انتقاد شدید مداح معروف از پایتخت

نقی، هما، مردسالاری، زن، پایتخت 4 و...
 
حسین برکتی در خبرآنلاین نوشت: سریال پایتخت که این شب‌ها به مناسبت ماه مبارک رمضان از شبکه اول سیما پخش می‌شود؛ چهارمین سری از این مجموعه تلویزیونی است که با ساختاری طنز به بیان تلخ و شیرینی‌های زندگی ایرانی می‌پرازد و از زوایای مختلف سبک زندگی ایرانی را بررسی می‌کند.

این سریال که در دوره‌های قبلی خود با استقبال فوق‌العاده مخاطبان مواجه شده است، در هر مجموعه، به بازنمایی و نقد ناهنجاری‌های رفتایِ فردی و اجتماعی خانواده‌های ایرانی می‌پردازد که در نگاه اول به شدت معمولی می‌نمایند و همین مسئله هم باعث شده نام نقش اصلی این سریال به شکلی استعاری نقی معمولی گذاشته شود.

در سه قسمت اول از سری جدید سریال پایتخت اینطور به نظر می‌رسد که پدیده حضور، فعالیت و مشارکت زنان در جامعه دغدغه‌ای است که تیم نویسنده و کارگردان مجموعه آن را با ظرافت خاصی دنبال می‌کنند. شروع داستان با مرگ چوچان همسر ارسطو در نظر اول اینطور القا می‌کند که پایتخت قصد دارد سیر دنباله‌دار بودن خود را به مخاطب القا کند اما این مسئله با ظرافت خاصی به انتخابات شورای شهر و برنده شدن هما، همسر نقی معمولی، با بازی درخشان و باورپذیر ریما رامین‌فر، مرتبط می‌شود تا شکل اصلی داستان به جهت بازنمایی جایگاه زن در مشارکت‌های اجتماعی به عنوان محور اصلی این سریال قرار بگیرد.

در جایی که محسن تنابنده در نقش نقی معمولی، هیچ امیدی به پیروزی همسرش در انتخابات ندارد و حتی شرطی کودکانه را در صورت پیروزی همسرش می‌پذیرد؛ هما، همسر نقی معمولی به عنوان اولین زن عضو شورای شهر پیروز انتخابات می‌شود. بیماری و اضطراب همسر نقی معمولی در این بین، گویی استعاره‌ای از دگرگونی در بازتعریف نقش اجتماعی است که او در جریان پیروزی‌اش در انتخابات تحمل می‌کند. انگار قرار است در کشمکش درونی هما و اضطرابی که از پذیرفته شدن و باور توانایی‌هایش دارد، زنان بزرگی را به یاد بیاوریم که در تعصب‌ها و خفقان‌ها فراموش شدند، بد فهمیده شدند و در جایگاهی که شایسته آن بودند قرار نگرفتند. این حس، هم تجربه‌ای حمایتگر است و هم یک چالش که به شکلی متوالی در ذهن هما شکل می گیرد و چنان او را درگیر می‌کند که کار به بیمارستان و تزریق آرام‌بخش می‌رسد.

یکی از هنرمندانه‌ترین بخش‌های این سریال در قسمت جدید، بیان خرده‌فرهنگ‌های هنوز موجود با زبانی استعاری و کنایه‌آلود است. در قسمت سوم چهارمین مجموعه پایتخت، می‌بینیم هما برای رفتن به شورای شهر حتی حاضر است با کفش‌های نقی معمولی که کفش‌هایی مردانه است حرکت کند، گویی هنوز به قدم‌های خودش و به راهی که می‌رود ایمان ندارد و در تردید است که می‌تواند از پس نقش‌هایی که عمدتا مردان آن را در اختیار دارند بربیاید یا نه، چرا که پاهایش برای رفتن سال‌هاست یخ بسته‌اند و فریز شده‌اند؛ طوری که با تشبیه و طنز نشان داده می‌شود کفشهای هما توسط پدر نقی که هوش و حواس درستی ندارد و دچار کهولت و فراموشکاری است، در فریزر گذاشته شده است.

