تاکید رهبر انقلاب بر حمایت از مردان هسته ای

  
پایگاه خبری انتخاب: جان کری وزیر خارجه آمریکا قرار است یک تلاش نهایی و مهم را برای انعقاد توافق هسته‌ای متحول‌کننده با ایران صورت دهد.

فرانس پرس نوشت: این در حالی است که برخی مقامات روز چهارشنبه هشدار دادند مذاکرات ممکن است از ضرب‌الاجل سی‌ام ژوئن نیز فراتر رود.

کری روز شنبه یک بار دیگر با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف در ژنو دیدار خواهد کرد و دور تازه‌ای از مباحثات پیچیده فنی را در پشت درهای بسته برگزار خواهد کرد تا اختلافات مربوط به توافقی بی‌نظیر کاهش پیدا کند.

این توافق فعالیت‌های هسته‌ای ایران را کاهش خواهد داد. در عوض،‌آمریکا و پنج قدرت بزرگ دیگر جهان متعهد می‌شوند تحریم‌های بخصوصی را که موجب مشکلات اقتصادی در کشور 75 میلیونی ایران شده است بردارند.

با این حال، عباس عراقچی مذاکره‌کننده ایرانی روز چهارشنبه گفت طرفین ملزم به رعایت برنامه زمانی توافق‌شده در دوم آوریل نیستند.

وی گفت: در نقطه‌ای نیستیم که بگوییم مذاکرات به سرعت به نتیجه می‌رسد. مذاکرات ممکن است بعد از ضرب‌الاجل هم ادامه یابد.

با این حال، جف راتکه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت آمریکا بر ضرب‌الاجل 30 ژوئن تمرکز کرده و تلاش‌های خود را معطوف به آن کرده است.

وی افزود: ما تا زمانی که جزئیات فنی انجام نشود توافقی نخواهیم داشت و انتظار داریم گفتگوها بدون توقف با همین سرعت ادامه یابد. فکر می‌کنیم به این هدف خواهیم رسید.

امیرحسین زمانی‌نیا، معاون وزیر نفت ایران روز دوشنبه گفت 20 صفحه از این متن نوشته شده است اما هنوز درباره 30 درصد از کار اختلاف وجود دارد.

ظاهرا یکی از اصلی‌ترین اختلافات دسترسی به مراکز نظامی برای برطرف‌کردن نگرانی‌های باقی‌مانده درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است.

تهران همیشه منکر تلاش برای ساخت بمب اتم بوده است و می‌گوید برنامه انرژی هسته‌ای این کشور صرفا معطوف به اهدف صلح‌آمیز است.

اما لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه هشدار داد با هرگونه توافق نهایی که در آن بازرسی از مراکز نظامی وجود ندارد مخالفت خواهد کرد.

یوکیو آمانو، رئیس دیده‌بان اتمی سازمان ملل روز سه‌شنبه گفت ایران موافقت کرده است پروتکل الحاقی را که حاوی مجوز بازرسی سرزده است اجرا نماید.

وی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت: وقتی ما متوجه وجود ناهمخوانی شویم یا دچار تردید شویم، می‌توانیم متقاضی دسترسی به مراکز اعلام‌نشده و از جمله مراکز نظامی شویم.

ظریف گفته است چارچوب توافق‌شده در ماه آوریل برخی دسترسی‌ها را اجازه می‌دهد اما بازرسی از مراکز نظامی را اجازه نمی‌دهد تا اسرار نظامی یا اقتصادی ملی حفظ شود.

یک مشکل دیگر نحوه برداشتن شبکه به‌هم‌پیوسته تحریم‌های آمریکا، اروپا و سازمان ملل است.

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم ایران روز چهارشنبه کار مذاکره‌کنندگان هسته‌ای این کشور را ستود. این ستایش بعد از آن انجام شد که نمایندگان محافظه‌کار در پارلمان آنها را هدف انتقاد سنگین قرار دادند.

ایشان در دیدار با نمایندگان گفت مذاکره‌کنندگان دارند تلاش می‌کنند، عرق می‌ریزند ... تا به آنچه به نفع کشور و نظام است دست یابند.
 
