‌کشد، انجام ندهیم؟!

چرا بابک جهانبخش تیتراژ ماه عسل را نخواند؟


مجله آهنگ ایده آل: ساعاتی پس از اینکه رسانه های داخلی از حضور «بابک جهانبخش» به عنوان خواننده تیتراژ برنامه «ماه عسل» خبر دادند، این خواننده در صفحه اینستاگرامش توضیح داد که این همکاری به دلایل مختلف به مرحله عمل نرسیده و این خواننده امسال در تیتراژ برنامه «ماه عسل» حضور نخواهدداشت.

او بدون اشاره به جزئیات بیشتر درباره این موضوع توضیح داد:

«سلام دوستان بامحبتم. در ارتباط با تیتراز ماه عسل و انتخاب ترانه و ملودی با آقای علیخانی به نتیجه مشترکی نرسیدیم و حق جفت مون بود که مناسبات حرفه ای خودمون رو درنظر بگیریم... ضمن آرزوی موفقیت برای تیم ماه عسل، خواننده این تیتراژ بنده نیستم.»

دقایقی از این پست نگذشته بود که متاسفانه توهین های بسیاری به صورت عجیب زیر پست این خواننده خودنمایی می کرد. توهین هایی که این روزها بلای جان موسیقی پاپ شده است. جهانبخش مجبور به پاک کردن این پست شد و پس از آن نیز اعلام کرد تا پایان ماه رمضان دیگر در فضای مجازی فعالیت نخواهد کرد.

جهانبخش در ماه های گذشته نیز بارها و بارها با حالت قهرآمیزی صفحه اینستاگرامش را از همه عکس ها پاک کره بود و اعلام کرده بود قصد دارد از فضای مجازی دوری گزیند.

مشابه همین اتفاق در سال 92 نیز پیش از آغاز برنامه «ماه عسل» اتفاق افتاد و در حالی که گفته می شد جهانبخش و فرزاد فرزین قرار است تیتراژ این برنامه را بخوانند، جهانبخش در توضیح کناره گیری اش از این برنامه گفت: «فرزاد فرزین یکی از دوستان خوبم است و اینکه من در این برنامه حضور نداشتم، ارتباطی با فرزاد عزیز نداشت.

قضیه از این قرار بود که احسان علیخانی در ابتدا به من، رضا صادقی و فرزاد فرزین پیشنهاد کرد که آهنگ ابتدایی ماه عسل را اجرا کنیم. حضور رضا صادقی به دلیل اینکه تیتراژ سریال «دودکش» را خواند در ماه عسل منتفی شد و در نهایت قرار شد من، فرزاد فرزین و مهدی یراحی روی این ترانه آهنگسازی کنیم و در آخر کاری که بیشتر به فضای برنامه می آید توسط من و فرزاد فرزین اجرا شود. من زودتر از همه، ملودی ام را تحویل دادم و از نتیجه کار هم خیلی راضی بودم. کار دوستان عزیزم را هم شنیدم و وقتی با احسان صحبت کردم به من گفت ملودی تو خیلی احساسی است و من برای شروع برنامه چنین ملودی احساسی نیاز ندارم.»

جهانبخش معتقد بود: «من هم در جواب گفتم که طرفدار بابک جهانبخش از او انتظار دارد خودش باشد. اگر قرار باشد خودم را شبیه خواننده دیگری کنم زیاد برایم جالب نیست. شاید هرکسی جای من بود به این موضوع نگاه می کرد که قرار است تیتراژ برنامه «ماه عسل» را بخواند اما 3،2 روز مانده به شروع برنامه، با وجود اینکه دوستان می خواستند که این آهنگ دوصدائه اجرا شود، من از این کار عذرخواهی کردم.

من به ملودی که ساخته بودم ایمان داشتم و از نظر حسی بیشتر به شخصیتم نزدیک بود. به هر حال هرکسی خط فکر خاص خودش را دارد و من هم طبیعتا حق داشتم که این کار را انجام ندهم، در ضمن من اولین نفری بودم که بعد از اتمام برنامه ماه عسل به دوست عزیزم احسان علیخانی تبریک گفتم. در هر صورت دوست نداشتم خاطره کار مشترکی که با رضا صادقی منتشر کردم را صرفا به دلیل حضور در برنامه احسان برای مخاطبانم خراب کنم. کار فرزاد و مهدی یراحی هم زیبا بود و از این طریق به دوستان عزیزم تبریک می گویم و امیدوارم همه دوستان در کارشان موفق باشند.»
/ 0 نظر / 68 بازدید