ظرافت‌هایی که در بازنمایی نقش زن در خانه و اجتماع به تصویر کشیده می‌شود بسیار هوشمندانه و استعاری شکل می‌گیرد. در این خانواده، حتی پس از پذیرفتن مسئولیت اجتماعی، اصلی‌ترین مسئولیت‌های خانه و تربیت فرزندان بر عهده زن است به طوری که این موضوع در دیالوگی که نقی در اولین روز کاری همسرش رو به دختران دوقولیش می‌گوید به خوبی دیده می‌شود: «از این به بعد من هم پدر شمام هم مادر شما؛ اما عمده کارهاتون با عمه‌س!»

نقد بجای مردسالاری در خانواده‌های ایرانی نکته‌ای است که در این سریال به خوبی به تصویر کشیده شده است. در جایی که زن به دنبال اهداف اجتماعی خود وارد جامعه می‌شود، مردان همچنان به دنبال حاشیه‌سازی‌هایی هستند که به نظر کودکانه می‌آید اما به عنوان سدی در برابر فعالیت زن در جامعه قرار می‌گیرد.

یکی از نگاه‌های بسیار دقیق که در این سریال به خوبی دیده می‌شود این است که پایتخت، ضمن نقد عدم مشارکت زنان در جامعه، مقصر را مسئولیت‌های خانوادگی یا نقش مادری و همسری زن در خانواده نمی‌داند. در این سریال، رویکرد سنتی به زن و مسئولیت‌های آن نادیده گرفته نشده و با حفظ آنها از جامعه می‌خواهد تا زنان را در دستیابی به مشارکت‌های اجتماعی همراهی کند.

روایت پایتخت از زنی که امروز به عنوان عضوی فعال از جامعه و در اینجا عضوی از شورای شهر پذیرفته شده، روایتی صادقانه از زن ایرانی است. زنی که پس از سال‌ها انزوا و گوشه‌نشینی در اجتماعی حضور پیدا می‌کند که گویی همواره متعلق به مردان بوده است. او در این فضا اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد، دستپاچه است و مدام برای آرام کردن خود روی کاغذ جمله‌های مثبت می‌نویسد که به او کمک کند از این میانه سربلند بیرون بیاید. هما، در زمان معارفه‌اش مدام جمله‌هایی را روی کاغذ می‌نویسد مانند «من از هیچکس کمتر نیستم». او خود به این امر واقف است و می‌داند و حتی شاید توانایی‌اش را بالاتر از بسیاری از افراد حاضر در جمع می‌داند اما گویی دست‌های جامعه دور گردن او فشار می‌آورد و بغض راه گلویش را می‌بندد برای این که بگوید: من یکی مثل شما هستم.

با توجه به تیم حرفه‌ای و نگاه نویسندگان این مجموعه و همچنین تجربه و هنرمندی که از سیروس مقدم، کارگردان این مجموعه سراغ داریم، امید می‌رود در ادامه، این سریال با نگاه طنازانه خود مشارکت زنان در جامعه را که امروز نیاز به تعریفی ایرانی و راهکارهایی بومی در جهت متعادل کردن نگاه اجتماعی به زنان برای احقاق حقشان دارد دنبال کند و با نشان دادن درست و بدون غرض ضعف‌ها و قوت‌های موجود در این زمینه، راهی تازه را پیش روی افراد جامعه و همچنین مسئولین سیاستگذار قرار دهد تا با نگاه لیاقت‌محور به افراد جامعه نگاه کنند نه با منظری صرفا جنسی.
 
جدیدترین عکس ها از «پایتخت 4»
 
خبرگزاری ایسنا: تهیه‌کننده سریال «پایتخت 4» اعلام کرد: تاکنون 12 قسمت کامل مونتاژ شده از «پایتخت» آماده شده است و گروه شبانه روز مشغول به کار هستند.

او پیش‌بینی کرد، تصویربرداری سریال «پایتخت» تا پایان ماه مبارک رمضان در شمال کشور ادامه داشته باشد.