  
خبرآنلاین: قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی با اشاره به حوادثی چون اسید پاشی اصفهان ، حادثه مهاباد و مرگ یک خواننده ، سوء استفاده دشمن از اینگونه حوادث را خاطرنشان کرد و گفت: دشمن در حادثه ای چون مهاباد با توطئه سوءاستفاده از جریان قومیت‌ها تلاش در بزرگ‌نمایی آن کرد.

مرتضی میر باقری در جمع مدیران خراسان شمالی گفت: در حادثه مهاباد دشمن با تلاش براستفاده از مباحث قومیتی و جهت دهی آن به سمت حاکمیت قصد داشت مسائل را به‌نفع خود رقم بزند و به اهداف پلید خود دست یابد.

وی با اشاره به اینکه با روشن کردن مسائل از سوی نهادهای اجتماعی و انتظامی برای مردم، این جریان کنترل شد افزود: باید همواره هوشیار بود چرا که دشمن مرتبا برای کشور ما نقشه می‌کشد و تلاش داشته تا مسائل و حوادث را به نفع خود سمت و سو بدهد.

قائم مقام وزیر کشور اظهارداشت: در جریان این حادثه دشمن تلاش داشت تا با استفاده از فضای وایبر مسئله کذبی را مطرح و مردم را به نظام جمهوری اسلامی و مسئولان آن بدبین کند و رضایت‌مندی را کاهش دهد.

میرباقری اعتماد مردم به تیم مذاکره‌کننده کشورمان را یک سرمایه اجتماعی عنوان کرد و گفت: شیطان را می‌شود شکست داد و این را آموزه‌های دینی به ما می‌گوید.

وی تصریح کرد: رسیدن به این هدف شرط و شروطی دارد و آن هم اعتماد به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان است.
 
نقدی بر تحلیل های اخیر در اردوگاه دلواپسان
روزهای نفس گیر تا توافق هسته ای


هفته نامه امید جوان - مهرداد خدیر: «مذاکرات هسته ای به حساس ترین و پیچیده ترین روزها و ساعات خود نزدیک شده و هفته های آینده شاهد پرحجم ترین عملیات فکری و سیاسی و رسانه ای یاران و دغدغه مندان انقلاب اسلامی و ایران عزیز از سویی و جریان غرب گرا، غرب اندیش، آمریکاپرست و کدخداباور از سویی دیگر هستیم و متاسفانه هرچه به زمان انجام توافق احتمالی هسته ای نزدیک تر می شویم نگرانی ها از عملکرد تیم مذاکره کننده و تحمیل توافقی بسیار بد و ذلت بار به نظام اسلامی و مردم بیشتر می شود. آنچه در طول انجام مذاکرات پراشتباه هسته ای از ابتدای تشکیل دولت جدید تاکنون به وضوح نمایان بود موضع منفی و ناخوش بینی رهبری انقلاب نسبت به انجام مذاکراتی بود که در آن خطوط قرمز نظام شکسته شود...

اما جریان تحمیل آرزوی شبیه سازی مذکرات هسته ای با صلح امام حسن (ع) و قطعنامه 598 را به گور خواهدبرد. در روزهای حساس و تاریخی و در یک پیچ بزرگ قرار داریم و تاریخ اسلام و تشیع باید دقیقه به دقیقه این ایام را ثبت کند...»

این تحلیل، آغاز و فرجام متنی است که هفته گذشته با عنوان «جام زهر تَرَک برداشت نه دیوار تحریم ها» در سایت های اصول گرایان رادیکال و نشریات چاپی آنان به شکل گسترده ای انتشار یافت و عمق نگرانی آنان را از احتمال توافق هسته ای و تنظیم و نگارش متن نهایی تا دهم تیرماه- تنها 40 روز دیگر- نشان می دهد.

روزهای نفس گیر تا توافق هسته ای (1)

اینان، حمایت رهبری از تیم مذاکره کننده را ابتدا توضیح می دهند و دو دلیل می آورند چون برای هر خواننده ای این پرسش پدید می آید که چگونه به عنوان دفاع از رهبری و با توجیه تبیین دیدگاه های آیت الله خامنه ای درباره پرونده هسته ای حمایت از دولت و مذاکره کنندگان را نادیده می گیرند؟ برای این تعارض اما دو دلیل می آورند: اول این که حمایت به خاطر انتساب «حقوقی» تیم مذاکره کننده به جمهوری اسلامی است. به عبارت دیگر رهبری عالی جمهوری اسلامی انتساب حقوقی این گروه به جمهوری اسلامی را در نظر می گیرد و طبعا حمایت می کند. دیگر این که «اصل ثابت در مدیریت سیاسی ایشان، سعه صدر همراه با روشن گری قلوب و عقول توده های مردم است که  هم چون آب بسیار نرم است.

