مذاکرات ایران و 1+5 تمدید شد

فردای توافق از نگاه آیت الله هاشمی
 
پایگاه خبری انتخاب: آیت الله هاشمی رفسنجانی دربخشی از گفتگوی خود با پایگاه خبری فرامنطقه‌ای العهد وابسته به حزب‌الله لبنان در ارتباط با نتایج حاصل از توافق هسته ای ایران با 1+5 گفت: روابط خارجی ما گره های بی ربطی خورده که باید باز شود.

سؤال در رابطه با فتوایی است که رهبر انقلاب اسلامی در رابطه با تحریم سلاح هسته ای دادند وکلاً نظر جمهوری اسلامی ایران در رابطه با تولید سلاح هسته ای در منطقه و در جهان چیست؟به خصوص که ما حالا شاهد هستیم رژیم صهیونیستی یکی از بزرگ ترین زرادخانه های تولید سلاح هسته ای را دارد؟

ما تابع همان فتوای رهبری هستیم؛ ایشان فتوا داده اند وفتوای ایشان منتشر شده و همه هم می دانند.

به نظر شما توافق احتمالی هسته ای؛ چه تاثیری بر وضعیت اقتصادی واجتماعی و مسائل داخل ایران ومسائل منطقه خواهد گذاشت؟

در هر دو مورد تاثیرش مثبت است؛ اولا در ایران وضعمان به حالت عادی برمیگردد؛ ما در حالت عادی مشکلی در کشور نداریم؛ منابع زیادی در کشور هست که در ارتباط با همکاری های خارجی می توانیم هم بهتر نقد کنیم؛ هم بهتر بفروشیم؛ وتکنولوژی های جدیدی لازم داریم که به فرض می توانیم آنها را بیاوریم؛ روابط تجاری مان تقویت می شود؛ تولیدمان خیلی بالا می رود؛ ما الان تقریبا 40 تا 50 درصد ظرفیت تولید نقد سرمایه گذاری شده مان راکد است.

یک دفعه تجارتمان چند برابر وتقویت می شود؛ وارتباطات جهانی ما تقویت می شود البته ممکن است از لحاظ اقتصادی خیلی زود وفوری از فردا نتیجه ندهد؛ ولی از لحاظ روانی مثبت است چون همین حالت روانی خودش یک مانعی است واین اصلاح می شود. خیلی از جاها آماده سرمایه گذاری هستند؛ مخصوصا ایرانیان خارج مایل هستند که به ایران بیایند؛ ماهم ظرفیت بسیار بالایی برای سرمایه گذاری داریم؛ فقط زیر مجموعه پتروشیمی ایران کافیست که یک تمدن بزرگی در سواحل خلیج فارس ایجاد کند؛ نیروهای تحصیلکرده فراوانی داریم که زمینه کار برای آنها فراهم می شود.

در خارج هم که روابط عادی شود زندگی راحت تر می شود وایرانیان در داخل وخارج احساس امنیت می کنند؛ در مجموع فکر میکنم بسیار مفید است؛ در منطقه هم اگر این حالت با ما نباشد اینجوری علیه ایران شیطنت نمی شود؛ در جنگ عراق علیه ایران ثابت کردیم آنهایی که آنقدر به صدام کمک کرده بودند؛ بعد از جنگ آنها را عفو کردیم وگفتیم:  مضی ما مضی و نادیده گرفتیم و روابطمان حسنه شده بود.

کویت که توسط یک کشور عربی مثل عراق اشغال شده بود بسیاری از شهروندانش نقطه امن آنها ایران بود و حتی با ماشین هایشان می آمدند ایران؛ ماشین هایشان را می فروختند ؛ وزندگی می کردند و هر وقت می خواستند می رفتند و اصلاً برایشان مشکلی ایجاد نمی‌شد؛ واین خیلی طولانی بود ومن فکر می کنم که این یک گره بی ربطی است که در روابط خورده و این گره باید باز شود.

 
پیش‌ بینی واکنش مردم به شکست مذاکرات
 
صادق زیباکلام در روزنامه اعتماد نوشت: روزهای تاریخی حساسی را می‌گذرانیم. این حساسیت برای مردم ایران تا حدی بالاست که انگار خودشان هم پا به پای تیم مذاکره‌کننده، پشت میز مذاکره نشسته‌اند و از خستگی آنها خسته می‌شوند و با نگرانی آنها نگران. اما هیچ‌وقت ناامید و سرخورده نمی‌شوند.

مردم به خوبی می‌دانند تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای دولت یازدهم آنقدر ادامه می‌دهد تا به منافع و خواست ملی برسد. بدون شک اجتماع ایران قدردان تلاش‌های خستگی‌ناپذیر و صدها ساعت مذاکرات محمدجواد ظریف، سیدعباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی با طرف‌های غربی است و درک درستی از روند مذاکرات دارد تا جایی که حتی اگر این افراد پس از این همه دوندگی و گفت‌وگو با مقامات کشورها، به حاصل دلخواه نرسند و خواست ملت ایران نصیب‌شان نشود، باز هم محال است از حمایت تیم مذاکره‌‌کننده هسته‌ای ایران دست بردارند و عقب بکشند. هر بار که تیم کنونی هسته‌ای پای میز مذاکره رفته و برگشته، این نکته به خوبی از سمت مردم نشان داده شده که تلاش‌های خستگی‌ناپذیر مذاکره‌کنندگان، صدها ساعت گفت‌وگو با مقامات و پایمردی آنها را به خوبی می‌بینند و از روند مذاکرات هسته‌ای درک درستی دارند.