الهام غفوری گفت: در روزهای اخیر هدایت هاشمی مقابل دوربین «پایتخت 4» رفت و اکنون هم همچنان بازی دارد. سریال «پایتخت 4» همزمان در حال صداگذاری‌، تدوین و موسیقی است. همچنین تیتراژ این مجموعه مراحل فنی‌اش را می‌گذراند.

وی ادامه داد: قصه «پایتخت 4» در قسمت اول با انتخاب بازیگر نقش هما (ریما رامین فر) در شورای شهر آغاز می‌شود. فصل چهارم از «پایتخت» اتفاقات و قصه‌های متفاوت و ویژه‌ای دارد که امیدوارم سری جدید این مجموعه نیز همچون سری‌های قبل مورد اقبال تماشاگران تلویزیون قرار گیرد.

غفوری همچنین یادآور شد: قصه سریال «پایتخت 4» همچنان در حال نگارش است.

تهیه‌کننده سریال «پایتخت 4» در پایان اعلام کرد: تا پایان ماه مبارک رمضان درگیر تصویربرداری هستیم و بر مبنای قصه احتمال دارد تغییر لوکیشن هم داشته باشیم و بازیگران دیگری نیز به کار اضافه شوند اما فعلا در همان شیرگاه مازندران مشغول به کار هستیم.

«پایتخت» فردا می‌آید + آخرین عکس‌ها

«پایتخت» فردا می‌آید + آخرین عکس‌ها

«پایتخت» فردا می‌آید + آخرین عکس‌ها

«پایتخت» فردا می‌آید + آخرین عکس‌ها

«پایتخت» فردا می‌آید + آخرین عکس‌ها

«پایتخت» فردا می‌آید + آخرین عکس‌ها

«پایتخت» فردا می‌آید + آخرین عکس‌ها

«پایتخت» فردا می‌آید + آخرین عکس‌ها

«پایتخت» فردا می‌آید + آخرین عکس‌ها

«پایتخت» فردا می‌آید + آخرین عکس‌ها

«پایتخت» فردا می‌آید + آخرین عکس‌ها

«پایتخت» فردا می‌آید + آخرین عکس‌ها
وضعیت جسمانی بهنام صفوی از زبان سیروان
 
 
 سیروان خسروی با انتشار عکس زیر در صفحه شخصی اش درباره حال بهنام صفوی نوشت: با بهنام رفتیم پیاده روى و بعد از این چند روز که از لحاظ روحى زیاد سر حال نبود  دوباره مثل قدیم کلى خندیدیم و گپ زدیم.

امیدوارم بعد از جراحى اى که قراره بزودى روى مغزش انجام بشه ، باز هم مثل همیشه سرحال و پر انرژى ببینیمش.

وضعیت جسمانی بهنام صفوی از زبان سیروان
عکس: «امیر تتلو» به صدا و سیما رفت
 
 امیرتتلو با انتشار عکس زیر در اینستاگرام نوشت: خوب من اومدم قسمته تامین برنامه ى شبکه ى سوم سیما و بسیار با احترام باهام برخورد شد و ویدئو رو هم تحویل دادم براى باز بینى و شمارمونم گرفتن که خبر بدن پخش میشه یا اتفاق دیگه!

 راستش من فک میکردم اصلا رام ندن اما هم خیلى با حال و محترم بودند و هم ویدئورو تحویل دادم و هم نامه ى درخواست پخش نوشتم اینه که واقعا ممنونم از مسئولین شبکه سوم سیما.

عکس: «امیر تتلو» به صدا و سیما رفت
سرگرمی جدید تتلو در صفحه اینستاگرامش!
 

هفته نامه تماشاگران امروز - شیما اخوان: امیرحسین مقصودلو معروف به تتلو، می گوید در حال ساختن آهنگی است با مضمون حمایت از فعالیت های هسته ای ایران. او که یکی از فعال ترین سلبریتی های ایرانی در اینستاگرام است، در بسیاری از پست هایش در این شبکه اجتماعی برای معرفی آهنگش از مصرعی استفاده کرده که می تواند جنجال به پا کند: «خلیج مسلح فارس – حق مسلم ماست»

آیا واقعا تتلو می خواهد در آهنگ جدیدش «داشتن سلاح اتمی»‌ را حق ایران معرفی کند؟

سرگرمی جدید تتلو در صفحه اینستاگرامش!