وقتی دست خود را به آرامی در دل آب می بریم فرو می رود اما اگر دست خود را با سرعت روی همین آب بکوبیم مقاوم می شود و اجازه ورود نمی دهد. یعنی سرعت و زمان انتقال یک مفهوم به مردم در پذیرش آن توسط مردم بسیار تاثیرگذار است.» در این نوشته که با امضای «علیرضا معاف» انتشار یافته در توضیح حمایت رهبری طی یک سال و نیم گذشته و اعتقاد آنان به اشتباه بودن مذاکرات هسته ای به صراحت آمده است: «حاکم اسلامی هیچ گاه مردم را وادار به انتخاب یک مسیر نمی کند. بلکه با سعه صدر به آنان فرصت تجربه می دهد تا حتی اگر مسیر اشتباهی را برگزیده باشند با بصیرت کاملی که از گفتمان سازی های او حاصل شده، خود از آن مسیر برگردند.» و مثال پذیرش حکمیت توسط حضرت علی را ذکر می کنند: «امام علی با پذیرش حکمیت به مردم فرصت تجربه داد تا خود بفهمند با چه دشمن خبیث و عهدشکنی مذاکره می کردند.

دشمنی که در آستانه شکست قطعی بود و اتفاقا همین گونه هم شد. یعنی مردم به چشم خود آن سوی چهره معاویه را که همواره از سوی منافقین داخلی مثل اشعث، بزک می شد دیدند. چهره ای مملو از عهدشکنی و فریب و به فاصله کوتاهی پس از پذیرش حکمیت همان افرادی که حضرت را مجبور به قبول صلح کردند از کار خود پشیمان شدند.»

جان کلام دلواپسان اما جای دیگر است. آنان فرض را بر این گذاشته اند که عده ای سیاسیون و در این مورد مشخص رییس جمهوری مورد تایید ملت و مورد وثوق رهبری قصد تحمیل جام زهر به رهبری را دارند و اگر تاکنون به مذاکرات تن داده اند به خاطر این بوده که جامعه متوجه اشتباه بودن موضوع شود و حال که همه متوجه شده اند دیگر ضرورتی ندارد و درواقع برای ایشان نیز تعیین تکلیف می کنند: «سوال مهم این است که وقتی مردم به این شناخت و بصیرت بالا از دشمن رسیده اند آیا حاکم اسلامی باز هم به خاطر حفظ مصلحت جامعه اسلامی و جلوگیری از تفرقه، مجبور به پذیرش صلح است؟ علت پذیریش مذاکره برای صلح با دشمن همراهی نکردن بخشی از مردم و خواص بود و هدف از آن هم آگاه شدن مردم و جلوگیری از ایجاد تفرقه در جامعه اسلامی بود.

حال، زمانی که مردم در طول مذاکره و پیش از بستن قراردادی الزام آور به بصیرتی بالا در این باره رسیده اند دیگر پذیرش صلح و توافقی الزام آور که خطوط قرمز را هم زیر پا می گذارد چه وجهی دارد؟ صلحی که از قبل آن نه تنها تحریمی برداشته نمی شود بلکه امتیازات ذلت باری هم به دشمن داده می شود.»

به زبان ساده تر دلواپسان می گویند این مذاکرات برای این نبود که به توافق برسیم. برای این بود که به این واقعیت برسیم که توافق فایده ای ندارد و ذلت بار است و حالا که مردم فهمیده اند کافی است و توافق بی توافق و اگر هم دولت اصرار بر ادامه دارد رهبری مانع شود. از امروز تا چهل روز دیگر همه تیترها و تحلیل های دلواپسان و جوهر برنامه های صدا و سیمای پایداری درباره برنامه های هسته ای همین خواهد بود هرچند که روشن نیست اینان از کدام مردم سخن می گویند و حال به بصیرت رسیده اند؟