این حمایت و همبستگی ملی را حتی با وجود شکست بارها و بارها دیده‌ایم؛ همان شبی که تیم‌ملی فوتبال ایران مقابل تیم کشور آرژانتین مردانه مسابقه داد و شکست خورد، شبی بود که مردم به خیابان‌ها ریختند و با شادی و سرور از تلاش تیم‌ملی حمایت کردند. جشن و شادی آن شب مردم در خیابان‌ها نشان داد، معیار محبوب شدن یک تیم برای ملتش فقط باخت و برد آن تیم نیست. بلکه تلاش و پایمردی آنهاست.

مردم تلاش بازیکنان فوتبال را در آن ٩٠ دقیقه مقابل آرژانتین دیده بودند و برای همین از آنها حمایت کردند. حالا حمایت و پشتیبانی مردم از تیم مذاکره‌کننده ظریف هم به همین شکل است. شکست در مذاکرات هسته‌ای اگرچه برای مردم ایران تلخ و سنگین خواهد بود، اما با اعتمادی که به تیم مذاکره‌کننده دارند، همچنان به حمایت و پشتیبانی‌ها ادامه می‌دهند.

حمایت و اعتمادی که می‌توان در شبکه‌های اجتماعی و گپ و گفت‌های روزمره مردم در این روزها نسبت به طرف مذاکره‌کننده ایرانی دید؛ برداشت مردم از اقدامات مردان مذاکرات ایران این است که آنها آنقدر به تلاش‌ها ادامه می‌دهند تا به نتیجه برسند؛ مردانی که به لحاظ ملی و اخلاقی هرکاری برای ملت ایران می‌کنند.

همین اعتقاد مردم باعث می‌شود، حتی اگر توافق با شکست مواجه شود، مردم آن را به پای تیم مذاکره‌کننده ننویسند. تمام مدتی که مردان هسته‌ای ما با مرارت و پایمردی پشت میز مذاکره نشستند، مردم ایران با خوشبینی اخبار را دنبال می‌کردند و به پایان خوش آن امیدوار بودند. تصور غلطی است که فکر کنیم ثابت قدم بودن تیم هسته‌ای روحانی از چشم مردم پوشیده می‌ماند. مردم به این تیم ایمان دارند و از تمام قدم‌هایی که در این مدت ٢٠ماهه، در راه لغو تحریم‌ها برداشتند، حمایت کردند؛ حمایتی که هیچگاه از تیم مذاکره‌کننده دولت سابق صورت نمی‌گرفت.

حتی مردم خوب می‌دانند اگر این تلاش و ممارستی که تیم ظریف در راه مذاکرات هسته‌ای انجام داد، تیم قبلی انجام داده بود شاید در همان دوران ما به نتیجه دلخواه رسیده بودیم. مردم نقش‌های قهرمان‌مابانه‌ای که تیم قبلی بازی می‌کردند را با هوشیاری می‌دیدند؛ نقش‌هایی که با وجود کم‌کاری‌ها و ضعف‌هایی که در عملکرد مذاکرات داشتند، اما در مصاحبه‌های مطبوعاتی با ژست قهرمانانه‌ای ظاهر می‌شدند که ما مقابل غربی‌ها ایستاده‌ایم.

مصاحبه‌ها و نطق‌هایی که بارها با هدف بهره‌وری‌های سیاسی اتفاق می‌افتاد، در حالی که ما هیچ‌وقت ندیدیم تیم ظریف در هیچ‌کدام از نطق‌ها و مصاحبه‌های خبری از مذاکرات هسته‌ای بهره‌وری و استفاده سیاسی کند و یا بخواهد با قهرمان‌پروری تصویر دیگری از خود برای مردم به جای بگذارد.

این روزها از میان بحث‌های مردم در زندگی روزمره و همین‌طور در فضای مجازی می‌توانیم ببینیم که آگاهی سیاسی مردم ایران تا حدی بالاست که با دیدن همین تفاوت‌ها به تیم مذاکره‌کننده دولت روحانی اعتماد دارند؛ اعتمادی راسخ که حتی با شکست توافق هم از دست نخواهد رفت. اگر مذاکرات به نتیجه نرسد باز هم مردم، تیم مذاکره‌کننده روحانی را وفادار و ثابت‌قدم می‌دانند و از آنها حمایت می‌کنند.

مردم خوب می‌دانند که این تلاش و پایمردی، حتی اگر نتیجه مثبت نداشته باشد، برای حفظ منافع آن ها بوده و همین برای مردمی که سال‌های اخیر، مدیرانی متفاوت دیده‌اند قابل تقدیر و پراهمیت است.

فارغ از نتیجه مذاکرات و هر اتفاقی که بیفتد، تیم مذاکره‌کننده و زحمات‌شان برای مردم نادیده‌گرفتنی نیست و همین کافی است. همدلی و هم‌بستگی در چنین شرایطی معنا پیدا می‌کند و نشان می‌دهد تا وقتی اعتماد و هم‌دلی میان مردم و مدیران باشد، اتفاق‌های خوب هم راحت‌تر به دست می‌آیند.
 