برای پیدا کردن پاسخ این سوال، باید متن ترانه ای را که او می خواهد بخواند، بررسی کرد. چند بیت ترانه به این ترتیب است:

بارون و پاکی از آسمونه
اما توفان و رعد و برق و تگرگم واسه اونه
آتیش، هم می سوزونه هم، گرما واسه خیلی هاست
آب، هم غرقت می کنه هم، رفع همه تشنگی هاست
منفی و مثبت لازمه و با هم تو خون ماست
یه سلاح، هم میکشه هم، امنیت واسه خونه هاست
خلیج مسلحه فارس حق مسلم ماست
خلیج مسلح فارس حق مسلم ماست

در متن این ترانه به «ضرورت داشتن سلاح اتمی» اشاره ای نشده. به نظر می رسد بحث فقط بر سر لزوم استفاده از اسلحه است برای کاربردهای دفاعی اما مشکل جایی است که اسم اثر اعلام می شود؛ «انرژی هسته ای»!

مقامات رسمی ایران بارها اعلام کرده اند که سلاح کشتار جمعی در برنامه های هسته ای ایران جایی ندارد و ماهیت این برنامه ها کاملا صلح آمیز است. حالا یک خواننده زیرزمینی که تنها در اینستاگرام بیش از یک میلیون نفر فالوئر دارد، قرار است بی توجه به حساسیت های چنین موضوعی، از ضرورت داشتن سلاح هسته ای بخواند. آیا او می تواند به صرف زیرزمینی بودن، بدون مشکل این آهنگ را به بازار بفرستد؟

تتلو در یکی از پست های اینستاگرامش نوشته است: «آهنگ ساختن در مورد چنین مضمونی خیلی سخت و خسته کننده است اما خدا را شکر به هدف نهایی ام نزدیک شده ام و آهنگ انرژی هسته ای به زودی آماده انتشار رسمی می شود.»

او در یکی از پست هایش نوشته که بعد از مشورت با بعضی از دوستانش می خواهد متن ترانه را تعدیل کند و از صلح بخواند اما در پست های بعدی باز هم تاکید بر مسلح شدن است و اینکه دست جوان ها را باید باز گذاشت تا بجنگند و اینکه او طی نوشتن ترانه اش همه جا را به شکل اورانیوم غنی شده و کیک زرد می بیند.

سرگرمی جدید تتلو در صفحه اینستاگرامش!

پیروز ارجمند مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است که ارزیابی کارهای خواننده های زیرزمینی، وظیفه او و همکارانش نیست. او می گوید: «بررسی کارهای خوانندگانی که بدون مجوز مشغول فعالیت هستند در حیطه کاری دفتر موسیقی ارشاد قرار نمی گیرد. هر خواننده و آهنگسازی که زیر نظر ارشاد به فعالیت هنری نمی پردازد و بدون مجوز آهنگ می سازد و منتشر می کند، عواقب مثبت و منفی آهنگ هایش به عهده خودش است و در صورتی که مشکلات یا حساسیت هایی در مورد آهنگ هایی از این دست ایجاد شود، شخص خواننده کار باید پاسخگو باشد.»

تلاش خبرنگار ما برای گفتگو با محمدعلی بهمنی، رییس شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی بی نتیجه می ماند.