روزهای نفس گیر تا توافق هسته ای (1)

اگر چهار میلیون همفکر خودشان را می گویند که از این بصیرت برخوردار بودند که اگر نبودند به آقای سعید جلیلی رای نمی دادند. اگر دیگران را می گویند که اتفاقا بیش از پیش خواستار حصول توافق هسته ای تا 10 تیر 94 هستند چون نگاه آنان به زندگی از منظر توسعه و رفاه و آزادی است و چنانچه به هر دلیل این اتفاق نیفتد به حساب کارشکنی های دلواپسان داخلی و تندروهای آمریکایی و لابی های صهیونی می گذارند نه این که مذاکرات و تلاش برای اعتمادسازی امری عبث بوده است.

تحلیل گر اصول گرایان رادیکال مثال صلح حدیبیه و صلح امام حسن (ع) را به عمد نمی آورد چون بارها از جانب رییس جمهور روحانی به کار رفته و فرجام آن نیز مشخص است. بلکه توافق هسته ای را به قبول حکمیت توسط امام علی تشبیه می کنند تا آیت الله خامنه ای را از پذیرش آن بازدارند و به خطبه 125 نهج البلاغه استناد می کنند: «از من می پرسید که چرا من میان خود و آنان برای حکمیت، مدت تعیین کردم؟ من این کار را کردم تا نادان، خطای خود را بشناسد و دانا بر عقیده خود استوار بماند و این که شاید در این مدت، آشتی و صلح خدا کار امت را اصلاح کند و راه تحقیق و حقیقت باز باشد تا در جست و جوی حق شتاب نورزند و تسلیم اولین فکر گمراه کننده نشوند.»

دقت می کنید؟ از نگاه اینان جامعه دو دسته است: «اکثریت نادان» که لابد خطا کرد و به حسن روحانی رای داد تا پرونده هسته ای را به سامان رساند و ایران را از تحریم و کابوس جنگ و ادامه انزوا نجات دهد و «اقلیت دانا» که آنان اند و اگر در این دو سال فرصت مذاکره داده شد برای این بود که «نادان خطای خود را بشناسد و دانا بر عقیده خود استوار بماند» و حال که نادان (مردم امیدوار به حل و فصل مناقشه هسته ای) خطای خود را شناخته (بی سبب به دولت روحانی و تیم ظریف دل بسته) و دانا (که دلواپسان باشند) بر عقیده خود استوار مانده اند وقت آن است که قبل از «توافقات الزام آور و تن دادن به صلح» از این راه بازگردیم و به همان مسیری گام نهیم که در دوران سعید جلیلی می پیمودیم.

این که دو مثال مشهور تاریخی- صلح پیامبر (حدیبیه) و صلح امام حسن- را به عمد ذکر نمی کنند و دو مثال دیگر و نامربوط را می آورند از این روست. از نگاه اینان مذاکرات یک سال و نیم اخیر به قصد حصول به توافق نبوده که در این چهل روز منتظر فینال آن باشیم مثال می آورند: صحنه سازی برای روشن شدن حقیقت بوده و حال که حقیقت روشن شده دیگر نیاز به توافق نیست.

در قرآن کریم آمده است که ابراهیم پیامبر پس از آن که بت ها را شکست تبر را روی دوش بت بزرگ گذاشت و گفت: «بت ها را بت بزرگ شکسته! از آنها سوال کنید اگر سخن می گویند». [سوره انبیا- آیه 63].

در روایتی از امام ششم شیعیان نیز آمده که قصد ابراهیم از این جدل منطقی ارجاع مردم به درون شان و اصلاح فکر آنان بوده است. اما واقعا این دو چه ربطی دارند؟ مثال حکمیت را در چارچوب همان نگاه منفی و اصرار بر شبیه سازی های تاریخی مانند جنگ جمل شاید بتوان توجیه کرد اما مثال بت شکنی ابراهیم جز این که اصرار داشته باشند مردم نمی فهمیدند و خطا کردند و مذاکرات و اجازه گفت و گو برای این بود که به خطای خود واقف شوند چه ربطی به این بحث دارد؟ ابراهیم می خواسته بت پرستان را به ناتوانی بت ها در دفاع از خود واقف سازد. اکنون اما مگر صحبت از ناتوانی است؟ درباره عهدشکنی هم در هر صلحی چنین احتمالی وجود دارد. ضمن این که چند نکته دیگر هم درباره این مثال ها قابل یادآوری است:

اول این که هم امام خمینی رهبر فقید انقلاب اسلامی و هم رهبری کنونی جمهوری اسلامی بارها و بارها به مقایسه مردم ایران و مردم صدر اسلام پرداخته اند و بر این اساس جامعه کنونی را ستوده اند. چرا که پیامبر از این که مسلمانانی از جنگ خسته می شدند گله داشت و علی هم دید که در حضور او با خلفای دیگری بیعت کردند و مسلمانان و نه کافران با او سه جنگ راه انداختند.

امام حسن (ع) نیز تنها ماند و تن به صلح داد و امام حسین به دست کسانی کشته شد که خود را مسلمان تر از او می دانستند. امام خمینی اما هیچ گاه با پاسخ منفی مردم رو به رو نشد و 9 ماه پس از قبول پایان جنگی که قرار بود تا پیروزی نهایی ادامه یابد باشکوه تشییع شد. عبارت «جبهه شکر بر خاک می سایم» را رهبری تنها در پیام هایی که بعد از انتخابات صادر می کنند به کار می برند یعنی حضور مردم در انتخابات و انتخاب آنان موجب شکرگزاری ایشان می شود حال آن که اگر انتخاب خطا بوده باشد تا این حد ابراز خرسندی نمی کنند.

به یاد آوریم اولین کسی که تعبیر «حماسه» را برای دوم خرداد 76 به کار برد شخص آیت الله خامنه ای بود. (در پیامی که سوم خرداد 76 صادر شد). اگر مردم، نادانانی هستند که ره به خطا بر می گزینند و به آنان فرصت داده می شود تا از این خطا بازگردند چرا برای انتخاب کسی که این دلواپسان تا این حد با او مشکل دارند تعبیر «حماسه» به کار رفت و اکنون نیز بارها از شخص حسن روحانی حمایت شده است؟

نکته دوم این است که غنی سازی 20 یا 60 درصدی سوخت، خاک وطن و ناموس ما نیست که اگر به 4درصد تقلیل یابد عزت ما ملکوک شده باشد. نه بحث خاک مملکت در میان است نه عرض و نوامیس مردم و نه حتی حکومت و حاکمیت و قرار نیست حق حاکمیت ملی نقض شود. کما این که این گفتار هنگامی تحریر می شود که سخنان رهبری در مخالفت با اجازه مصاحبه بازرسان با دانشمندان هسته ای دریافت شد و این که گفته اند اجازه این کار را نمی دهم چون به بازجویی شبیه است.

بنابراین بحث حکمیت در میان نیست. اختلاف حضرت علی و امام حسن با معاویه بر سر حکومت و حاکمیت بر بخشی از سرزمین اسلامی بود. معاویه با حکم خلیفه سوم به ولایت شام رسید و زیر بار عزل خود توسط خلیفه بعد نرفت که سرکشی آشکار بود. اینها اما چه شباهتی با پرونده هسته ای دارند؟ موضوعی که کاملا مدرن و جدید است و هیچ سابقه تاریخی در گذشته ندارد.
 
خبرگزاری ایرنا: سردار محمد رضا نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی از تیم مذاکره کننده هسته ای ایران رضایت کامل دارند و نیز توقع دارند اعضای این تیم بر منافع و اصول اصلی نظام پافشاری کنند.

وی روز پنجشنبه طی گفت و گو با خبرنگاران در مشهد افزود: تهدیدهای آمریکا مفهوم اصلی خود را از دست داده و هیچیک از این تهدیدات واقعی نیست.

وی گفت: بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی و خواسته ملت ایران همه تحریمها باید یکجا و در روز توافق لغو شوند.

رییس سازمان بسیج مستضعفین افزود: خطوط قرمز نظام توسط رهبری تبیین می شوند، باید نظارتها طبق قواعد بین المللی باشد و هیچ نظارتی بالاتر از آن پذیرفته نیست.

وی ادامه داد: باید توافقنامه جنبه برگشت پذیری داشته باشد تا اگر قواعد زیر پا گذاشته شد و طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد بتوانیم توافقنامه را لغو کنیم.