زیباکلام: توافق، عصای موسی نیست!
 
صادق زیباکلام در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: توافق هسته‌ای، عصای موسی کلیم‌الله نیست که به اقتصاد ایران خورده و معجزه کند!

 تورم را کاهش دهد، ارزانی به بار بیاورد، کسب و کار را از رکود به در آورد، برای شش میلیون بیکار شغل ایجاد کند، رشد اقتصادی را به عدد دست‌نیافتنی هشت درصد برساند، باران و رحمت الهی را بر دشت‌های از خشکی تاول‌زده آن جاری کند و بالاخره و بالاتر از همه، فساد مزمن ساختار اداری را برطرف کند.

همچنین این توافق قرار نیست روابط ما با برخی همسایگان را بلافاصله دوستانه کند یا خاورمیانه‌ای عاری از تسلیحات هسته‌ای ایجاد کند. اگرچه مخالفان توافق و تندروها، این نسبت نادرست را به دولت یازدهم و حامیان توافق هسته‌ای داده‌اند که آنها معتقدند، پس از توافق، ایران یک‌شبه گلستان خواهد شد، اما باید با تأکید و صدای بلند گفت: هیچ طرف‌دار توافقی دچار این تصور باطل، وهم و گمان نیست که اگر امروز توافق صورت بگیرد، از فردا همه‌چیز دگرگون شده و تغییر خواهد کرد.

اصلاح اقتصاد، سیاست، جامعه، خاورمیانه، بهبود روابط با برخی همسایگان و دنیا، همه و همه به درپیش‌گرفتن سیاست‌های عقلانی و بهینه نیاز دارد. اگر اصراری بر مذاکرات و رسیدن به توافق هسته‌ای مطلوب وجود دارد، به این دلیل بوده که چرا کشور باید به دلیل تحریم‌ها و برخی جنبه‌های دیگر فعالیت هسته‌ای، مشکلاتی داشته باشد. چرا کالایی که در بازار جهانی هزار تومان قیمت دارد، به واسطه تحریم‌های ظالمانه و سوءمدیریت دولت‌های نهم و دهم، در ایران هزاروسیصد تومان قیمت داشته باشد.

اصرار بر رسیدن به توافق خوب با غرب به آن دلیل بوده که یک‌سری آسیب‌ها و سنگ‌هایی که تحریم‌ها به پای اقتصاد کشور بسته‌اند، باز شوند و ما و اقتصادمان در شرایطی طبیعی و نرمال قرار بگیریم.

این توافق در حقیقت، به‌مثابه بازشدن آن سنگ از پای اقتصاد ملی و رفع سایر موانعی است که تحریم‌ها به ایران تحمیل کرده است. باز هم با صدای بلند باید گفت تازه پس از بازشدن آن سنگ از پای اقتصاد و رفع سایر موانع داخلی است که ما در شرایط برابر با سایر کشورها قرار می‌گیریم.

تأیید برنامه جامع اقدام مشترک صرفا به معنای آن است که کالایی که تا دیروز حداقل ٣٠ درصد گران‌تر به دست ایرانیان می‌رسید حالا به همان قیمت جهانی به دستمان می‌رسد. رسیدن به توافق به‌هیچ‌‌روی به معنای آن نبوده و نیست که آن کالا مجانی یا نصف قیمت به ایران برسد.

درعین‌حال این توافق، یک نقطه عطف تاریخی است؛ نه فقط برای ایران، بلکه برای کل جهان. بسیاری از مفسران غربی از هم‌اکنون این توافق را یکی از بزرگ‌ترین، پیچیده‌ترین و درعین‌حال موفقیت‌آمیزترین مذاکرات بعد از جنگ جهانی دوم می‌دانند.

کمتر تحولی بوده که ظرف بیش از ٧٠ سالی که از پایان جنگ جهانی دوم می‌گذرد، این میزان مذاکرات برای حل‌وفصل آن صورت گرفته و این همه کشور برای به‌نتیجه‌رسیدن آن، بیش از یک دهه تلاش کرده باشند. بی‌تردید آثار بلندمدت این توافق تاریخی، هم برای ایران هم برای خاورمیانه و جهان حائز اهمیت است.

توافق هسته‌ای در سطح جهانی نشان داد که اگر نیت واقعی حل‌وفصل مناقشه‌ای وجود داشته باشد و اگر طرفین حاضر شوند ملاحظات و دغدغه‌های طرف مقابل را نیز در نظر بگیرند و صرفا بر روی منافع یک‌طرفه نایستند، امکان دستیابی به نتیجه برای بسیاری از موضوعات وجود دارد.

 از مدل مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی می‌توان استفاده کرد و دست‌کم تلاش کرد تا برخی بحران‌های جهانی را حل و فصل کرد. در مورد خاورمیانه هم تأثیر توافق کم نخواهد بود. سخنی به اغراق نرفته اگر گفته شود توافق هسته‌ای با ایران ممکن است نقشه سیاسی خاورمیانه را تغییر دهد.