تتلو در ماه های گذشته علاقه اش به مجاز شدن را با کارهای عجیب و غریب نشان داده، با این وجود همچنان مدعی است که هیچ یک از این کارها ربطی به مجوز نداشته است: «ما واسه محرم خوندیم گفتن واسه مجوزه، اما کو؟ بیا بگرد! واسه جام جهانی و تیم ملی مون خوندیم گفتن واسه مجوزه! بابا کو؟ بیا بگرد؟ واسه انتخابات خوندیم گفتن واسه مجوزه، بابا کو؟ واسه ایران خوندیم (خونه خوبه) گفتن واسه مجوزه، واسه خدا خوندیم (با یاد تو) گفتن واسه مجوزه، حالا هم واسه انرژیه هسته ای مون می خونیم باز همونو میگن! عجب بابا عجب! جالب اینجاس که اونورم ما یه خواننده زیرزمینی مجرم (...) هستیم و همش دَم دریم و بازپرس نیست و حتی پاسپورتم نداریم، عجب بابا عجب! خدایا اینا امتحانه؟ تقاصه؟ یا مردم، جدی آنقدر بی معرفتن؟»

سرنوشت آهنگ انرژی هسته ای چه خواهد شد؟ تتلو را به مرزهای مجاز بودن نزدیک می کند یا او مجبور خواهد شد پیش از انتشار، به دلیل عبور از خط قرمزها، قید انتشار آهنگش را بزند؟
حضور چهره ها در جشن تولد کیانیان
 
مراسم جشن زادروز رضا کیانیان روز گذشته با حضور هنرمندانی چون بهران رادان و رضا یزدانی در موسسه فرهنگی هنری «مکتب تهران» برگزار شد.
 
خبرگزاری مهر: مراسم جشن زادروز رضا کیانیان روز گذشته با حضور هنرمندانی چون بهران رادان و رضا یزدانی در موسسه فرهنگی هنری «مکتب تهران» برگزار شد.

هنرمندان موسیقی و سینما به تولد رضا کیانیان آمدند

هنرمندان موسیقی و سینما به تولد رضا کیانیان آمدند

در این مراسم که به همت بهاره رهنما و «مکتب تهران» برپا شده بود رضا یزدانی، بهرام رادان و میثم یوسفی و حسین غیاثی از شاعران جوان کشور حضور داشتند. در ابتدای این برنامه غیاثی قطعه شعر «ده سال بعد از حال این روزام» را خواند که با استقبال روبرو شد.

هنرمندان موسیقی و سینما به تولد رضا کیانیان آمدند

رضا یزدانی که در این مراسم حضور داشت بعد از فوت کردن شمع های کیک تولد توسط کیانیان برخی از ترانه های خود از جمله «جاده چالوس» و «کوچه ملی» را با نواختن گیتار اجرا کرد.

هنرمندان موسیقی و سینما به تولد رضا کیانیان آمدند

از طرف موسسه «مکتب تهران» کتاب «هزار و یک شب» و «هزار تو» نوشته فردریش دورنمات به عنوان هدیه تولد به کیانیان اهدا شد. همچنین بهاره رهنما مجموعه کتاب هایش و رضا یزدانی نیز آخرین آلبومش را با عنوان «سلول شخصی» به رضا کیانیان اهدا کردند.

هنرمندان موسیقی و سینما به تولد رضا کیانیان آمدند

بعد از اذان مغرب حاضران به دیدن نمایش «انگار در چشمان تو اسب می دود» به کارگردانی طاها ذاکر و بازی بهاره رهنما نشستند که در «مکتب تهران» به صحنه می رود.


رضا کیانیان تولدت مبارک!
 
رضا کیانیان در 32 سالگی با هایده قراچه‌داغی خواهرزاده‌ سهراب سپهری ازدواج کرد و هفت سال بعد صاحب پسری به نام «علی» شدند که تنها فرزند این زوج است.
 
وب‌سایت همشهری - سیمرغ:

نام :  رضا

نام خانوادگی:  کیانیان

سمت (در بخش های):  بازیگران،صحنه و لباس،عنوان بندی،فیلمنامه،کارگردانی،

تاریخ تولد:  ۱۳۳۰

محل تولد:  تهران

ملیت:  ایران

مدرک تحصیلی:  فارغ التحصیل تاتر


بیوگرافی رضا کیانیان

29 خردادماه تولد رضا کیانیان بود. رضا کیانیان بازیگر است اما خودش می‌گوید که فقط بازیگری راضی‌اش نمی‌کند. شاید این ویژگی به خاطرماه تولدش یعنی برج دو پیکر باشد که او در یک رشته بند نمی‌شود چون متولدین این ماه یا در دو رشته تحصیل می‌کنند یا دو شغل دارند، خلاصه از یک چیز دو تا دارند بنابراین رضا کیانیان هم مانند برخی دیگر از هم ستاره‌ای‌هایش در چند رشته فعالیت می‌کند.