سردار نقدی گفت: تنها در صورتی توافقنامه را می پذیریم که اصول و قواعد به صورت کامل در آن رعایت شود.
 
 
خبرگزاری مهر: وزیران امور خارجه ایران و یونان در آتن درباره ارائه تسهیلات در بخش روادید، برقراری پرواز مستقیم تهران و آتن و توسعه تبادلات اقتصادی گفتگو کردند.

در این دیدار، محمدجواد ظریف با اشاره به ظرفیت های متنوع ایران در بخش انرژی به ویژه در بخش نفت و پتروشیمی گفت: در بخش اقتصادی مناسبات دو کشور از سطح قابل قبول و رضایتی برخوردار نیست و باید تلاش کرد تا مناسبات اقتصادی هم به سطح مناسبات سیاسی میان ایران و یونان برسد.

در این دیدار، همچنین «نیکوس کوجیاس» وزیر امور خارجه یونان هم با ابراز علاقه‌مندی برای توسعه همکاری های دوجانبه با ایران در همه زمینه‌ها اظهار داشت: ایران کشوری کلیدی برای برقرای امنیت منطقه ای، فرامنطقه ای و جهانی است و این اراده در دو طرف وجود دارد تا روابط خود را در زمینه‌های مورد علاقه گسترش دهند.

بررسی آخرین شرایط و بحران‌ها در منطقه خاورمیانه و عزم جدی برای مبارزه با رشد تروریسم در منطقه از دیگر مباحث گفتگوهای دو طرف بود.پیش از این دیدار، دو طرف حدود نیم ساعت پشت درهای بسته به صورت دو جانبه گفتکو کردند .شرکت در نشست مشترک مطبوعاتی آخرین برنامه محمدجواد ظریف در وزارت امور خارجه یونان بود.

در این نشست مطبوعاتی، وزیر خارجه یونان در پاسخ به سوالی درباره سفر اخیر نخست وزیر یونان به مسکو و گفتگو با روسیه درباره انرژی و نظر یونان درباره همکاری در بخش انرژی با ایران گفت: ایران یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر نفت و گاز در جهان است و با نیازی که به انرژی داریم، ایران می‌تواند منبع مطمئنی برای تامین انرژی ما باشد .

وی افزود: یونان هم ظرفیت های بی‌نظیری در بخش حمل و نقل دریایی و نفت و گاز دارد و ما می‌توانیم با توجه به اینکه یونان گذرگاه انتقال انرژی به اروپاست، در این بخش همکاری کنیم .نیکوس کوجیاس تصریح کرد: ما از همکاری ها با ایران در بخش انرژی استقبال می‌کنیم .

ایران در پرونده هسته‌ای مرعوب نمی‌شود/ طرف مقابل واقع‌بین باشد

وزیر امور خارجه کشورمان نیز دراین نشست خبری تأکید کرد: ایران در پرونده هسته ای با پشتوانه چندین هزار سال سابقه تاریخی، مرعوب نخواهد شد.

ظریف افزود: جمهوری اسلامی ایران مواضع خود را در بحث هسته ای با شفافیت اعلام کرده و طرف مقابل باید در این باره تصمیم‌گیری کند.وی ادامه داد: من امیدوارم ما ظرف یک بازه زمانی معقول، به یک نتیجه نهایی دست یابیم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: برای این کار، کشورهای طرف مذاکره باید واقع‌بین باشند، آنها باید واقعیت را ببینند نه این که دچار توهم باشند.ظریف با تاکید بر اینکه ایران نمی تواند هیچ راه حل غیر محترمانه‌ای را بپذیرد، گفت: تفاهم لوزان مسیر را مشخص کرد؛ اگر طرف مقابل به آن احترام بگذارد و از برداشت های خاص دست بردارد، به نتیجه می‌رسیم.وی در عین حال خاطرنشان کرد: اگر طرف مقابل بر زیاده‌خواهی پافشاری کند، کار دشوار خواهد بود.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: ما فقط می‌توانیم توافقاتی را داشته باشیم که در آن، دو طرف بتوانند مدعی شوند که به نتایج مثبت دست یافته اند؛ یا باید با هم پیروز شد، یا باید با هم باخت.ظریف تأکید کرد: ایران مواضع خود را شفاف اعلام کرده و بر این اساس، اگر توافقی شکل بگیرد، پایبند خواهد بود.
 