 الگوی یارگیری در خاورمیانه حداقل ظرف ٣۶ سال گذشته به این صورت بوده که یک‌سری از کشورها به واسطه دشمنی و اختلافات میان تهران و واشنگتن، کمابیش به دلخواه غربی‌ها موضع‌گیری کرده‌اند. تصور آنان این بوده که دشمنی غرب با ایران عامل تعیین‌کننده برای قدرت‌های فرامنطقه‌ای است.

 بنابراین هم در رابطه با کشور خودمان و هم در سطح منطقه، دشمنی غرب با ایران عامل تصمیم‌گیری و یارگیری سیاسی برای آنها بوده است. اگرچه که بنا نیست مناسبات میان ایران و غرب به‌دنبال توافق هسته‌ای یک‌شبه تغییر کند اما بعید به‌نظر می‌رسد که روال گذشته همچنان در خاورمیانه تعیین تکلیف کند.

بسیاری از کشورهای منطقه بعد از این صرفا به اتکای دشمنی تعریف‌شده میان ایران و غرب نمی‌توانند تعیین سیاست کنند. اما بیشترین تأثیر بلندمدت توافق تاریخی در داخل جامعه خودمان رخ خواهد نمود.

تاکنون مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در روابط میان ما و غرب، تضاد و تنش بوده است. کمتر واقعه و تحولی را در منطقه می‌توان سراغ گرفت که رگه‌هایی از تیرگی روابط ایران و ایالات متحده بر آن تأثیرگذار نبوده باشد. اگر بتوانیم پیرامون اختلافات دشوار و پیچیده هسته‌ای با آمریکا به توافق برسیم آیا امکان‌پذیر نیست در حوزه‌های دیگر هم بتوان به آمریکا توافق کرد؟
دلواپسان مجلس «دل آرام» شدند
 
دلواپسان درطول دو سال اخیر با تمام توان و با همه ظرفیت‌های رسانه‌ای خود مذاکرات هسته‌ای با قدرتهای جهانی را اقدامی ذلیلانه و توافق حاصل از آن را غیر قابل قبول می‌دانستند و تلاش داشتند که حرکت امید بخش تیم هسته ای را در این مسیر کم اثر و کم فروغ جلوه دهند.
 
خبرگزاری ایسنا: یک دهه ماراتن هسته‌ای، روزهای پایانی خود را سپری می‌کند و همه نگاهها در دنیا به مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی بر سر پرونده هسته‌ای ایران معطوف شده است.

به گمان کارشناسان بین‌المللی در صورت توافق هسته‌ای موازنه قدرت در منطقه به طور کامل تغییر می‌کند و این تنها شمه‌ای از اهمیت بالای مذاکرات و نتیجه‌ی آن برای دنیاست.

مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 در طول بیش از یک دهه فراز و فرودهای فراوانی داشت؛ از کشیده شدن پرونده هسته‌ای به شورای امنیت و شیطنت منافقین گروهک مجاهدین خلق در پرونده هسته‌ای ایران تا توافق تهران و گفت‌وگوهای فشرده سالهای اخیر از بغداد تا قزاقستان و از وین تا نیویورک همه و همه گواهی بر فشردگی و سختی مسیر دستیابی به حق صلح آمیز و فناوری پیشرفته هسته‌ای برای کشورمان است.

در این مسیر مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن همواره صداها و پیامهای مختلفی را به تیم مذاکره کننده هسته‌یی مخابره می‌کردند که نشان از نگاه ویژه مجلس و مجلسیان به مذاکرات هسته‌ای دارد.

در دوره‌ی جدید و در دولت تدبیر و امید و با تغییر تیم مذاکره کننده از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه و ریل گذاری مسیر مذاکرات و توافقات از سوی رهبری همواره شاهد امید برای حل مساله‌ی هسته‌ای بودیم و در این میان دلواپسی‌هایی نیز از سوی جریان‌هایی خاص مطرح شد که پس از توافق‌نامه‌ی اقدام مشترک و توافق اولیه ایران با گروه 1+5 در ژنو سوئیس این دلواپسی‌ها به اوج خود رسید و جریانی جدید در مقابل تیم مذاکره کننده هسته‌ای متولد شد.

دلواپسان درطول دو سال اخیر با تمام توان و با همه ظرفیت‌های رسانه‌ای خود مذاکرات هسته‌ای با قدرتهای جهانی را اقدامی ذلیلانه و توافق حاصل از آن را غیر قابل قبول می‌دانستند و تلاش داشتند که حرکت امید بخش تیم هسته ای را در این مسیر کم اثر و کم فروغ جلوه دهند.

اما از سوی دیگر مقام معظم رهبری در طول یک سال و نیم گذشته با رهنمودهای خود مسیر این مشکلات را مشخص و رویکرد تیم هسته‌ای را در مذاکرات تبیین و تعیین نموده‌اند و در ماههای اخیر و با شدت گرفتن مذاکرات، حمایت‌های رهبری قوت بیشتری گرفت و در بیانات مهم خود فرمان ماندگاری را به تیم هسته‌ای مخابره کردند:

"ما مخالف با حرکت‌های صحیح و منطقی دیپلماسی نیستیم بنده معتقد به همان چیزی هستم که سالها پیش اسم گذاری شد. یعنی نرمش قهرمانانه و نرمش در یک جاهایی بسیار لازم است. بسیار خوب است، عیبی ندارد." (دیدار رهبری با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سالروز ولادت امام رضا).