او همانطور که بازیگر سینما،‌ تئاتر و تلویزیون است، بازیگردانی می‌کند، درباره بازیگری کتاب می‌نویسد و در کنار اینها، مجسمه‌های چوبی درست می‌کند، عکاسی می‌کند، نقاشی می‌کند، پوستر و بروشور طراحی می‌کند و...

بیوگرافی رضا کیانیان

بازیگر مورد نظر ما به جز همه اینها سابقه قلم زدن در مطبوعات هم دارد. قبل‌ترها برای مجله «فیلم» مطالبی درباره بازیگری نوشته و در فصل‌نامه تخصصی «صحنه» که در دوره مدیرت حجت‌الاسلام زم در حوزه هنری منتشر می‌شده است، در کنار چهره‌هایی چون امید روحانی منتقد سینما و تئاتر و حمید امجد نمایش‌نامه‌نویس، پژوهشگر و کارگردان تئاتر قلم زده است.

رضا کیانیان که متولد 29 خرداد سال 1330 در تهران است، در یک سالگی به همراه خانوده‌اش راهی مشهد شد. دومین فرزند خانواده و دارای ۴ برادر و دو خواهر است. در بچگی تپلی و خجالتی بوده و از همان دوره‌ی نوجوانی فعالیت در گروه تئاتر «پارت» را در مشهد آغاز کرده است. حضور برادرش داوود که 9 سال از او بزرگتر است، در گرایش رضا کیانیان به فعالیت‌های هنری تاثیرگذار بوده اما این به معنای آن نیست که او خیلی راحت وارد حیطه‌ی بازیگری شده باشد بلکه آنطور که خودش می‌گوید هر چیزی را در زندگی به سختی به دست آورده است.

دوره‌ نوجوانی‌اش در مشهد سپری شد. دراین شهر علاوه بر گذراندن دوران تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، در حوزه علمیه به تحصیل دروس فقهی و اسلامی نیز پرداخت اما با نظر حجت‌السلام شریعتی پدر دکتر علی شریعتی بر تردیدهایش چیره شد و در نهایت کار هنری را انتخاب کرد. اولین استاد بازیگری او برادرش داوود بود که در سال ۱۳۴۵ وی را در نمایشنامه «از پانیفتاده‌ها» به قلم غلامحسین ساعدی کارگردانی کرد. رضا به مدت سه سال در گروه تئاتر برادرش داوود فعالیت داشت و با آغاز دوره‌ی جوانی، برای تحصیل در رشته‌ی تئاتر به تهران آمد تا در دانشکده‌ی هنرهای زیبا درس تئاتر بخواند و دانشجوی استادانی همچون حمید سمندریان و علی رفیعی بشود و سال ۱۳۵۵ از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته تئاترفارغ‌التحصیل شد.

او هم مانند تعداد زیادی از جوان‌های آن دوره درگیر فعالیت‌های سیاسی ‌شد و هنوز هم تاثیر آن دوره بر او باقی است.

رضا کیانیان از سال ۱۳۴۵ بازیگری تئاتر را آغاز کرد و در نمایش‌های «آنتیگونه»، «خرده بورژواها»، «چهره‌های سیمون ماشا»، «ازدواج آقای می سی سی پی»، «یادگار سالهای شن» و «یک روز خاطره‌انگیز از زندگی دانشمند بزرگ وو»، «بازی استریندبرگ»، «حرفه‌ای‌ها یک کمدی غمگین» و ... بازی کرده است. در فروردین ۸۹ با بازی در نمایش «پروفسور بوبوس» به کارگردانی آتیلا پسیانی بعد از ۶ سال دوری از تئاتر دوباره به صحنه‌ی نمایش بازگشت اما بعد از این نمایش باز هم از صحنه دور است.