 
خبرگزاری ایرنا: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ابراز خوشبینی کرد که با حل جزییات فنی بیانیه سوئیس، به توافق جامع هسته ای با ایران دست خواهند یافت.

جف راتک از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در گفت و گو با خبرنگاران در واشنگتن گفت: کشورهای عضو گروه 1+5 به توافق جامع هسته ای با جمهوری اسلامی ایران در تاریخ تعیین شده اتفاق نظر دارند و چارچوب توافق نیز در لوزان سوئیس بدست آمده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 در لوزان سوئیس به برداشت مشترکی از چارچوب توافق رسیده اند و در حال حاضر گفت و گوها برای تکمیل جزییات و عناصر فنی توافق ادامه دارد.

این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: دستیابی به توافق نهایی هسته ای با ایران مستلزم تکمیل جزییات مورد بحث است و انتظار می رود گام های آخر مذاکرات بدون وقفه تا رسیدن به توافق نهایی ادامه یابد.

راتک گفت: جان کری وزیر امور خارجه در تداوم گفت و گوهای هسته ای با ایران، روز جمعه - فردا - به ژنو می روند تا با همتای ایرانی خود گفت و گو کند.

وی هدف اصلی دیدار کری و ظریف را در ژنو رایزنی برای پیشبرد مذاکرات و مطرح کردن مسائل کلیدی به عنوان کرد و افزود: این دیدارها در دستیابی به توافق نهایی در مهلت تعیین شده پایان ماه ژوئن - 10 تیر- مهم، کارآمد و با ارزش است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سووال خبرنگاری در مورد مواضع متفاوت فرانسه نسبت به دیگر اعضای مذاکره کننده عضو گروه 1+5 گفت: همه اعضای 1+5 برای دستیابی به توافق نهایی تا پایان ماه ژوئن - 10 تیر - به صورت همگام در تلاش هستند و در صورت حسن نیت طرفین می توان به امضا توافق هسته ای امید داشت.
 
  
خبرگزاری ایرنا:  'دیلی تلگراف' استرالیا روز پنجشنبه با بررسی مناسبات تهران – کانبرا و مذاکرات فروردین ماه 'جولی بیشاپ' وزیر خارجه این کشور در تهران پس از تفاهم لوزان، نوشت: اگرچه تفاهم لوزان نهایی نشده است، اما مذاکرات، موفقیت ایران را نشان می دهد. ایران توانست موضع اساسی آمریکا را تغییر دهد.

تارنمای دیلی تلگراف استرالیا در مقاله ای، سفر آخرین روزهای فروردین ماه 'جولی بیشاپ' وزیر امور خارجه این کشور به ایران را پیام آشکار گذار ایران به سمت روابط بیشتر بین المللی دانست و نوشت: بیشاپ نخستین مقام بلندپایه غربی بود که پس از تفاهم هسته ای ایران و غرب به تهران سفر کرد.

در این مقاله که به قلم مایکل دانبی نوشته شده، آمده است: تفاهم نهایی نشده لوزان، موفقیت ایران را نشان می دهد. ایران توانست موضع اساسی آمریکا از جلوگیری از ظرفیت هسته ای خود را به محدود کردن آن تغییر دهد.

به نوشته دیلی تلگراف، 'ایران مذاکره کنندگان آمریکایی را متقاعد کرد نیازی به از بین بردن هیچ زیرساخت هسته ای نیست. در مقابل، بازرسی های بین المللی تنها چیزی است که عدم دستیابی ایران به بمب هسته ای را مورد تایید قرار می دهند'.

در ادامه این مقاله آمده است: با این وجود هم وزیر امور خارجه ایران و هم آیت الله خامنه ای، اصرار دارند بازرسی نامحدود از تجهیزات هسته ای امکان ندارد.

ایران بارها اعلام کرده است در عین حال که آمادگی دارد همکاری های خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازرسی بیشتر از تاسیسات هسته ای اش را افزایش دهد، مخالف آن است که بازرسان از مراکز نظامی و غیرهسته ای بازدید کنند.