این فرمان رهبری برای توسعه ارتباطات بین‌المللی و پیدا کردن راه حلی مقتدرانه برای مساله هسته‌ای بعدها در سخنرانی‌های دیگر ایشان به اشکال مختلف مطرح شد که یکی از تعیین کننده‌ترین آنها دردیدار با مسئولان وزارت خارجه و سفرا و روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در خارج از کشور با رهبری در سال 93 بود که ایشان فرمودند: "استفاده به موقع و به جا از انعطاف و اقتدار نرمش قهرمانانه است که صلح امام حسن پرشکوه‌ترین نمونه تاریخی آن به شمار می‌رود. نرمش قهرمانانه برخلاف برخی تفاسیر معنای واضحی دارد و اگر کسی قدرت داشته باشد اما انعطاف لازم را در جای خود نداشته باشد قطعا شکست می‌خورد."

اما با وجود همه این تاکیدات در برخی مواقع صحبت‌هایی از برخی افراد شنیده می‌شد که نسبت‌های غلط به تیم مذاکره کننده می‌دادند؛ این در حالی است که رهبری در روز ملی مبارزه با استکبار در دیدار با دانش‌آموزان و دانشجویان تاکید کردند:

" هیچ کس نباید این مجموعه مذاکره کنندگان ما را با مجموعه آمریکا یا همان شش دولت به اصطلاح 1+5 سازشکار بداند و این غلط است و نباید ماموری را که مسئول یک کاریست و مسئول یک فرآیند است مورد تضعیف یا توهین یا بعضی تعبیراتی که گاهی شنیده می‌شود قرار دهیم و بگوییم اینها سازشکارند، کار سختی است که بر عهده‌ی اینهاست و اینها ماموران دولت جمهوری اسلامی و بچه‌های انقلابند".

در این میان باز هم مسیر مذاکرات هموار و ناهموار، سخت و سهل با برخی اظهارنظرهای نسنجیده در داخل کشور همراه بود.

حال در آستانه تعیین تکلیف پرونده هسته‌ای در مذاکرات فشرده وین نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با ایسنا و پس از سخنرانی تاریخی رهبری در ششمین روز ماه مبارک رمضان و در دیدار با مسئولان نظام که تیم مذاکره کننده هسته‌ای را امین ، غیور، شجاع و متدین دانستند و پس از تصویب قاطع طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای از سوی مجلس این گونه تیم مذاکره کننده هسته‌ای ونتیجه مذاکرات را مورد خطاب خود قرار دادند:

حامد قادر مرزی نماینده قروه: به تیم مذاکره کننده هسته‌ای اعتقاد دارم، معتقدم بیش از هرکس دیگری توان پیشبرد اهداف را دارند.

محمد سلیمانی نماینده تهران:
خدا نکند در مسیر لوزان پیش برویم .

کوچک زاده، نماینده تهران: نمی‌دانم در مورد تیم مذاکره کننده صحبتی نمی‌کنم اما وقتی با گرگ طرف می‌شویم شاید باید نگران باشیم.

ابراهیم کارخانه‌ای، نماینده همدان: وقتی آن کلمات پرمحتوا از سوی رهبری در مورد تیم مذاکره کننده گفته می‌شود حرفی برای ما باقی نمی‌ماند.

دخیل عباس زارع‌زاده، نماینده مهریز: ما به توافقی که می‌رسیم مطمئن و معتقد هستیم.

ناصرسودانی، نماینده اهواز: تیم مذاکره کننده هسته‌ای فرزندان ملت هستند و از حقوق ملت به خوبی دفاع می‌کنند.

موسی احمدی، نماینده دیر و کنگان : مذاکره کنندگان هسته‌ای مورد اعتماد رهبری‌اند و ما چیزی به عنوان تخطی از چارچوب‌ها از سوی آنها ندیده‌ایم و عزم جدی مذاکره کنندگان برای یک توافق خوب بسیار با ارزش است.

غلامعلی جعفرزاده، نماینده رشت: مگر می‌شود به کسانی که رهبری این چنین از آنها حمایت کرد اعتماد نداشت اینها سربازان نظام و سربازان عرصه‌ی دیپلماسی و افتخار ملتند.

حسین نجابت، نماینده تهران: به تیم مذاکره کننده اعتماد کامل داریم و از آنها حمایت می‌کنیم و می‌بینیم که دشمن در مقابل آنها عقب‌نشینی کرده است.

تمیمی نماینده شادگان: به خاطر بیانات رهبری و عملکرد تیم مذاکره کننده به آنها اطمینان کامل داریم.

موسوی نژاد، نماینده بوشهر: به تیم مذاکره کننده اعتماد داریم، اما به طرف مذاکره کننده اعتماد نداریم.

کاظم جلالی، نماینده شاهرود: به تیم مذاکره کننده هسته‌ای و نتیجه کار آنها اعتماد کامل داریم.

روبرت بیگلریان نماینده اقلیت‌های مذهبی: اجماع نظام حمایت از تیم مذاکره کننده است و آنها را صاحب صلاحیت و موفق در مقاومت برروی خطوط قرمز ایران می‌داند.