بیوگرافی رضا کیانیان

در 32 سالگی با هایده قراچه‌داغی خواهرزاده‌ سهراب سپهری ازدواج کرد و هفت سال بعد صاحب پسری به نام «علی» شدند که تنها فرزند این زوج است.

آغاز فعالیتش در سینما از سال ۱۳۶۸ با حضور در فیلم «تمام وسوسه‌های زمین» ساخته زنده‌یاد حمید سمندریان بود و پس از آن در آثار بهترین کارگردان‌های سینما به ایفای نقش پرداخت. فیلم‌هایی چون «آژانس شیشه‌ای»، «روبان قرمز» و «گزارش یک جشن» هر سه از ابراهیم حاتمی‌کیا، «یه حبه قند» ساخته رضا میرکریمی، «یک تکه نان» و «فرش باد»، «گاهی به آسمان نگاه کن» آثاری از کمال تبریزی، «بوی کافور عطر یاس»، «خانه‌ای روی آب»، «یک بوس کوچولو»، «خاک آشنا» آثار بهمن فرمان‌آرا، «سگ کشی» کار بهرام بیضایی،«سه زن» از منیژه حکمت،«درد مشترک» کار یاسمین ملک نصر، «قدمگاه» اثری از محمد مهدی عسگرپور و ...از جمله فیلم‌هایی است که او در کارنامه هنری‌اش دارد.

رضا کیانیان همیشه به مخاطبان تلویزیونی هم فکر کرده است. او در رسانه ملی در مجموعه‌ای مانند«شلیک نهایی» نقش جمشید را بازی کرد و بعد از آن با ایفای نقش روحانی شهر در سریال‌های «کیف انگلیسی» و «کلاه پهلوی» خود را در حافظه تماشاگران تلویزیونی ماندگار کرد.

پس از آن نیز در مجموعه «مختار نامه» نقش به یادماندنی حاکم مکه را بازی کرد. همچنانکه سال‌ها قبل، بازی درخشانی در مجموعه «دوران سرکشی» ارایه کرده بود.

در تمام سال‌های حضورش در رسانه‌های تصویری، درگیر هنرهای تجسمی هم بوده است.شاهد این ادعا طراحی چندین پوستر و بروشور است. چشم او همیشه دنبال تصویر است. با همین نگاه تصویری است که توانسته دست ساخته‌های چوبی‌اش را در نمایشگاهی با نام «دوباره نگاه کن» به نمایش بگذارد یا دو نمایشگاه عکس با نامهای «عکس‌های تنهایی» و «قار سوم» برپا کند.البته در چند نمایشگاه گروهی هم عکس‌هایی داشته است.

بیوگرافی رضا کیانیان

کیانیان کتاب هم نوشته است؛ اولین کتابهایش درباره بازیگری است مانند «بازیگری»،«تحلیل بازیگری»، « شعبده بازیگری» ، «بازیگری در قاب» ، «ناصر و فردین» اما بعد از این کتاب‌های تخصصی که درباره تجربه بازیگری او در ژانرهای مختلف است، کتاب «این مردم نازنین» را نوشت و در آن خاطراتش را از برخوردهای مختلف با مردم بازگو کرد. برخی از ماجراهای این کتاب به شدت خند‌ه‌دار اما بعضی دیگر تلخ هستند.

اینها بخشی کوچک از فعالیت‌های هنرمندی است که فکر می‌کند 99 سالگی هم بمیرد، جوانمرگ شده اما حوصله 120 سال زندگی را هم ندارد. دوست دارد تا زمانیکه سرپا و سلامت است، زنده باشد که برای کارهایش نیازمند کسی نباشد. او حالا 62 ساله شده است و ما برایش آرزوهای سال‌ها سلامتی و پرکاری داریم. برای او که دلش می‌خواهد سالی یک تئاتر بازی کند و سال گذشته غمگین بود که بسیاری از کارگردان‌های مطرح سینما کار نمی‌کنند و آرزو می‌کنیم به آرزوهایش برسد و در نقش‌هایی مانند «مکبث»‌و« سر تامس مور» نمایش‌نامه «مردی برای تمام فصول» بازی کند.