نویسنده مقاله که نماینده پارلمان استرالیا است در ادامه نوشت: کشورهای غربی از هم اکنون در صفی که برای دوران پس از لغو تحریم ها بسته شده است به یکدیگر تنه می زنند و دیپلمات های غربی از جمله بیشاپ تلاش هایی برای تغییر در نگرش نسبت به ایران انجام داده اند.

وی نوشت: بیشاپ نیز در تهران و در دیدار با همتای ایرانی خود در مورد اشتیاق استرالیا برای امضای تفاهم نامه بازگشت پناهجویان گفتگو کرد. وی همچنین خواستار امضای توافقنامه تبادلات اطلاعات امنیتی بود.


 
 
روزنامه کیهان نوشت: میان دو موضع اخیر رئیس‌جمهور تناقض دیده می‌شود و چون جمع نقیضین محال است، لاجرم یکی از همین دو موضع را باید پذیرفت.

رئیس‌جمهور روز سه‌شنبه در سفر به غرب تهران گفت: مردم می‌دانند که با شعار و ادای جملات تند مشکلات جامعه و کشور حل و فصل نمی‌شود.

روحانی با اشاره به اینکه مردم ایران در 24 خرداد 92 به دنیا اعلام کردند که چهره ملت ما چهره صلح، عدالت و همزیستی با مردم جهان است، گفت: ما مصمم هستیم تا مشکلات را با جهان با منطق، استدلال و مذاکره به حل و فصل نهایی برسانیم. مردم ما با صدای بلند و رفتار مستحکم خود به همه جهانیان اعلام می‌کنند که دوران خشونت و افراطی‌گری به سر آمده و همه باید با منطق، استدلال و تدبیر راه آینده را که راه توسعه است طی کنیم.

وی گفت: دولت یازدهم با تیم مذاکراتی قوی در صحنه جهانی هر روز گام‌های جدیدی را برای احقاق حقوق ملت ایران برمی‌دارد. با این وجود اقلیت بسیار کوچکی که بلندگوهای بزرگ را از دیگران عاریه کرده‌اند اکثریت قاطع ملت ایران پشتیبان مسیر صلح و آشتی و مسیر تعامل سازنده با جهان هستند.

این اظهارات در حالی است که رئیس‌جمهور روز یکشنبه در کنگره ملی تجلیل از ایثارگران به مناسبت سالگرد آزادسازی خرمشهر گفته بود:خرمشهر، نفت و اقتصاد ما توسط عفلقیان و توسط 5+1 اشغال شده و ما این خرمشهرها را آزاد خواهیم کرد.

بدین ترتیب معلوم نیست چگونه می‌توان از «صلح، آشتی و منطق» با «اشغالگران عفلقی» سخن گفت حال آن که بنیاد اشغالگری و تعدی، بی‌منطقی و دشمنی با صلح است و بر همین سیاق معلوم نیست چرا که آقای روحانی اصرار دارد برخی نگرانی‌های جدی درباره انحراف روند مذاکرات را به جنگ‌طلبی و تقابل‌طلبی اقلیت در برابر صلح‌طلبی و آشتی‌طلبی ملت ایران نسبت دهد؟ همچنان که روشن نیست آیا کاربست ادبیات صلح و آشتی با اشغالگران ادبیات به جایی است؟

یادآور می‌شود رهبر معظم انقلاب چندین‌بار به درستی تصریح کردند که چند کشور غربی مستکبر و زورگو و زیاده‌خواه، جامعه جهانی نیستند- همان کشورهایی که آقای روحانی به عنوان اشغالگر عفلقی نام می‌برد- بنابراین تقسیم ملت ایران به دو طیف طرفدار «تعامل» یا «تقابل با جهان»، تقسیم‌بندی غیرواقعی است که ضمن ایجاد سوءتفاهم در داخل می‌تواند آب به آسیاب دشمن بریزد و او را از واقعیت «تعدی‌گری» و زیاده‌خواهی تبرئه کرده به عنوان «طرفدار عقلانیت و منطق و تعامل و صلح و آشتی» جا بزند. به عبارت دیگر چند رژیم خاصه غربی و آمریکا، یا اشغالگر عفلقی هستند که زبان مسالمت و آشتی و صلح و منطق و مذاکره نمی‌فهمند و یا این زبان را می‌فهمند که در آن صورت عفلقی و اشغالگر نیستند.

html>
/ 0 نظر / 73 بازدید