سالک، نماینده اصفهان: خارج از خطوط ترسیم شده رهبری چیزی را قبول نداریم و آن چیزی را می‌پذیریم که رهبری آن را تایید کند.

سید مهدی هاشمی، نماینده تهران: به هزار و یک دلیل به تیم مذاکره کننده هسته‌ای اعتماد داریم و مهمترین دلیل آن عملکرد این گروه است.

محمداسماعیل سعیدی، نماینده تبریز: فصل‌الخطاب سخنان رهبری است و ما به آن توجه ویژه‌ای داریم اما مشکل ما طرف مقابل است و نه تیم مذاکره کننده هسته‌ای خودمان.

کاشانی نماینده زاهدان : تیم مذاکره کننده هسته‌ای فرزندان متخصص انقلابند.

جعفری نماینده خلخال: ما اطمینان داریم که تیم مذاکره کننده توانمند است اما شاخص ما حفظ خطوط قرمز تعیین کننده از سوی رهبری است.

رضا صابری نماینده آزاد شهر: با توصیفات رهبری از تیم مذاکره کننده هسته‌ای به این تیم کاملا مطئنیم .

میرقسمت موسوی، نماینده گرمی: تیم مذاکره کننده هسته‌ای فرزندان انقلاب و مورد حمایت رهبری و مجاهدان راه اسلامند.

احمد آریایی‌نژاد نماینده ملایر: ولایت به ما امر می‌کند که اینها بچه‌های ایرانند، اما مذاکره با شش قدرت شیطانی به ما حکم می‌کند که مراقب باشیم و بدانیم که ذات انقلاب ما با ذات آنها متفاوت است و توافق با آنها با ذات انقلاب مخالف است. چرا که ذات انقلاب ما استکبار ستیزی است و ذات آنها شیطانی است و اگر در ظاهر توافقی حاصل شود دیر یا زود باطن خود را نشان می‌دهند.

عبدالرضا عزیزی، نماینده شیروان : وقتی رهبری می‌گویند این ها امین هستند و من برای آنها هر شب دعا می‌کنم ما هم به آنها اعتماد داریم و وظیفه‌ی تک تک ایرانیان است که از آنها حمایت کنند، چرا که آنها با توان کارشناسی و سیاسی شش کشور بزرگ دنیا در چالش‌اند.

محسنی ثانی، نماینده سبزوار : تیم مذاکره کننده با عملکرد خود اطمینانی به مردم داده که باعث تایید رهبری شده و با صحبت‌های رهبری تمامی نقدها به تیم مذاکره کننده هسته ای معنایی ندارد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در روز ملی صنعت، سخنانی گلایه آمیز و البته معنا داری را خطاب به برخی از جریان‌های کشور داشت و گفت: ما شاهدیم برخی افراد به زعم خود بر اساس وظیفه‌ی شرعی در مورد منافع ملی حرف‌هایی می‌زند که غلط است و این سوال پیش می‌آید که چرا برخی از افراد با اظهارات نسنجیده اذهان را تخریب می‌کند.

برادری در یکی از استان‌ها می‌گوید تمام واحدهای هسته‌ای پس از توافق تعطیل شده و برادر دیگری گفته که ما با این توافق دار و ندار هسته‌ای را به آمریکا داده‌ایم و یک نفر دیگر در مساله‌ی هسته‌ای می‌گوید رهبری تنهاست. حال این سوال مطرح ست که این افراد اگر مشکلی دارند چرا در پشت رهبری پنهان می‌شوند در حالی که رهبری بارها از تیم مذاکره کننده هسته‌ای حمایت کرده است.

در شرایط فعلی کشور و با نگاهی به مذاکرات هسته‌ای و طبق گفته وزیرامور خارجه کشورمان هیچ گاه در طول یک دهه گذشته اینقدر به توافق نزدیک نبوده‌ایم. اما باید بدانیم صرف نظر از نتیجه‌ی مذاکرات و با حمایت‌های رهبری تیم مذاکره کننده ما سربلند میدان مذاکره است و نکته دیگری که باید به آن توجه کنیم پرهیز از ذوق زدگی در مواجهه با نتیجه مذاکرات است و در این فضا آنچه که بیش از گذشته به چشم می‌آید رونق امید و از سکه افتادن دلواپسی‌هایی است که در مورد مذاکرات هسته‌ای وجود دارد و امیدواریم بتوانیم به برخی از جریانات با صدای رسا بگوییم اندکی صبر، سحر نزدیک است.

کیهان هم «دل آرام» شد!
 
حسین شریعتمداری نوشت: آنجا که آقای لاریجانی از برخی نقدهای توأم با اهانت یاد می‌کنند، حق با ایشان است، ضمن آن که اینگونه نقدها دامنه وسیعی ندارند و مخصوصا بعد از تذکرات حضرت‌آقا نمونه قابل ملاحظه‌ای از آن گزارش نشده است. تمجید رهبر معظم انقلاب از تیم هسته‌ای باور و اعتقاد ایشان است و تخطی از آن نه شرعی است و نه عاقلانه و صد البته، شایسته ملامت و اعتراض.
 
حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان نوشت:

حرف اول: پنج‌شنبه گذشته، آقای دکتر روحانی در ضیافت افطار با استانداران و معاونان‌ وزرا، که همزمان با سالروز میلاد حضرت امام حسن مجتبی علیه‌السلام بود، شرایط کنونی کشورمان را با دوران امام حسن(ع) مقایسه کرد و بی‌آن که برای این مقایسه، دلیل و سند و نمونه‌ای ارائه کند از صلح آن حضرت به عنوان الگویی یاد کرد که می‌تواند برای این روزهای کشورمان نیز کارساز و گره‌گشا باشد.

آقای رئیس‌جمهور گفت:  «امام حسن(ع) تصمیمی گرفتند که مقام معظم رهبری از آن با عنوان نرمش قهرمانانه یاد کردند. زمانی که امام مجتبی(ع) تصمیم به صلح گرفتند، یکی از یاران امام علی(ع) پیش ایشان آمد و گفت؛ ای‌کاش من مرده بودم و این منظره را نمی‌دیدم. امام در پاسخ وی گفت؛ وقتی دیدم اکثریت مردم این - صلح با معاویه- را می‌خواهند، نخواستم چیزی که مردم نمی‌خواهند بر آنها تحمیل شود... امام مجتبی(ع) آن تصمیم سخت را اتخاذ کردند و ما هم باید راه و مسیر امام مجتبی(ع) را دنبال کنیم»!

درباره اظهارات جناب روحانی گفتنی است:

الف: در این که صلح امام حسن علیه‌السلام با توجه به شرایط آن زمان، عاقلانه‌ترین و شجاعانه‌ترین تصمیم بوده است، جای کمترین تردیدی نیست ولی با عرض پوزش مقایسه آقای رئیس‌جمهور در هر دو بخش «مفهوم» و «مصداق» نابجا و از نوع قیاس‌مع‌الفارق است.

در دوران امام حسن علیه‌السلام تقریباً تمامی سرداران سپاه ایشان، با تطمیع و تهدید معاویه، اردوگاه حضرت را ترک کرده و به دشمن پیوسته بودند و از سوی دیگر مردم در آن زمان نیز به دلیل بی‌بصیرتی و فریب‌خوردگی، دست از حمایت امام مظلوم‌ما(ع) کشیده و یا جانب بی‌تفاوتی برگزیده بودند. آیا شرایط کنونی ایران اسلامی با آن‌ دوران کمترین شباهتی دارد؟ کدامیک از فرماندهان و سرداران سپاه و ارتش و بسیج -نستجیر‌بالله- خود را به دشمن فروخته و میدان را به نفع حریف ترک کرده‌اند؟! آنان که اگر اجازه ولی امر مسلمین و فرمانده کل ‌قوا را واجب نمی‌دانستند، تاکنون هزاران بار بر دشمن تاخته بودند و به قول حضرت آقا، برای جنگیدن با دشمنان لحظه‌شماری می‌کنند و چه وصف‌الحال است این بیت که در حماسه بی‌نظیر 9 دی زیرتصویر حضرت آقا نقش بسته بود؛

این گردبادهای به غیرت درآمده

تسلیم رهبرند که طوفان نمی‌کنند

و از سوی دیگر باید از جناب روحانی پرسید حضرتعالی از کدام مردم سخن می‌گویید؟ مگر حضور حماسی و ایثارگرانه ملت را در تمامی روزهای حادثه شاهد نبوده‌اید؟ و مگر عبور آنها از عقبه‌های سخت و نفس‌گیر را مشاهده نفرموده‌اید؟!

آمیختگی‌ شور و شعور توده‌های میلیونی مردم در تشییع اخیر شهدای غواص را چگونه با دوران امام حسن(ع) قابل مقایسه می‌دانید؟! کاش می‌دانستید چه غلغله‌ای است از مراجعه جوانان برای اعزام به جبهه‌های نبرد علیه تکفیری‌ها و صهیونیست‌ها و سعودی‌ها و ...؟! و کاش می‌دیدید راضی کردن آنها به بازگشت و ... تا چه اندازه‌ برای فرماندهان سپاه و ارتش و بسیج سخت و دشوار است و...
خدا بر درجات امام راحلمان(ره) بیفزاید که می‌فرمودند «من با جرأت مدعی هستم که ملت ایران و توده‌های میلیونی آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول‌الله(ص) و مردم کوفه در عهد امیرالمومنین(ع) هستند.»

ب: بسیار بعید است که جناب رئیس‌جمهور از واقعیت جامعه امروز ایران و شیفتگی توده‌های مردم به اسلام و انقلاب بی‌خبر باشند. بنابراین مقایسه مورد اشاره و نتیجه‌گیری از آن را با چه منظوری پیش‌ کشیده‌اند؟ مردم این مرز و بوم که از ایستادگی و مقاومت خود اطمینان دارند و مقایسه جناب رئیس‌جمهور را اشتباه فاحش می‌شمارند و از سوی دیگر، دشمنان بیرونی هم، ملت مسلمان و مقاوم ایران را می‌شناسند و آقای رئیس‌جمهور می‌داند که آنها نیز تحلیل ایشان را باور نخواهند داشت. پس چه ماجرایی در پیش است که دکتر روحانی را به ارائه این تفسیر و مقایسه غلط کشانده است؟

با عرض پوزش از رئیس‌جمهور محترم، مقایسه یاد شده به این تردید دامن می‌زند که ایشان در چالش هسته‌ای چاره‌ کار را تن دادن به باج‌خواهی دشمن دیده‌اند و برای توجیه آن، پای امام حسن علیه‌السلام را به میان کشیده‌اند! همین جا گفتنی است که مراجعه به تاریخ، اگر برای «شبیه‌سازی»! باشد، نه فقط خطا، بلکه خطرناک است اما چنانچه این مراجعه برای «شبیه‌یابی» باشد، نام آن عبرت‌گیری و درس‌آموزی خواهد بود، که متاسفانه باید گفت؛ مقایسه جناب رئیس‌جمهور بی‌آنکه بخواهند یا بدانند، از نوع اول است.