بیوگرافی رضا کیانیان

افتخارات هنری رضا کیانیان:

    برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد؛ خانه‌ای روی آب

    برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد؛ آژانس شیشه‌ای

    برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد؛ خانه‌ای روی آب

    برنده لوح زرین بهترین بازیگر مرد؛ خانه‌ای روی آب

    برنده لوح زرین بهترین بازیگر مرد؛ فرش باد

    برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد یک بوسه کوچولو

تولد «عزت سینمای ایران» مبارک!
 
وی پس از گذراندن دوره تحصیلات مقدماتی، وارد هنرستان صنعتی تهران شد و در رشته برق به تحصیل پرداخت. در سال 1326 وارد عرصه هنر گردید و با اندک دست‌مایه‌های هنر نمایش و تئاتر به آلمان سفر کرد و در شهر هانوفر آلمان وارد یک مدرسه شبانه آموزش سینما و تئاتر گردید.
 
وب‌سایت همشهری آنلاین:

نام اصلی: عزت‌الله انتظامی

زمینه فعالیت: تئاتر , سینما , تلویزیون

تولد: ۳۱ خرداد ۱۳۰۳ (۹۱ سال)، تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

سال‌های فعالیت: ۱۳۲۸ - حال

فرزندان: مجید انتظامی

زندگینامه عزت‌الله انتظامی

عزت الله انتظامی در سال ۱۳۰۳، در محله سنگلج تهران متولد شد.

وی پس از گذراندن دوره تحصیلات مقدماتی، وارد هنرستان صنعتی تهران شد و در رشته برق به تحصیل پرداخت. در سال 1326 وارد عرصه هنر گردید و با اندک دست‌مایه‌های هنر نمایش و تئاتر به آلمان سفر کرد و در شهر هانوفر آلمان وارد یک مدرسه شبانه آموزش سینما و تئاتر گردید.

 تبدیل خانه انتظامی به موزه

انتظامی با گذراندن دوره‌های آموزشی تئاتر به ایران بازگشت و به دلیل فضای نامناسب سینمای ایران از نظر اخلاقی، به کار دوبله فیلم، اجرای نمایش و حضور در تلویزیون روی آورد. در سال 1347 با بازی در فیلم « گاو » به کارگردانی داریوش مهرجویی وارد عرصه سینما شد.

انتظامی در سال 1348 تصمیم به کسب تجربه آکادمیک گرفت و توانست بدون کنکور وارد دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته تئاتر شود. پس از فراغت از تحصیلات دانشگاهی، در حدود سال‌های 1353-1352 به تدریس رشته تئاتر در دانشکده هنرهای زیبا و دانشگاه الزهرا (س) کنونی پرداخت.

زندگینامه عزت‌الله انتظامی

وی سال‌ها در خدمت تئاتر و سینما بوده و آثار بسیار ارزنده‌ای از خود به جا نهاده است. عزت الله انتظامی از حدود 14سالگی تئاتر را با پیش پرده خوانی در تماشاخانه‌های لاله‌زار آغاز کرد.

پس از یک سال به تماشاخانه‌های هنر و تهران رفت؛ همزمان در سال 1320 نخستین نمایش حرفه‌ای خود را با عنوان «التیماتوم» نوشته پرویز خطیبی و به کارگردانی اصغر تفکری در تئاتر پارس لاله‌زار اجرا کرد و تا سال 1326 توانست در بیش از 10 نمایش نقش‌پردازی کند.

وی در دانشگاه هنرهای زیبا دانشگاه تهران نزد استادانی همچون حمید سمندریان و شنگله دانش خود را با آموخته&
/ 0 نظر / 79 بازدید