کاش آقای روحانی فقط یک مرور گذرا بر متن پیمان صلح امام حسن(ع) نیز  داشتند و آن را با توافق‌نامه‌‌های ژنو و لوزان مقایسه می‌کردند و سپس درباره صلح آن امام بزرگوار اظهارنظر می‌فرمودند.

حرف دوم: آقای دکتر علی لاریجانی، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، پنج‌شنبه شب گذشته در مراسم تجلیل از صنعتگران و معدن‌کاران نمونه استان قم به روند مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و ضمن تقدیر از تلاش تیم مذاکره‌کننده کشورمان و یادآوری حمایت کم‌نظیر رهبر معظم انقلاب از آنان گفت؛ «متأسفانه برخی افراد احساس وظیفه‌ شرعی به آنها دست داده و در جلساتی سخنانی می‌گویند که بسیاری از این سخنان غلط است».  آقای لاریجانی خطاب به منتقدان گفت؛ «شما اگر خودتان مشکل دارید، لازم نیست پشت سر رهبری مخفی شوید».

آنجا که آقای لاریجانی از برخی نقدهای توأم با اهانت یاد می‌کنند، حق با ایشان است، ضمن آن که اینگونه نقدها دامنه وسیعی ندارند و مخصوصا بعد از تذکرات حضرت‌آقا نمونه قابل ملاحظه‌ای از آن گزارش نشده است. و در هر حال، این سخن دقیقی است که تمجید رهبر معظم انقلاب از تیم هسته‌ای باور و اعتقاد ایشان است و تخطی از آن نه شرعی است و نه عاقلانه و صد البته، شایسته ملامت و اعتراض. اما در اظهارات جناب لاریجانی دو نکته دیده می‌شود که می‌تواند گمراه‌کننده باشد.

الف: رئیس ‌محترم مجلس شورای اسلامی می‌فرمایند منتقدان «پشت سر رهبری مخفی می‌شوند»! که باید گفت؛ استناد به نظرات رهبر معظم انقلاب در نقد بخش‌هایی از روند مذاکرات هسته‌ای، فقط هنگامی ناشایسته است که اینگونه استنادها با واقعیات همخوانی نداشته باشند مانند آن که نظری به حضرت آقا نسبت داده شود که نظر و دیدگاه ایشان نباشد و یا خدای نخواسته از استناد به نظرات حضرت ایشان، به عنوان یک بهانه برای اهانت به تیم محترم مذاکره‌کننده استفاده شود که هر دو حالت ناپسند و درخور ملامت خواهد بود. اما، نظرات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، می‌تواند و باید ملاک ارزیابی مواضع و عملکرد تیم و یا روند مذاکرات باشد و در این صورت استناد به آن نه فقط مذموم و ناپسند نیست بلکه نشانه پیروی از رهبر انقلاب است و متهم کردن منتقدان به پنهان شدن پشت سر رهبری که در اظهارات آقای لاریجانی آمده است، درخور ملامت و اعتراض است و بسیار خطرناک و گمراه‌کننده. زیرا مفهوم و ترجمان دیگر این بخش از اظهارات آقای لاریجانی- بی‌آن که بخواهند- این است که هیچکس حق ندارد از نظرات رهبر معظم انقلاب به عنوان ملاک و میزان برای ارزیابی مواضع و عملکرد این و آن و از جمله مسئولان نظام، استفاده کند! نتیجه این دیدگاه، بی‌آن که ایشان بخواهند دور کردن منتقدان و در مقیاس وسیع‌تر، دور کردن مردم از فصل‌الخطاب دانستن نظرات و رهنمودهای رهبری معظم انقلاب خواهد بود.
ب: آقای لاریجانی خطاب به منتقدان می‌گوید «رهبر انقلاب صراحتا فرموده‌اند که حرف من در همه جا یکی است و هیئت مذاکره‌کننده هسته‌ای افرادی متدین، متعهد، شجاع و غیور هستند، پس مشخص است که حرف‌های شما با سخنان رهبری یکی نیست»!

رئیس محترم مجلس در این بخش از اظهارات خود نیز- باز هم به طور ناخواسته- مرتکب خطای فاحش دیگری شده است. زیرا تعهد و دیانت و امانت‌داری تیم هسته‌ای که رهبر معظم انقلاب با اصرار کم‌نظیری بر آن تاکید ورزیده‌اند، نشانه و شاخصه‌های سلامت تیم است و نه میزان و شاخص برای ارزیابی نتیجه مذاکرات و اگر اینگونه نبود، ترسیم خطوط ق
/ 0 نظر / 20 بازدید